Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZEL
David Duchovny ile The X-Files, tv, sosyal medya sohbeti

13 yıl aradan sonra ekrana dönen The X-Files’ın yıldızlarından David Duchovny, Televizyon Eleştirmenleri Birliği’nin basın toplantılarında eski ve yeni diziyle, televizyon dünyasıyla ve sosyal medyayla ilgili soruları cevaplandırdı.

 

Dokuz yıl birlikte çalıştınız, sonra arada büyük bir boşluk oldu. Siz de biraz değiştiniz, Gillian’da daha önce olmayan ne buldunuz şimdi?

Aynı kişi ile günde 12 – 14 saat boyunca dokuz yıl beraber çalışmaktan bahsediyorsunuz. Hiç bilinmeyen aktörler olarak başlayıp dünya çapında bir starlığa ilerledik. Sanırım ikimiz de bir noktada çılgına döndük. Bu birisinin hayatında oldukça büyük bir değişim ve birinin zamanını bu kadar alan bir dizi yapmak için ikimiz de biraz keçileri kaçırdık.

Bıraktığınız yerden devam etmek gibi miydi?

Bıraktığımız yere geri dönmek oldukça zor; çok zaman geçti. Artık farklı hikayeler var ve ben Gillian’la artık farklı oyuncular olduğumuzu düşünüyorum. Zamanında yaptığımıza kıyasla şu anda daha iyiyiz.

Tekrar bir araya geldik. Geri dönmek ve sevdiğimiz bir işi yapmak istedik; sıradan bir şey yapmaktansa bunu yapmayı tercih ettik.

Karakteriniz nasıl değişti?

Aslında çok değişmedi. Bir aktör olarak benim için ilginç olan şey tekrar geriye gidebilmek ve onu yıllar sonra tekrar oynayabilmek. Onun karakteri değişmez, ancak insanlar değişir; yalnızca fiziksel olarak değil, aynı zamanda ruhsal, duygusal ve zihinsel olarak da yaşlanırlar; karakteriniz ve onun kaygıları aynı kalır.

Bununla birlikte; bu defa alaşağı olmuş bir durumda çıkıyor karşımıza; daha önceden yaptığı işi yapmıyor. Ben ve Gillian için doğru tonu bulmak oldukça güç oldu çünkü onu her daim ileri doğru itekleyen kişi Mulder’dı ancak bu defa yerinde tutan kişi yine Mulder ve onu tekrar canlandırana kadar farklı bir dizi olacak.

Gillian daha önce bu işe ilk başladığında hiç bilimkurgu yapacağının aklına gelmediğini söylemişti; The X-Files onu tamamen farklı bir yola götürdü. Sizin için de durum böyle miydi? Kariyeriniz tam düşündüğünüz şekilde mi gelişti?

Ben zihnimde kendim için bir kariyer canlandırmamıştım, hala da bunu yapmam. İnsanlar bana oynamak istediğim bir rol olup olmadığını sorar, ben önümde olanlara bakarım ve seçimimi onların arasından yaparım.

Ben bir bilimkurgu hayranı değilim. Hiçbir zaman çizgi romanlara ilgi duymadım. Hala da duymam. The X-Files’ın bitişi ve şu andaki zaman arasında çizgi romanların eğlence dünyasında egemen hale geldiği zamanda bile. Çocuklar için niş eserler olmaktan çıkıp Hollywood’u sürükleyen hale geldi çizgi romanlar, ki bu harika.

Ben hala o kadar ilgi duymam. İnsanlar Batman’i sever, onu sever, bunu sever. Beni hiç ilgilendirmez, gerçekten. Mesela televizyonda karşıma çıktığı zaman, çocukluğumdaki Batman’e bakıyorum.

Bu hayalini kurduğum veya yapmak istediğim bir şey değildi, çünkü o dönemde televizyonda ve filmlerde bu türler gayet yapmacık, kalitesiz, kötü oynanmıştı. Bence biz bunu bir bakıma değiştirdik. Evet, bu bilimkurgu.”Ancak biz bunun içerisindeki gerçek insanlar olmaya, derinlik sahibi olmaya ve mümkün olduğunca gerçekçi oynamaya çalıştık. Sanıyorum bunu başardık, bu nedenle evet bu bilimkurgu, ancak Gillian ve ben dizide bilimkurgu oynamıyoruz, biz insanları oynuyoruz.

1 2 3 4 5 6 7
Ekranella
07/02/2016 12:38
YORUMLAR
DİĞER HABERLER