Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Benim dövmem senin dövmeni döver
Sezon: 1 Bölüm: 7

Birinci bölümde, ABD annesinin hapishaneden çıkmasına yardım etmediği için adalet ve özgürlüğün timsali sayılan Özgürlük Anıtını patlatmaya çalışan bir Çinli oğlumuzun peşinden koşan takımımız, ikinci bölümde, havacı bir binbaşının peşindeler. Havacı, aslında iyi bir adam binlerce insanı ölümden kurtarmaya çalışıyor ama başaramıyor. Ailesi dağılıyor, işsiz kalıyor ve kafaları yiyor. Ölümler yaşansa da daha büyük çapta bir katliam bizim takım sayesinde engelleniyor. Bu arada Jane kızımız kendini ormanda ateş eğitimi alırken hatırlıyor. Yanında da bir adam var. Bölüm içinde onu yeniden görüyor ancak şartlar yanına gitmesini uygun kılmıyor. Weller cephesinde ise işler daha da karışık; Weller bizim Jane’in 25 yıl önce kaybolan ve bulunamayan Taylor Shaw olduğunu düşünüyor. Üçüncü bölümün açılışını Jane’in atış eğitimini aldığı adamla açıyoruz. Tam baklaları bir iki çıkaracakken öldürülüyor ne yazık ki. Pıtır pıtır Patterson, Jane’in dövmelerinden biriyle birebir eşleşen yaralı bir soyguncunun dövmesine rastlıyor ve olaylar şekilleniyor. Jane’i tanıyan soyguncu ekip, yaralı arkadaşlarını yarı yolda bırakmamak için hastaneye gidip kurtarmaya çalışıyorlar. Yaralı soyguncu öleceğini hissediyor ama nefesi tek bir ipucu dışında bir şey söylemeye yetmiyor: Orion. Sahada silahsız dolaşan Jane terfi alıyor. Tebrikler Jane Doe artık silahlı bir ajan sayılırsın. Bölüm sonunda Weller, Jane’e onun Taylor Shaw olabileceğini söylüyor. Ve haklı da çıkıyor.

Dördüncü bölümde pıtırcık Patterson iş başında ve yanında gizli bir ortağı var. Yarı çözülmüş dövmenin peşinden gidiliyor. Dövmenin onları ulaştırdığı yer hastalık kontrol merkezi. Olaylar olaylar ve takımımız milyonlarca insanı salgın hastalıktan kurtarıyor. Bu bölümdeki efsane bir sahneden bahsetmek istiyorum çok kısa. Takımımız hastalık kontrol merkezine gittiğinde laboratuvarlara girebilmek için mor ışık testinden geçiyor. Tataaaa Jane’in yüzünde sadece mor ışıkta beliren dövmeler çıkıyor. Ve dövmeler hastalıkların depolandığı tüplerin numaralarını veriyor. Benim çok etkilendiğim sahnelerden biriydi. Bölüm sonu yine müthiş sorular bırakıyor aklımıza. Jane’in diş minesinden alınan örnekte Sahra Çölü’nden kalıntılara rastlanıyor. Olay şu ki bu izler çocukluktan kalma ve Weller Jane’in kundakta bebek haliyle yan evine getirildiğinden çok emin.

Beşinci bölümde takım bu sefer bomba hazırlayan birinin peşinde. Bu bölüm hakkında çok fazla bir şey söylemek istemiyorum. Çünkü yazsam sayfalar sürer. Bölüm benim favorilerim arasında. İzleyin ve görün demek istiyorum.

Hikayenin omurga kısmından ufak dip notlar vermek istiyorum.

* Kurt Weller babasıyla görüşmüyor çünkü -sıkı durun- Taylor Shaw’ı yıllar yıllar öncesinde onun kaçırdığı düşünülüyor.

*Takımımızın direktörü Mayfair, eski bir dosyayla ilgili bir şeyler saklıyor ve bilin bakalım ne? Dosyanın numarası Jane’in dövmelerinin içinde. Dünyada yalnızca üç kişinin bildiği bir sır: Daylight.

*Zapata’nın kumar borcu ortaya çıkıyor. Ve Zapata bir üst mercii olan CIA ile anlaşıyor. Anlaşma şu: Jane Doe hakkında bilgi, karşılığında para. Ve kumar borcu kapanır.

*Jane Doe’nun kolunda simsayah bir dövme var. Ekip başka bir dövmeyi kapatmak için yapıldığını düşünüyor. Altından çıkan komando dövmesi üçüncü bölümde yaralı soyguncunun dövmesiyle eşleşen dövme.

*Son olarak, Mayfair’in çok tırstığı bu Daylight projesinin içinde CIA’in üst kurullarından biri de var. Kim mi? Zapata’nın kumar borcuna karşılık bilgi vermeyi kabul ettiği adam.

Altıncı bölümde Weller, Mayfair’in direktifleri doğrultusunda Jane’den uzak durmaya çalışıyor. Başarılı olamıyor canlar tabi ki. Çünkü kalbi çoktan yola çıktı Jane’e doğru. Kimin peşindeler oradan haber ver derseniz; uzaktan izleme yardımıyla devlet adamlarına saldırılar düzenleyen birilerinin. Ama o birileri kullandıkları yazılımı, bizim pıtırcık Patterson kıvamında bir kızcağıza yazdırmışlar. Kızımızın da yardımıyla çete çökertiliyor. Dövmelere gelecek olursak, yazılımı yazan hatun kişi Jane’in kolundaki kara dövmede bir kod olduğunu fark ediyor. Patterson düşüyor peşine. Bir şeyler çıkıyor ama anlamını çözmek uzun süre alacağa benziyor. Kurt ve kız kardeşi, Taylor’ın hayatta olduğunu babalarına açıklıyor. Lakin o babadan bir şeyler çıkacak. Niyeyse güvenmedim adama.

Gelelim asıl konumuza. Yedinci bölüme. Takım bu sefer de petrol kaynağı üzerinde olan bir bölgeyi seneler önce batmaktan kurtaran para selinin ve bu para selini yaratanın peşinde. Bunu ortaya çıkartan dövmenin kara dövme olması oldukça manidar olmuş. (Az sonra ne demek istediğimi anlayacaksınız.)

1 2 3 4
Buse Savaş
09/11/2015 01:52
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR