Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Mad Men: Başlangıç Testi
Sezon: 7 Bölüm: 9

Müşterilerileriyle iş yemeğine çıkmak yerine bu sefer golf oynamayı tercih eden Pete ve Don ikilisi yemyeşil bir yolda arabalarıyla seyrederken kurtaramadıkları evliliklerinden bahsetmeye başlar. “Önce onlar seni cezalandırmaya çalışır, sonra seni deli ederler, en sonunda kendini onları cezalandırırken bulursun” der Pete, Trudy’le yaşadığı ayrılığın deneyimiyle. “Hayatına yeniden başlamayı, her şeyi baştan yapmayı düşünürsün. Peki ya başlangıç testinde kalırsan, o zaman ne yapacaksın?” diye korkularını açık eden Pete sadece kendininkilerden değil Don’ınkilerden de bahsediyordu. Don’ın sıfırdan başlama, hatalarından ders alma ve bundan böyle daha olgun davranma evresi iyi hoş güzel de, daha en basit şeyde tökezlerse, çantada keklik saydığı şeyleri olduramazsa, o zaman ne olacak? Bu denli kendine yenilmiş bir adam temel sevme yetilerini pekala yitirmiş olabilir, geçtiği önceki sınavlar bir anda ona çok zor gelebilir. Bu bölüm sanki eskisiyle yenisiyle Don’ın yine tüm hayatını gözden geçirme ve biraz da günah çıkarma bölümüydü. Hem, her boşanma zordur, bu boşanmanın da kolay olacağını üstelik Megan’ın annesi Mari Calvet gibi bir baş belası varken, kimse bize söylemedi.   

9. bölüm New Business Don Draper’ın eski sevgililerinin ve kimi yol arkadaşlarının resmi geçit yaptığı bir bölümdü. Öyle ki Don’ın en dibi gördüğü, en içi çürümüş zamanlarından en mutlu göründüğü anılara, Don’ın hayatına giren kadınların üzerinden yine geçmişi hatırladık.

Önce Betty. Hala çok güzel ve hala Don’la birlikte birbirlerine en çok yakışan çift onlar. Sorry Henry, senin Rockefeller benzerleriyle kankalığın ve Cumhuriyetçilerin desteğiyle parti basamaklarını senden hiç beklenmeyecek bir hırsla tırmanman burada geçer akçe değil. O sahnede, bırak evin reisini, uşak Pertev gibi bile gözükmüyorsun. Sahneye gelelim; Don çocuklarını görmek için yaptığı haftalık ziyareti onlara milkshake hazırlayarak sonlandırırken elbisesine uyumlu seçtiği (bulaşık) eldivenleriyle Betty gelir. Ve tüm ömrü, ne kusursuz bir hayat yaşadığını ispatlamak üzere kurulu olan Betty o kaçamak çocuk bakışlarıyla yine Don’a ne kadar mutlu olduğunu, Henry’nin epey başarılı bir zevce olduğunu ispatlamaya çalışır. Ve dünyanın en kısa fıkrasını anlatır. “Ben psikoloji masterı yapmayı düşünüyorum.” Yanlış anlaşılmasın derdim okumasıyla değil. Kendine içine bakmaktan bu kadar aciz bir insan evladının çalışmak için özellikle psikoloji bilimini seçmesi psikolojide ayrı bir dal oluşturacak kadar derin bir konu sadece.

1 2 3
Özge Doğan
14/04/2015 13:32
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR