Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Eski günlerdeki gibi
Sezon: 1 Bölüm: 4

Martin’in “Zaten evliliğim dağılmış, söyle şu adamın yerini” bakışı.

True Detective’in üçüncü bölümü öyle çarpıcı biterken öyle bir adrenalinle dolmuştum ki dördüncü bölümde bu hissi kaybedeceğimi düşünerek bölümü izledim. Bunu söylemekten o kadar memnunum ki her bölüm bir öncekinin üstüne koyarken geride kalan bölümlerin de en az o kadar iyi olduğunu gösteriyor. Bunun tüm sezona yayılacağından hiç şüphem yok. Bu arada True Detective’in bölüm başına kaç kişi tarafından izlendiğini mutlaka merak edenler olmuştur. Dört bölüm itibariyle bu sayının iki milyona yakın olduğu açıklandı.

Bölüm boyunca dedektiflerimizin Reggie Ledoux’ya nasıl ulaştığını deneyimleme şansına sahip olduk. Reggie’yi tanıyan ve Dora’nın eski eşi olan Charlie’yi tekrar görüp, bu kez hapishaneden işe yarayacak bilgilerle ayrıldılar. Reggie’nin pişiricilikteki uzmanlığını ve temizlik maddelerinden bile uyuşturucu yapacak kadar kimya bilgisi olduğunu öğrenirken Dora’nın fotoğraflarını ona gösterdiğini itiraf eden Charlie, Reggie’nin ne tarz işlere bulaştığını da bildiği kadarıyla anlattı. Güneyde şeytana tapılan bir yer… Carcossa… Sarı Kral… Dora’nın günlüğünde yazanları doğrulayan bu bilgiler Ledoux bağlantısını ortaya koyarken Ledoux’nun sırtında Rianne Olivier ve Dora Lange’in cesetlerindeki sembolün aynısının bulunduğu öğrenmeleri bu cinayetleri işleyen konusunda tek bir ismi işaret ediyordu. Doğru adımlarla ilerlemelerine rağmen artık tek sorun Ledoux’yu bulmak gibi gözükse de ne ailesi ne kendi hakkında resmi kayıt bulunmaması işleri oldukça bulanıklaştırmış durumda. Ellerinde sadece Charlie ile ortak arkadaşları Tyrone Weems’in ismi bulunan Martin ve Rust, Weems’in peşine düştüler.

Tüm bunlar yaşanırken bir nefes alıp Marty’nin kaçamağı olan Lisa’yı görmezden gelmesi sonrası yaşananlara dönelim. Tehlikeli olduğu başından beri belli olan bu kızımız yapacağını yaparak olayı Maggie’ye ulaştırarak zaten sallantıda olan bu evliliğe ölümcül darbeyi indirdi. Eve geldiğinde bavullarını ve mektubu gören Marty’nin yıllar sonra bu olayı anlatırken duyduğu üzüntü mevzuyu net olarak tanımlıyordu. Marty’nin ‘dedektifin laneti’ dediği bu durumu kendi ağzından öğrenelim:

“Çözüm burnumun dibindeydi ama ben başka bir yerde arıyordum.”

Burada Marty’nin yıllar sonra değil, eve girip bavulları gördükten ve Maggie’nin mektubunu okuduktan sonra bu gerçeğin farkına vardığını düşünüyorum. Belki bu evliliğin yürümediğini Maggie’ye söyleyip ayrılmaları durumunda iki taraf ve çocuklar için daha iyi olacaktı. Kendi söylediği gibi hareketli yaşamı seven Marty, kendine söylediği yalanların altında kaderine razı oldu. Maggie’nin istediği şekilde olamayacağını bile bile sürdürmeye devam etmesi evliliğinin parçalanmasına uygun zemini hazırladı. Karısının Rusty ile konuşmasına bile sinirlenen Marty, ikisinin görüşmesine memnun oldu. Maggie-Rusty görüşmesi ise evliliği düzeltmekten çok iki tarafın birbirinden bağımsız düşündüklerinin kanıtıydı. Rusty, davada Marty’ye ihtiyaç duyuyor, Maggie ise sorunun düzgün bir şekilde bitmesini istiyor. Çocukların çok önemli olduğu konusundan laf yine Rusty’ye gelince hiçbir işe yaramayan bir görüşmeden ibaret kaldı.

Evde berbat durumda olan Marty ve Rusty’nin tek dayanakları bu cinayeti bir şekilde çözmek. Rusty’yi zaten biliyorsunuz, Marty’nin son durumu ikisini de iş konusunda oldukça motive etti ki bu mevcut durumun tek avantajı olarak gözüküyor. Ledoux’yu bulabilmek için yine kirli işlere karışan Weems’i bulmaları kolay olmasa da annesi, eski kız arkadaşı derken Marty’nin onu konuşturması kolay oldu. Ledoux’nun satmayı bırakıp Texas’ta bir motosiklet çetesine pişiricilik yaptığı bilgisi olayı başka bir yöne çekti.


Bu bölümde Rust’ın hayat kurtaran kutusuyla tanıştık.

Rust’ın narkotik dönemindeki gizli görevinden tanıdığı hatta içlerine sızdığını bildiğimiz bu çeteye tekrar sızma fikri Marty’ye de uygun gelince harekete geçtiler. Ledoux’yu bulmalarının gerekmesi ve zamanlarının dar olması onlara bu yolu seçmekten başka bir seçenek sunmuyordu. Rust’ın ‘kendini korumak için’ sakladığı kutusu açıldı ve içinde vedalaştığı eski dostu viski bulundu. Rust’ın viskiyle yaşadığı yüzleşmenin yanında el bombaları ve otomatik silahlar bile sönük kaldı demem gerekiyor. Sadece ikisinin içinde yer alacağı bu ‘gizli operasyon’ için yalan söylediklerini ve hâlâ devam ettirdiklerini öğrenmek ise bölümün sürprizi oldu. Rust’ın 30 yıldır kimsenin görmediği babasının lösemi olduğun bahanesiyle izin alışının peşine düşen dedektifler her ikisine sordukları sorularla gerçekte ne yaşandığını söyletmeyi başaramadılar. 2012 yılında anlatılanları dinlerken dizinin başından beri ilk kez dedektiflere yalan söylediklerini farkettik. Bundan sonrasında bu yalanların devam edip etmediğini göreceğiz.

Rust’ın cinayet masasına gelmeden önce ‘Crash’ olarak tanındığını Marty’den de duyduk ancak Iron Crusaders’a tekrar sızarken kaldığı yerden devam edeceğini hiç tahmin etmiyordum. Büyük risk alarak eski dostu Ginger’ın yanına ulaşmayı başaran Rust bir hafta boyunca narkotik dönemini hatırlatırcasına uyuşturucuya gömüldü. Ginger’la iş yaparak Ledoux’ya ulaşmak isterken kendini zenci mahallesinde bir soygunun ortasına bulan Rust’ın kimseyi öldürmek istememesi bu sahnelerin en önemli detayıydı. Girdikleri evdeki çocuğu olayların dışında tutmak istemesi onun özenini ortaya koydu. Soygun sırasında tabii ki işlerin yolunda gitmemesi ve çatışmanın çıkmasıyla nefesleri kesen bir altı dakika yaşadık ki son zamanlarda izlediğim en heyecanlı sahnelerden biri olarak bunu bir kenara yazıyorum. Bir noktadan sonra kendinizi içinde hissettiğiniz bu sahneyi tekrar izlemenizi isterim. Kaostan faydalanarak Rust’ın Ginger’ı evden çıkarması ve önceden Marty’ye verdiği, o zamanın en süper teknolojilerinden kabul edilen cep telefonuna ulaşarak mahalleden ayrılmalarıyla dedektiflerimiz deyim yerindeyse ‘tereyağından kıl çeker gibi’ onları Ledoux’ya götürecek adamı yakalamış oldular. Ginger’ın neler söyleyeceğini, daha önemlisi nasıl konuşturulacağını Rust’ın iyi bildiğine şüphemiz yok.


Eski bir Iron Crusaders üyesi olan Marty, gizli görevlerden uzak kalamıyor.

Beşinci bölüm yazısında görüşmek üzere.

Not: Bu arada dizide ve yazılarda kimi zaman Dora-Dori, Martin-Marty, Rust-Rusty, Reginald-Reggie gibi kısaltmaları ya da farklı kullanımları görebileceğinizi hatırlatırım.
 
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR