Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
RÖPORTAJ
“Türkiye bizim için büyük potansiyel vaat eden bir pazar”

Türkiye’de 2012’de faaliyete geçen Discovery Networks, yüksek kaliteli gerçeğe dayalı içerik üretimiyle insanların meraklarını gidermeyi amaçlıyor. Dünyanın en bilinen ve ilgi gören kanallarından Discovery Channel, Animal Planet ve Discovery Science ile birlikte Teledünya, Tivibu, Digiturk ve D-Smart üzerinden yayın yapıyor. Eğlence ve yaşam tarzı kanalı TLC ise, Discovery Communications’ın Doğuş Yayın Grubu ile gerçekleştirdiği CNBC-e’nin satın alma anlaşmasını takiben, Kasım 2015’te yayına başladı.

Türkiye’de faaliyet gösteren en önemli yayıncı kuruluşlardan biri olan Discovery Networks’ün Genel Müdürü Sissian Margos ile ortaklığın kapsamını, Türkiye’nin pazardaki yerini, içerikleri ve gelecek program ve dizileri konuştuk.

Discovery Networks Türkiye Genel Müdürü Sissian Margos

Discovery Communications, Doğuş Yayın Grubu ile stratejik ortaklık kurmak üzere 2015’te anlaştı. Bu ortaklık, ne anlama geliyor? Seyirci açısından bu ortaklığın yansıması nedir?

Doğuş Yayın Grubu ile ortaklığımız iki ana başlıktan oluşuyor: Bunlardan ilki reklam satış. Doğuş Yayın Grubu, Türkiye’de reklam satış temsiliciğimizi üstlenmiş durumda. İkinci ve seyirci açısından en görünür olan konu ise CNBC-e’nin satın alınması idi. Satış işlemleri Kasım 2015’te tamamlandı ve CNBC-e’nin yerini TLC aldı.

TLC’nin ulusal kanal kategorisinde yayın hayatına başlaması sayesinde pazar payımızı önemli ölçüde arttırdık ve içeriğimizi Türkiye’de daha fazla seyirci ile paylaşma imkanı bulduk.

Buddy Valastro Amerika'nın en başarılı ve ünlü pasta sanatçılarından biri. TLC’de yayınlanan Pastacılar Kralı, Buddy’nin, babasının Carlo’s Bake Shop’u bir marka yapma hayalini konu alıyor.

Türkiye sizin için neden önemli?

Gerçeğe dayalı içerik konusunda dünya çapında bir lider olan Discovery Channel, 1997 yılından beri Türkiye’de yayın yapıyor. O günden günümüze gelene dek, Türkiye’deki varlığımızı durmaksızın güçlendirmek hedefimiz oldu. Şu anda da, 11 kanalımızla (10 ücretli kanal ve 1 ulusal kanal) izleyicilere ve reklamverenlere hitap ediyor, güçlü reklam satış operasyonumuz ve İstanbul ‘da yer alan uzman ekibimiz ile kanal faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.    

Türkiye bizim için her zaman büyük potansiyel vadeden bir pazar olmuştur. Özellikle genç ve giderek büyüyen nüfusu sayesinde rekabetin yoğun olduğu yerel televizyon pazarında, sunduğumuz kaliteli ve çok çeşitli uluslararası içeriğimize yer olduğunu hissediyoruz.

Önümüzdeki sene içeriğe dünya çapında 2.5 milyar dolar yatırım yapacağız ve Türkiye’deki kanallarımız da bu yatırımın faydasını görecekler. Yeni programlar, yeni yüzler ve yeni formatlarımız sayesinden markalarımız gerek izleyiciler gerekse de reklamverenler nezdinde daha da güçlenecek.

Dünyanın en uzun süren dizisi olarak bilinen efsanevi bilim kurgu Dr.Who’yu Türkiye’de TLC’de izleyebilirsiniz.

2015’te CNBC-E yerine TLC geldi. Yayın akışında Amerikan reality şovlarının ağırlıkta olduğunu görüyoruz. Türk seyircisinin bu programlara olan yaklaşımı nedir? En sevilen programlarınız hangileri?

Amerikan reality şovlarımızın hem ekranda hem de VOD’de Türk seyircileri arasında oldukça popüler olduğunu görüyoruz hatta bu şovların tüm programlar arasında performans anlamında öne çıktığını söyleyebiliriz. 

Özellikle, Buddy Valastro’nun programı olan Pastacılar Kralı ve Geleceğin Pastacısı başarılı performans gösteriyor. Bu bizim için çok da sürpriz olmadı açıkçası çünkü Pastacılar Kralı dünya çapında en çok ses getiren yapımlardan bir tanesi ve TLC’nin aktif olduğu tüm pazarlarda en sevilen programlar arasında yeralıyor. New York’da geçmesine rağmen Pastacılar Kralı ve Buddy’nin sıradışı karakterlerden oluşan ailesinde dünyanın her yerinden seyircileri çeken bir şey var, bu da aslında TLC’nin en başarılı yönlerinden bir tanesi.

Yeni dizi The Shannara Chronicles 26 Eylül 2016, 21:30’da  TLC’de başlıyor.

Discovery Channel, Animal Planet ve Discovery Science’da yerel içerik üretmeyi ve yayınlamayı planlıyor musunuz?

Şu anda kendi alanlarında lider olan kanallarımız için yerel içerek üretmek gibi bir planımız yok. Buna karşın, izleyicilerin favorisi olan yayınladığımız bir çok uluslararası yapımda yerel hikayelere de yer veriyoruz. Mesela bu sene başında, Discovery Channel dizilerinden Nasıl Çalışır’ın bir bölümü Vestel’in Manisa’da yer alan fabrikasında çekildi. Dünya çapında 200’den fazla bölgede yayınlanan bu program LED televizyonların nasıl üretildiğini ele alıyor.

Gündüz kuşağının sevilen programı Gelinliğe Evet De.

Türkiyede ne tür içerik ilgi görüyor? Neden?

TLC seyircileri arasında kurmaca içerik popülerliğini koruyor; The Vikings, Fear the Walking Dead ve Dr Who gibi diziler en iyi performans gösteren programlarımız arasında yer alıyor. Bununla birlikte yaşam tarzı, reality ve gerçeğe dayalı eğlence programlarımızın da gittikçe daha fazla popülerleştiğini görüyoruz. Pastacılar Kralı ve Geleceğin Pastacısı’nın yanı sıra seyircilerimiz, gündüz kuşağında yer alan Gelinliğe Evet De ile birlikte Çarşamba akşamları prime time’da belgesel kuşağında daha önce yayınlamış olduğumuz popüler isimlerin yer aldığı Running Wildı da içeren Bear Grylls programlarını da keyifle izliyorlar. TLC, Türkiye’de bu kadar çeşitli içerik sunan tek kanal ve seyirciler de kanalımıza yeni ve başka kanallarda gördüklerinden farklı bir içerik bulmak için geliyor.

Peaky Blinders’ın üçüncü sezonu 1 Eylül 2016’da 22:25’te başlıyor!

Yeni programlara ve dizilere gelelim, önümüzdeki günlerde kaçırmamamız gereken neler var?

Yaz dönemi için “O da nesi TLC?” kampanyamızı yeni başlattık. TLC’nin marka konsepti olan hayret ve duygu temalarını içeren kampanya, kanalın seyircileriyle ekran dışında da farklı bir seviyede iletişim kurmasını hedefliyor.

Buna ek olarak önümüzdeki aylarda TLC ekranlarında seyircilerimize yepyeni diziler sunuyor olacağız. Bunlardan ilki Terry Brooks'un en çok satan romanlarından uyarlanan yepyeni dizi The Shannara Chronicles (26/09/2016’da saat 21.30’da). Bu dizi dışında, gerçeğe dayalı içeriklerimizden olan My 600lb Life (27/09/2016 saat 22.25’te) 200 kiloyu aşan insanları beraber kilo vermeye çalışırken ekrana getiriyor. Yine TLC kanalının çok sevilen dizisi, Gangster ailesini destansı bir dille anlatan Peaky Blinders (1/09/2016 saat 22.25’te) heyecanlı bir üçüncü sezonla ekranlara dönüyor. Son olarak efsanevi hayatta kalma ustası Bear Grylls’in birbirinden ünlü kişilerle yaşadığı maceraları ekranlara taşıyan Running Wild with Bear Grylls (07/09/2016’da saat 21.30’da) ikinci sezonuyla TLC kanalında olacak.”

Bear Gryls programları severek izleniyor.

The Vikings TLC’in en sevilen dizilerinden biri.

 

 

YORUMLARDİĞER RÖPORTAJLAR