Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
RÖPORTAJ
Patricia Arquette: Zekasını internette kötülük için kullananlar korkunç

Boyhood’la En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ı alan Patricia Arquette’in başrolünde olduğu ve bilişim suçlarını konu edinen yepyeni dizi CSI: CYBER 7 Nisan gecesi (bu gece) Foxcrime kanalında başlıyor. Arquette’le dizinin tanıtımı için Los Angeles’da düzenlenen basın toplantısında konuştuk.

  • 07/04/2015 08:38
    Melda Yahşi

Daha önce Medium’daydınız, şimdi CSI: CYBER’dasınız. Her iki dizide de başroldesiniz. Her iki dizi de, gerçek hayattan karakterler üzerine kurulu. Suçluyu ortaya çıkarma sürecine odaklanan dizilerde tek bir başrol olmaz genellikle, ne diyorsunuz bu duruma?

Bence çok heyecanlı. İki dizi arasında benzerlikler var sizin de belirttiğiniz gibi ama aslında tam da gerçek karakterleri oynamıyorum. İkisinin temel farkı, Medium hissiyata dayanıyordu, buradaki karakter ise beynini kullanıyor. Ama haklısınız, bu tür dizilerde genelde başrolde kadın olmaz. Bu nedenle heyecan verici, üstelik daha da doğru. Kadınlar zekidir.

Online olduğumuz sırada, bütün bu teknolojik aletleri kullanırken ne tür riskler altında olduğumuzu biliyor muydunuz? Diziyle birlikte daha çok şey farkedip çocuklarınız için korktunuz mu?  

Belli belirsiz bir şeyler biliyordum, mesela hack meselesini, ama çok az. Esas olarak hiçbir fikrim yokmuş, bence pek çok kişinin de yok. Bütün o cihazları evlerimize sokuyoruz, hayatımızın her alanına dahil ediyoruz ama etki alanlarının nerelere uzandığını öğrenmek çok korkutucu. Polis dizilerini düşününün, Kojak, Colombo, elinde silahıyla polis dizilerinde 50 yılda çok az şey değişti. Bütün bunlar ise çok yeni ve hepsi gerçekten oluyor. Her an yeni bir delice gelişme söz konusu artık. Tuhaf olan, insanı gerçekten şaşırtan şey, çok zeki insanların bu zekalarını korkunç işlerde kullanmaları. Bu diziye başladıktan sonra çocuklarımın bütün aletlerini atmalarını sadece kağıt kalem kullanmalarını istiyorum.

Dizide bir siber psikoloğu canlandırıyorsunuz. Gerçek hayatta insan davranışlarını okumakta iyi misinizdir?

Bence işin önemli bir kısmı kadın olmaktan kaynaklanıyor. Mağaralarda yaşadığımız günlerden bu yana biz kadınlar birinin güvenilir mi, tehlikeli mi olduğunu hemen hissederiz. Genel olarak kadınlar bu hisle büyüyor. Oyuncu olarak da oynadığınız her karakterin neyi niye yaptığını anlamak, bilmek durumundasınız zaten. Annem terapistti, bu nedenle çok küçüklüğümden beri bütün gün narsisist, pasif-agresif, sapkın davranış gibi terimleri duyarak büyüdüm. Canlandırdığım karakterlerin de her tür duygusunu hesaba katmayı seviyorum.

1 2 3 4
YORUMLARDİĞER RÖPORTAJLAR