Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
RÖPORTAJ
Oktay Kaynarca: Komiğimdir hatta ben!AĞABEYLERİMİZDEN VE SİNEMADAN ADAM OLMAYI ÖĞRENDİK

- Kurtlar Vadisindeki Çakır ve Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz'ın Hızır Çakırbeyli karakteri birbiriyle kıyaslanıyor. Birbirleriyle ilgileri var mı?

- Kıyaslanmaları normal çünkü yola çıkış noktası Çakır karakteri. Hızır Çakırbeyli başka bir hayatın içindeki Çakır gibi görünüyor. Elbette resmi olarak Çakır karakteri değil!

- Nasıl oldu Çakır'la paralel bu karakterin ortaya çıkışı?

- Çakır'la yolculuğum bittikten sonra, beni görüp "Niye geri dönmüyorsun, tekrar bu adam dönmez mi hayata?" diyen çok seyirci oldu. "Ölenler dirilmiyor" diyordum ama bir seyirci, "Efsaneler ölmez!" dedi. O zamandan beri aklımda bu. Ama bununla ilgili talebi olan bir yapımcı olmadı. Ta ki geçen sene Bahadır Özdener'le bu konuyu konuşuncaya kadar. Aslında başka isimlerle de bunu konuştum ama o karakteri yaratan kişinin eli değmeden olmayacağı belli oldu. Bahadır Özdener ve Raci Şaşmaz, bu karakteri yaratan kişiler. Onlar başka bir projeyle geldi bana ama ben "Çakır'ı hayata geri döndür," dedim. Ve yola çıktık, macera başladı.

- Çakır öldüğünde temsili cenaze töreni düzenlenmişti... Hatırlıyor musunuz?

- Tabii. Çok zekiceydi bence. Dünyadaki ilk örnek zaten. Ondan sonra bazı sevilen karakterlerin ardından cenaze törenleri düzenlendi ama o ilkti. Bu Türk insanının zekasını gösteriyor. Çok eğlendim zaten o zaman da.

- Ama bu Çakır'ın hayatı değil. Sadece o dokuyu hissettiren bir karakter...

- Kesinlikle. Üstelik bu kez hikayenin içine çok güçlü bir şekilde kadın unsuru eklendi. Böyle bir adamın ailesindeki kadınların ne yaptığı merak konusuydu. Kadınların hikayeye girişi lezzet kattı. Bahadır Özdener ve Raci Şaşmaz'ın kadın dünyasını bu kadar iyi yazabileceklerini tahmin etmemiştim. Bu kadar gerçekçi olması çok şaşırtıcı. Çünkü bu zamana kadar erkek işi yazmış ve erkek dünyası içinde olmuş ve bunda başarılı olmuş kalemler onlar... Kurtlar Vadisi döneminde de söylüyordum, o iş senaryo başarısıydı.

1 2 3 4 5 6 7
YORUMLARDİĞER RÖPORTAJLAR