Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
RÖPORTAJ
Morgan Freeman: Benim oyum her zaman kadına

Lori McCreary, Morgan Freeman, Tea Leoni, Tim Daly, Barbara Hall. Beverly Hills, California.

Hillary Clinton’ın dizinin ilham kaynaklarından biri olduğundan söz etmiştiniz. Dizide ABD’nin Libya, Bingazi’deki konsolosluğuna yönelik saldırıdan da söz ediliyor. Gerçek olayların dizide yer alması izleyiciyle kurulan bağ açısından ne kadar önemli?

LMC: Haberlerde geçen ülkelerde neler olduğu, o haberlerle ilgili konuşmalar olması, Amerikalıların, dünyanın diğer bölgelerinde olanlar hakkında bilgi alması önemli bizim için.

BH: Aslında gerçek olaylardan yararlanmamızın nedeni biraz da şu: Dışişleri Bakanlığı’nda neler olduğunu hiçbir zaman bilmiyoruz. Bir gazete başlığından, bir olay sonrası yapılan açıklamadan fazlası olmuyor elimizde. Yapmaya çalıştığımız aslında izleyiciyi uluslararası ilişkilerin tüm aşamalarından haberdar etmek, bunu yaparken de izleyicinin başka kültürler hakkındaki bilgisini geliştirmesini sağlamak.

Elizabeth’i, hem Dışişleri Bakanı olarak hem de ailesi ve kızlarıyla ev hayatında izliyoruz. Sizler de neredeyse onun kadar çok çalışan kadınlar olarak onun gibi hissediyor musunuz kendinizi?

BH: Beki bazen ondan bile daha fazla çalışıyoruzdur (gülüşmeler). Evet erkekler dünyasında bir kadın olarak çalışmak, iş hayatınla aile hayatını dengelemek benim de yabancı olmadığım bir konu. Diziyi hazırlarken de aile hayatını işin içine dahil etmeye özen gösterdik. Dışişleri Bakanı’nın bütün yaptığı işe gidip dünya meseleleriyle ilgilenmek, eve dönüp uyumak, sonra tekrar işe gitmek gibi algılansın istemedik. Bu önemli görevin, sıradan insanların hayatıyla kesiştiği noktaları da vermek dizinin farklı yanlarından biri.

LMC: Bir de dizilerde iş hayatında güçlü bir kadın karakterin özel hayatı genellikle berbat olur ya, bunun tersini yapmak istedik. Dizideki drama ailede yaşanan çelişkilerden değil, uluslararası ilişkilerde yaşananlardan geliyor.

BH: Washington gerçekten neye benziyor, biraz onu vermek istedik. Yasak ilişkiler yok, Elizabeth başkanla gizli bir aşk yaşamıyor filan. Sonuç olarak hikaye anlatıyoruz, tabii ki bazı abartılı unsurlar olacak ama gayet düzgün bir aile yaşamı sürdüren insanlar da var. Bir kadın iktidarda diye illa da özel yaşamının berbat olması gerekmiyor. Bu imajdan uzak durmak istedik.

1 2 3 4 5
YORUMLARDİĞER RÖPORTAJLAR