Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
RÖPORTAJ
Lucy Liu: Elementary’nin Watson’ı, Sherlock’un gözdesi

CBS Stüdyoları’nın Los Angeles’ta düzenlediği ve bütün dizilerini tanıttığı, dizi yıldızlarıyla yuvarlak masa toplantıları organize ettiği etkinlikten elimizde çok malzeme var, sırayla hepsin okuyacaksınız demiştik. İşte Elementary’de Sherlock Holmes’un sağ kolu Watson’ı canlandıran Lucy Liu. Sırada Madam Secretary’den Tea Leoni var . (Röportajlarda yer alan sorular, basın toplantısına katılan bütün gazetecilerin sordukları.)   

  • 26/01/2015 15:19
    Melda Yahşi

Karakterinizin üç sezonda katettiği yol hakkında düşünceleriniz neler? Başlamadan ne kadarını biliyordunuz bu yolculuğun?

Başlangıçta pek bir şey bilmiyordum, karakterimin sonunda bir dedektife dönüşeceğinden ve bunun uzun bir süreçte olacağından haberdardım sadece. İlk sezonda Sherlock’un babasının işe aldığı bir eşlikçiydi sadece, sonra arkadaşlıkları gelişti, sezon sonuna doğru ortak gibi oldular. Bir süre onun kanatları altındaydı, sonra ikinci sezonda daha çok aksiyona karıştı, üçüncü sezonda da biliyorsunuz Sherlock ve Watson’ın yolları ayrılmış durumda. Sherlock MI6’le çalışmak için Londra’ya gitti, sonra New York’a döndü artık beraber yaşamıyorlar. Watson’ın ayrı bir evi ve ayrı bir işi var artık. İlişkilerine yeni bir katman eklendi diyebilirim, aralarında bir gerginlik de var.

Sizinle ilgili bir spor ve sağlık yazısı okurken aklıma geldi de, bir dizide bu kadar yoğun çalışmak insanın spor alışkanlıklarını ve sağlığını nasıl etkiliyor?

Çok yoğun. Sinema ve televizyon arasındaki temel fark işe harcanan zaman bence. Bir filmde üç ay, altı ay çalışıyorsunuz, sonra bir sonraki filme kadar ara veriyorsunuz yoğun çalışmaya. Ama bir dizide çalışıyorsanız, 10 ay boyunca yoğun çalışıyorsunuz, çünkü biliyorsunuz 24 bölüm çekiyoruz. Yani iki sezon arası yedi hafta kadar bir boş vaktimiz oluyor sadece. Çok sağlam bir planlamanız ve sisteminiz olmalı. Odaklanmanız gerek, mesela ben sabah spor yapmadan işe başlarsam eve çok daha yorgun geliyorum. Ben de genellikle erken kalkmaya çalışıyorum, biraz meditasyon sonra 20 dakika bile olsa, egzersiz yapıyorum. O kadar erken kalkıyoruz ki, spor salonu bile açılmamış oluyor daha. Bu da insanı salondan çok evde çözüm aramaya itiyor. Ben de koşu bandı aldım bir tane, duruyor öyle salonda. Güzel ve gerekli bir mobilya. O okuduğunuz yazıda dikkat çekmek istediğim bir nokta da gün içinde mümkün olduğunca çok su içmeye çalıştığımdı. Vücudun susuz kalmaması iyi bir şey. Bir de Jonny’nin (Lee Miller) söylediği bir şey vardı, ilk sezon çekimleri sırasında spora gereken şekilde devam edememiş ama spor eğitmeninin dediğine göre günde sekiz ila 10 saat arası ayakta durmak, üç- dört saat yoğun egzersiz yapmaya eşitmiş. Yani bizim neredeyse sürekli ayakta durmamız, oturanlara göre daha fit tutuyor bizi. Son günlerde ofis yaşamında ayakta çalışma ortamı oluşturanlar epey arttı. Bildiğimiz masalar değil de, ayakta kullanılan masalar geliştirildi. Hatta bazıları sırf ayakta çalışmak yerine, masalarının altına yerleştirilen yürüme bandı üzerinde yürüyor ofis saatleri içinde.

1 2 3 4 5 6 7 8
YORUMLARDİĞER RÖPORTAJLAR