Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZEL
Turbo Turabi, adamlık ve özlü sözler

Adamlık nedir? Ne yaparsınız adam olursunuz? Hindistan cevizini köşede kırıp yerseniz adam mısınız? Adam olan pirincini ayırır mı? Survivor All Star birincisi Turabi bu sene bizi adamlık konusuna gerek kollarına taktığı püsküller, gerekse her duruma uygun vecizeleriyle aydınlattı. Turabi bir yandan sıfır bilgi, yüksek ego olarak nitelenerek tepkileri üstüne çekerken diğer yandan hırs, tutku, beceri ve yaratıcılığı sayesinde diğer yarışmacıları geride bırakmayı başardı. Bugünlerde, alışveriş merkezlerinde imza günleri düzenliyor. Oyunculuk dersleri alıyor ve gençliğinde çok spor yapıp kitap okumaya fırsat bulamadığı için kişisel gelişim kitapları okuyor.

Survivor’ın en başarılı yarışmacısı olan Turabi, çoğu zaman tavırları ve tarzı nedeniyle eleştiri oklarının hedefi oldu. Konseyde Hasan’ın adını elenmesi için kağıda yazarken aşağıdaki şiiri okudu mesela.

Sev diyor babam, sev oğlum insanları. Ayıp değil

Tamam da babam herkes senin gibi adam değil

Ben de Pinokyo’yu yapan Geppetto Usta değilim ki (Hasan’ı şeytana benzettiği resmi çevirerek kameraya gösterir)

Her odunu adam edeyim

Çoğu standarda göre, Turabi’nin bu davranışı uygunsuz olarak sınıflandırılabilir. Bununla birlikte bu kabalığı sayesinde seyirciler tarafından daha güçlü olarak algılanıyor. Herkesin uyması gereken görgü, nezaket kurallarına uymaması yanlış olsa bile gücün bir işareti olarak görülüyor. Küstahlık, arsızlık, saygısızlık anlamına gelir elbette. Turabi böyle davranma hakkını nasıl kendinde görüyor bu sorunun yanıtını hiçbir zaman tam olarak bilemem. Yalnızca şunu söyleyebilirim ki bazıları böyle durumlarda sınırlarını çizme konusunda diğerlerine oranla daha iyi.

Survivor’da kimi yarışmacılar davranışlarını ve ardında yatan nedenleri sorgular ve kendini frenlemeye çalışırken, Turabi bu konulara fazla takılmadı. Hedefe odaklandı. Yarışma boyunca işbirliğine çok yanaşmadı, kimseye de güvenmedi

Turabi, kibirli, küstah, ve çıkarcı biri olabilir. Empati kapasitesi olmamakla birlikte, politikada iyi. Takım arkadaşları tarafından nasıl algılandığını bilerek itibar etmese de, onun bu tavırlarını görmezden gelen patrona karşı (Acun) tatlı dilli olmaya çok dikkat etti. Diğer yarışmacılar vay bize haksızlık edildi, şanssızlıklar bizi buldu, hani benim cheesecakeim, annem de annem diye hayata küserken Turabi şampiyonluğa doğru koştu.

Turabi, hedefine yönelik eyleme geçebilen, risk alabilen bir karakter. Baskılara takılan bir tip değil. Bununla birlikte Turabi için kişisel alan diye bir şey yok, itinayla dalıyor. İnsanların acılarını, rahatsızlıklarını görmezden geliyor. Fena halde dayatmacı, tepeden bakan tavırları var. Hile yapmak, başkalarının başarılarından sebeplenmek, insanları kendi amaçlarına hizmet etmesi için kullanmak falan hepsi var.

Her hatada kaçmak, şüphe, üzüntü, dert ve güvensizliklerini sürekli tebliğ etmek Survivorcılar için pek faydalı olmadı. Neticede Survivor’da bir başarı hikayesi izlemek istiyoruz, ağlamalar sızlamalar pek şampiyonlara yakışacak işler değil.

Öte yandan Turabi’nin bir kere bile canının sıkıldığını görmedik. Üstelik, olumlu özellikleri de ortaya çıktı; hırs, tutku, beceriklilik ve yaratıcılık gibi. Bu sebeplerden dolayı da sevildi. Daha önce Yetenek Sizsiniz’in yanısıra bir dans yarışmasına katılan Turabi kliplerde oynamış, dövüşlere katılmış, genç yaşından bu yana farkedilmek için mücadele eden biri.

Turabi’nin sevilen babalanmaları arasında

“Şimdi bakacağız uzaktan mı adamlar, gerçekten mi adamlar göreceğiz.”

Hakan’a : “Bu kadar numara olup da milli piyango nasıl sana çıkmaz Hakan? “

“Valla sıkıntı yok, ben erken başı kesilen horoz olmayı her zaman kabul ederim. En azından senin gibi korkak tavuk olmaya yeğlerim. “(Hasan’a konseyde) gibi sözler bulunuyor.

Turabi, Survivor All Star Kıbrıs finalinde canlı yayındaki SMS oylaması sonuçlarına göre şampiyon oldu ve 500 bin liralık büyük para ödülünü kazandı. Son on yılın şampiyonu, yarışmanın ardından geniş bir hayran kitlesi kazandı. Şöhret yönetimi konusunda yetkin profesyonellerle birlikte çalışıyor. Turbo Turabi kolye ve anahtarlıkları, t-shirtleri, çıkartmalarının satışı kardeşi tarafından takip ediliyor. Bir oyuncu koçuyla birlikte çalışan Turabi’nin en büyük hayali Kenan İmirzalıoğlu ile birlikte bir yapımda rol almak.

                                                                                                                                                                                 İllüstrasyon: Mert Güreli

YORUMLAR
DİĞER HABERLER