Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZEL
Mad Men’in Masumiyet Müzesi

Ne çektin be mutfak.

Çok severek okuduğunuz bir kitabın bitişine üzülmeniz, kalan son sayfalarına hüzünle bakmanız gibi Mad Men hayranları olarak 5 Nisan’ı büyük bir merakla ama zamanın çok da hızlı geçmesini istemeyerek bekliyoruz.

Son sezonun başlamasına bir aydan az bir zaman kaldı. Ve şimdiden Mad Men’den kalma hatıralar bir müzeye yerleştirildi bile. 14 Mart’tan 14 Haziran’a kadar sürecek sergi “Matthew Weiner’s Mad Men” New York’ta Museum of the Moving Image’da yer alacak.

Sergide Mad Men’in portakalda vitamin olduğu zamanlardan her şeyin ete kemiğe büründüğü 2000’lere kadar bütün ipuçları mevcut. Belki Füsun’un  sigaralarını değil ama her sahnesi özenle işlenmiş diziye dair detayları bu sergide görmeniz mümkün; içki şişeleri, karton kahve bardakları, konserve kutuları, Don’ı takip eden geçmişin gölgesi, askerlik künyesi, eski fotoğraflar, dergiler, içinde aileye dair sessiz küfürlerin edildiği Draperlar’ın mutfağı ve ofis odaları, Joan’ın kırmızı elbisesi, Don’ın kırışıksız takımı ve Megan’in Zou Bisou Zou sahnesindeki minisi...

Sergi tüm bu ayrıntıların yanında hikayenin yazım sürecine de tanıklık etmemize olanak sağlıyor. Don’ın peçete kağıdına karaladığı reklam fikirlerinin bir benzerini Weiner’ın çizgili kağıtlara özenle yazılmış notlarında  görüyoruz. Gothamist’tan Amy Finkel’ın yakından çektiği kağıt parçasından Weiner’ın yoğunlaştığı birkaç konuya yakından bakalım:

.

“Erkeklerin peşini bırakmayan ölüm”

Açılış jeneriğindeki yüksek binaların üzerinden düşme sahnesinden ofis odasında hayatına son veren yöneticilere, Don’ın ölümü andıran otel reklamı fikrinden, Cooper’ın son dansına özellikle son sezonlarda bize her şey ölümü çağrıştırmaya başlamıştı zaten. Tabii ki Don’ın tüm varlığı Dick’in ölümünün üstüne kurulu olduğu için ölümün başından beri Mad Men’in kimyasında olduğunu söylemek mümkün.

.

“Erkeklerin doyumsuz cinsel dürtüleri”

Sıradan başlayalım mı saymaya yoksa başta Don olmak üzere tüm erkek karakterlerin hayatlarındaki tüm  akıllı, güzel ve becerikli kadına rağmen kendilerini başka kadınların yatağında bulduklarını hatırlatmamız yeterli mi?

.

“Ailenin geçiciliği”

Draper ailesi geçmişten kalan bir sırrın açığa çıkmasıyla parçalandı, sonradan yeni kurulan her ev ve her aile de aynı sona mahkum oldu. Don-Megan, Trudy-Pete, Roger-Mona, Roger-Jane... Betty ile Henry’nin o eski hallerinden eser yok şimdi, Peggy ise zaten aileye hiçbir zaman inanmadı.

.

“Zaman gelip geçer”

Savaş çocuğu olan Roger ve Don 1950’leri New York’un kralı gibi yaşadıktan sonra, hayatlarına Beatles, Rolling Stone ve ardından da bilgisayar girdi. Yeni bir kuşak geldi, Sally büyüdü, Marilyn öldü, Martin Luther King öldürüldü, siyahlar ön koltukta oturmaya başladı. Zaman geçti, Don yaşlandı.

5 Nisan’a kadar “Mad Men’in yeni sezonu başlayacak” diyecek kadar şanslıyız. Tadını çıkaralım.

 

Fotoğraflar: Amy Finkel, Gothamist

 

YORUMLAR
DİĞER HABERLER