Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZEL
Kısmetse Olur’da kadınlara niçin hiçbir şey kısmet olmuyor?

Kısmetse Olur programı yayınlandığı ilk günden beri çeşitli tartışmalara sebep oldu.

Yarışmacıların cast ajansından olduğu söylendi, yaşanan herşeyin senaryo olduğu söylendi, elenen isimler günler öncesinden sızdırıldı, halk oylamasının doğru açıklanmadığı söylendi...

Bunlar yalnızca söylentiler. Doğrudur veya değildir bilemeyiz ancak bir televizyon programının başarı ölçütü “reyting” ise bu program için başarılıdır demek zorundayız.

Programda kadın-erkek ilişkileri göz önünde ve son derece yoğun bir şekilde yaşanıyor. Çiftler sık sık birleşip ayrılıyor, aynen gerçek hayatta da olduğu gibi birileri kötü rolleri üstlenip ara bozuyor, birileri kendisini ağlayarak ifade ediyor, birileri sessiz, birileri susmak bilmiyor.

Programı başından beri takip edenler çok iyi biliyorlar ki belki de herkesi ekran başına toplayan ilk ilişki Ayça ve Emre arasındaydı. Yuvayı dişi kuş yapar misali, duruşu ve kararlılığı ile ilişkiyi Ayça var etmişti. Zaman içerisinde Emre de sevgisini dile getirmiş, böylece halkın desteği ile çift her hafta birinci olur hale gelmişti.

Ancak ne olduysa Ayça ve eski sevgilisinin bir alışveriş merkezinde yemek yerken çekilmiş fotoğrafı programda yayınlandıktan sonra oldu. Ayça bunu hiçbir zaman kabul etmese de sevgilisini aldatan kadın pozisyonuna düşürüldü ve erkekler evinin oylarıyla yarışmaya veda etti. Ancak bu veda çok uzun sürmedi. O ana kadar AyEm (Ayça-Emre) fanı olanlar Ayça’ya haksızlık yapıldığını düşünerek sadece Ayça fanı olmaya karar verip çığ gibi büyüdüler ve gerek kanal gerekse yapımcıya ilettikleri baskılar sonucu Ayça’yı eve geri döndürmeyi başardılar.

Şimdi bu durumun bir benzeri Ceyda ile ilgili yaşanıyor. Ceyda programdan elenip geri dönmeden önce eski sevgilisi Umut Kaya’nın klibinde oynamış ve bu durum evdeki kız arkadaşları tarafından programda gündeme getirilmişti. Yalnızca bununla da kalmayıp Ceyda’nın eski erkek arkadaşıyla devamlı telefonda konuştuğu da iddia edilmiş ve buna bağlı olarak Ceyda Adnan ilişkisi sona ermişti.

Programla ve yarışmacılarla ilgili aylardır sosyal medyada o kadar çok şey paylaşıldı ki (ve bunların bazıları gerçekten çok çirkindi) neden sadece Ceyda ve Ayça’nın görüntüleri programa taşındı anlamak mümkün değil. Türkiye’nin en çok izlenen programlarından birinde neden kadınlar sürekli aldatan kişilermiş gibi gösterilmeye çalışıyor aklım almıyor. Bunlar gerçekten yaşanmış olsa bile, neden erkek yarışmacıların sosyal medyada paylaşılan görüntüleri programda yer almıyor? Hele iddia edildiği gibi programda bir kurgu varsa, kadınlar üzerinden böyle bir kurgu yapılıyorsa durum daha da vahim değil mi?

Sosyal medyada daha önce Emre ve elenen yarışmacı Gözde’nin birlikte çekilmiş fotoğrafları yayınlanmıştı. O fotoğraf hiçbir zaman gündeme gelmedi. Eser’in daha önce evlenip boşandığı ortaya çıktı, üzerinde durulmadı. Kısa bir süre önce de Batuhan, Emre, Murat ve Semih’in bir klüpte eğlenirken videosu yayınlandı. Yanlarında bazı kızlar var ve Batuhan bir kızla elele tutuşuyor. Herkes arkadaşlarıyla klübe gidebilir, eğlenebilir. Bunda bir sorun yok. Olmamalı da. Peki o videoda eğlenenler Ayça, Nur, Ceyda olsaydı ve yanlarında da bazı erkekler olsaydı yine tepkisiz mi kalınırdı yoksa video programda yayınlanıp sözde kızların tarafında olan Seda Akgül desteğiyle olay alevlendirilir miydi?

Kadına fiziksel ve psikolojik şiddetin bu kadar arttığı, kadın cinayetlerinin had safhada olduğu bir dönemde ekranlarda kadınlarla ilgili biraz daha pozitif ayrımcılık yapılması gerekmez mi? Pozitif ayrımcılığı da geçtim objektif olmak bile yeter!

YORUMLAR
DİĞER HABERLER