Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
KÖŞE YAZISI
Yeni ibret dersimiz: Son Çıkış

Son Çıkış, TRT1’de Cumartesi gecesi 20:00’de yayınlanıyor.

80'lerde ve 90'larda büyüyenler, uyuşturucu temalı film ve dizilere aşinadır. Tüm kötülükler, hırsızlıklar, fuhuş ve daha neler neler çocuklarımızın yolunu kaybetmesinden dolayı ortaya çıkar bu yapımların dünyasında. Bu ibret dersleri etrafında şekillenen türe alışkın olanlar bilir ki, ortaokula gelmenizle birlikte birileri gelişigüzel şekilde size bedava olarak bir takım uyuşturucuları anında iteleyebilir. Onları alıp çat diye ölebilir, ya da fahişelik yapabilir, hapse girebilirsiniz. Anneniz habire ağlarken, babanız sizi evlatlıktan reddedebilir.

En kötü senaryoları ortaya koyup, kimsenin inanmayacağı yan etkilerden yürüyerek coşma şeklinde ilerleyen uyuşturucu karşıtı diziler genelde duygusal bir etki uyandırmayı amaçlar. Çiçek Taksi, Arka Sokaklar, Koçum Benim, Fırtınalar, Affet Bizi Hocam, Böyle mi Olacaktı aklıma ilk gelen uyuşturuculu, aile dramlı diziler.

TRT1de Yeşilay destekli Son Çıkış adında bir dizi yayınlanıyor. Geçtiğimiz hafta Sümüklü Papatyada ilk izlenimlerini yazmıştı. Dizi, İstanbulda dar gelirli insanların yaşadığı bir mahallede geçiyor. Bu mahallenin gençleri, kötü okullara gidiyorlar, erken yaşta para kazanma derdine düştükleri için yasa dışı işlere bulaşabiliyorlar, ebeveynleri onlara örnek olabilecek nitelikte kişiler değiller. Çocuklar illa ki rap dinliyor, kendi bestelerini yapıyor, çalıyor söylüyor. Çünkü Dangerous Mindsdan beri ne zaman kenar mahallede geçen bir hikaye görsek böyle olması gerekiyor. Mahallenin çocuklarının toplandığı Planet Cafe adında içki satmayan ama dans edebildikleri bir de mekan var.  

1 2 3 4 5
/ Defne Akman
20/08/2015 09:09
YORUMLAR
DİĞER KÖŞE YAZILARI