Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
KÖŞE YAZISI
Yalanın Batsın, Yalancısın

Aytaç Kara – Bir Varken Bir Yokken

Uyarlamaları seven Türk televizyonlarında gelecek dizilere yeni bir tane daha ekleniyor: Pretty Little Liars. Saner Ayar’ın Araplarla ortak kurduğu O3 adlı şirketten. İsminin de düz çeviriyle Sevimli Küçük Yalancılar olması planlanıyormuş. Aslında dizinin haberi ilk ya da benim duyduğum kadarıyla Ekim başında gelmişti ama ayakları daha yere basan haliyle geçtiğimiz hafta yeniden gündeme geldi.

Daha önce görüşüldüğü söylenen Merve Boluğur Aria, Seda Önder de Alison karakterini canlandıracakmış. Ayrıca haberlere göre Ezgi Eyüboğlu ile de görüşülmüş. Kanal da FOX. Diziye, bilmeyenler için konusuna ve işin nasılına bakarsak:

Pretty Little Liars, ABC Family’de beşinci sezonuna devam ediyor, hatta ‘bugün’ Yılbaşı Özel bölümü yayınlanacak. O da bir kitap serisinden uyarlama, hatta geçen hafta bugün 16. kitap yayınlandı. Kitaplarla birebir gitmeyen diziyse yedinci sezonuyla birlikte final yapacak, şimdiden açıklandı. Genç kitleye hitap dizilerden birisi ve konusu beş kızdan oluşan bir arkadaş grubu üzerine. Bir gece pijama partisindelerken grubun lideri konumundaki Alison kaybolur ve yer yarılır, o da içine girer.

Aradan geçer bir yıl, olayın üstüne kız grubu dağılır; hatta Aria bir yıllığına uzaklaşır ve bu bir yılın sonunda Alison yaşadığı evin arkasında gömülmüş halde bulunur. Bu olaydan sonra da dört kız sadece Alison’ın bildiği sırlarla ilgili ‘A’ kod adlı mesajlar almaya başlar. Alison öldüyse bu mesajları gönderen kimdir?

Not: Dizinin evlere şenlik senaristi I. Marlene King, geçtiğimiz hafta ’A’nin kimliğini sadece Troian ve Keegan’a (Spencer ve Toby) söylediğini, belki Ashley’in (Hannah) de bildiğini açıkladı.

Böyle bir şey işte… Ben PLL’yi başladığı günden beri verdiği bütün araları falan da bekleyerek izliyorum ve bayıldığım dizilerden. Dolayısıyla uyarlama konusu başta kafamı karıştırdı, hatta ‘yok’ da dedim ama sonradan yumuşadım. Düşünürsek Türk milletine uyacak türden bir dizi, tabii güzel uyarlanırsa… Yalnız merak ettiğim ufak bir nokta var. Mesela İntikam’ı uyarlarken biseksüel Nolan Ross karakterini Hakan’a çevirirken adamın gay tarafını öldürmüşlerdi; hatta fazlasını da yapmışlardı. PLL’de de dört kızdan Emily lezbiyen. Uyarlama gerçekleşirse bakalım o kısımda neler olacak?

Bir de naçizane isteğim var: PLL bir lise dizisi, Merve Boluğur ve Seda Önder desen 27 yaşındalar. Küçük Sırlar da biteli üç yılı geçti. Bunu diyeceğimi sanmazdım ama diziyi getirirken üniversite mi kullansalar? Benim dizide en sevdiğim karakter kızlardan Spencer ve kim oynayacak, iş olacak mı merakla bekliyorum. Sonuçta Shameless’ın uyarlandığı bir ülkede yaşıyoruz. Hadi hayırlısı…


 Onay-iptallere bakarsak:

- FOX, Gracepoint’in bitmesine karar verdi. Reytingleri pek parlak olmayan dizi, ilk sezon sonunda işlediği cinayeti çözdükten sonra yeni sezonda yeni bir vakayla gelmeyecek ve veda etmiş olacak.

- TNT reytingleri parlak olmayan Legends’ın arkasında (niyeyse) durdu ve yeni sezon onayını verdi. Kişisel yorumum tavsiye olmadığı yönünde.

- BBC America nihayet lütfetti ve sezonu biteli dört ay geçen Almost Royal için yeni sezon onayını verdi. İngiltere kraliyetinde bilmem kaçıncı sırada olan iki kardeşin, ilk kez gittikleri Amerika ziyaretleri üzerine bir komedi.

Bu haftaya girişimizle birlikte Yılbaşı özel bölümleri başladı, ABC Family’den dizi izliyorsanız aklınızda bulunsun sizinki de bir yerlerden çıkacak. Aralık’la birlikte başlayan dizilerin içinde  The Librarian film serisinin TV uyarlaması olan The Librarians (TNT) var. Pazar başladı, ayrıca Lost Girl’ün beşinci sezonu da başlayıverdi. Pzt. Mike&Molly’nin  yeni sezonu başladı, bugün de Ground Flour’un yeni sezonu geliyor.

8 Eylül’de bu Salı yazılarına başladığımda (Vay be, üç ay olmuş.) The Walking Dead için spin-off (uzantı dizi) ‘hazırlandığını’ yazmıştım; detaylar belli olmaya başladı. Dizinin adı ‘Cobalt’ olacakmış. Cliff Curtis başrol oldu; Frank Dilliane ve Alycia Debnam da diziye katıldılar. Kadın başrol için de Fringe’ten Anna Torv ile görüşmüşler ama anlaşamamışlar.

Yine 8 Eylül yazısında Lifetime’ın The Omen film serisinin devamı niteliğindeki Damien dizisi için ‘onay’ verdiğini yazmıştım, başrolü buldular: Merlin’in Arthur’u, pek sevdiğim Bradley James.

24 Ekim yazısında da CBS’in Supergirl’ü dizi olarak uyarlamayı ‘düşündüğünü’ yazmışım; başrol için The Originals izleyenlerin Rebekah olarak iyi tanıdığı Claire Holt ile görüşmüşler, resmi bir durum olmasa da işler yolundaymış.

Dahası var:

- Netflix, Marvel ile ortaklaşa Daredevil, Jessica Jones, Iron Fist ve Luke Cage karakterleri üzerine 13’er bölümlük diziler, üstüne de bu dörtlünün birleşimi olacak The Defenders adlı bir dizi çekmeye karar vermişti. Hatta Daredevil Charlie Cox olmuştu; Jessica Jones’u da buldular: Krysten Ritter. NBC daha başlamadan, kadının başrolünde olduğu sezon ortası komedisi Mission Control’ü iptal etmişti (24 Ekim’de bu iptal de varmış, ne güzel.)

- Steve McQueen’in HBO’ya ‘hazırladığı’ Codes of Conduct adlı New York yüksek sosyetesine katılan Afro-Amerikan Beverly Snow üzerine kurulu projeye, şahsına bayıldığım Helena Bonham Carter ve Rebecca Hall katıldılar. Umarım onay alır.

- HBO demişken, kanal ünlü yapımcı Martin Scorcese ve müzisyen Mick Jagger’ın yapımcılığındaki, henüz adı belli olmayan bir diziye ‘onay’ verdi. Dizi, 70’ler zamanındaki içi uyuşturucu ve seksle dolu rock ‘n’ roll dünyasının iç yüzünü gösterecekmiş.

- Ben istemesem bile her yazıya bir True Detective kadro haberi giriyor; yazılara göz gezdirsek birlikte kadroyu çıkarırız: Dexter’ın Masuka’sı CS Lee, Ronnie Gene Blevins, Emily Rios ve Timothy Murphy de diziye katılmışlar.

 Hiç magazinsiz olur mu?

- Homeland’in sevgili Quinn’i sevgili Rupert Friend, sevgilisi Aimee Mullins ile nişanlanmış. Ne güzel.

- Bones’un yıldızı Emily Deschanel ikinci çocuğuna hamileymiş.

- Çıkan dedikoduya göre Madam Secretary’de evli çifti oynayan Tea Leoni ve Tim Daly gerçek hayatta sevgili olmuşlar.

- Bizim bildiğimiz CIA, NBC’nin yeni dizisi State of Affairs’te yer alan bazı yanlışları dizinin yayını sırasında Twitter hesabından düzeltmiş; mesela başkanın ajanlarla yüzyüze görüşmektense günlük brifingini tabletinden aldığını yazmış. Kadıköy Belediyesi potansiyeli görmedim değil…

- Son olarak: Game of Thrones’un Hodor’u Kristian Noirn, 27 Aralık’ta Garaj İstanbul’daki Rave of Thrones adlı partide DJ’lik yapmak için ülkemize geliyor.

Bu haftanın haberlerinden bunlar çıktı efendim. Haftaya çıkanlarla görüşmek üzere.

YORUMLAR
DİĞER KÖŞE YAZILARI