Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
KÖŞE YAZISI
Uyanma Zamanı Gelmiş

Bir yabancı dizilerle ilgili ne haltlar dönüyor haftasından daha merhabalar efendim.

Sanıyorum farkına varmaya başlamışsınızdır ya da varmanıza ramak kaldı, Sonbahar’da başlayan diziler yavaş yavaş ortalıktan yok oluyorlar. Geçtiğimiz Perşembe’nin Şükran Günü olmasından dolayı yayınlanmayan birkaç dizi oldu ama açıkçası ön gösterimdi. Çünkü ‘sezon ortası’ geliyor! Meali, Yılbaşı zamanı yaklaştıkça sezonunu bitiren veya birkaç hafta ara veren pek çok dizi olur, biz de onu yaşayacağız.

Örneğin, The Walking Dead sezonunun ilk yarısından sonra yine araya girdi. MTV’nin Salı dizileri Awkward, Faking It ve Happyland sezonlarını bitirdi. Yetmedi ulusallardan da mesela Gotham, The Blacklist ve How to Get Away with Murder birkaç haftalık araya girdi ve bunlar daha Aralık’a girmeden olanlardı. Devamı yolda geliyor… İzlediğiniz dizi ne zaman araya girecek veya girecek mi diye merak ediyorsanız yazılarını pek sevdiğim Didem Kamoy’un hazırladığı şu takvime bakabilirsiniz.

Bitti mi? Bitmedi. Bunun yanında ‘Noel Özel Bölümü’ yayınlananlar da var. Araya girmeden önce Noel’i işleyecekleri kastetmiyorum. Mesela ABC Family dizisi izliyorsanız 8 Aralık’ta The Fosters ve Switched At Birth, 9 Aralık’ta Pretty Little Liars ve Chasing Life, 10 Aralık’ta ise Baby Dady ve Melissa and Joey özel bölüm yayını yapacaklar. İngiliz milletinde ise 16’sında Black Mirror, 25 Aralık’ta sevgili Downton Abbey ve Doctor Who’nun yayınları var.

Ara veren dizi çok ama elimiz boşta kalmış değil yani. Hatta inanmazsınız Aralık’ta yayınına başlayacak diziler de var. Az ama olsun. Hatta birisi iki önceki Salı yazısında kısaca tanıttığım Marco Polo. Ay içinde ilerleyelim, devamından bahsederim sanıyorum.

Not: Dizilerin yok olduğu geçtiğimiz haftada sıfır bir dizi başlamadı tabii ki. Ama The Mentalist’in son sezonu başladı.


Geçtiğimiz hafta başında Amerika dışı yapımlar için Uluslararası Emmy Ödülleri dağıtıldı ve 20 Dakika ile aday olan Tuba Büyüküstün de törendeydi. Yukarıdaki de biliyor, kazanacağını düşünmüyordum. Ödülü Hollanda’dan De Nieuwe Wereld adlı yapımla Bianca Krijgsman kazandı. Yine de böyle bir adaylığı kazanması başarı elbette.

Törende ‘En iyi Drama’ ödülü Channel 4’un ikinci sezon sonunda iptal ettiği Utopia’ya gitti. Tam bu sırada ortaya çıktı ki senaristin “İki saatlik TV filmiyle konuyu toparlayayım,” teklifine kanaldan karar döneminde ret cevabı gelmiş. Reyting iyi olmadığından iptale şaşırmamıştım ama yine de gözüne dizine durması temennisindeyim.

Giriş resmini daha fazla öksüz bırakmayalım: Dizi piyasasına girmeyen daha kim kaldı diye düşünürdüm; bildiğimiz BitTorrent de giriyormuş; o açıklandı. 2015’te bilim kurgu bir yapımla. Adı da Children of the Machine. Hadi hayırlısı…

Bildiğimiz Muhteşem Yüzyıl, Amerika’nın MundoFox adlı İspanyolca yayın yapan kanalında yayınlanacak. Adı da Suleiman El Gran Sultan olmuş.

 Gelelim onay-iptallere:

- NBC’nin Constantine’i gibi FOX dizisi Red Band Society’nin de sezonunu 13 bölümde kapatmasına karar verildi. Resmen iptal olmadı ve yarınki bölümüyle 10. bölümden sonra dönüşü şimdilik belirsiz bir araya girecek. Ama kalan üç bölümden haber alamazsak şaşırmayacağım.

- CBS bu sezonki yeni komedisi The McCarthys’in sezonunu 13’ten 15’e çıkardı.

- Amerika’da özellikle Starz olmak üzere kanallar bazen henüz yayına girmemiş diziye ikinci sezon onayı verirler ve zaman zaman bana kızan olsa da ben bu durumdan hiç hoşlanmam. Çünkü iyi bir başlangıç olmadığı takdirde yeni sezon ölü doğmuş gibi oluyor. Hiç kanal dizisine güveniyormuş, yeni sezonda toparlar falan diye de düşünemiyorum. Konuya dönersek: Başlamadan önce Matador’a yeni sezon onayı veren El Rey, diziden istediğini alamayınca verdiği onayı ‘geri alıp’ iptal etti.

- Reytingleri orta karar yürüyen ABC komedisi Cristela içinse tam sezon kararı çıktı. Aynı ABC’nin iptal ettiği komediler Manhattan Love Story ve Selfie’nin çekilse de yayınlanmamış bölümlerininse Hulu’da yayınlanmasına karar verilmiş.

- İngiliz E4’ün dizisi My Mad Fat Diary üçüncü sezonuyla dönecek, onayı geldi. Üstelik bu onay ikinci sezon bittikten ‘sekiz ay’ sonra geldi! İngilizler dizileri iyi hoş da benim Amerikan dizilerini sevmem boş yere değil…

- Mini dizi diye başlayan dizilere ikinci sezon onayı verilmesi modasının son durağı BBC One & Starz ortaklığıyla başlayan The Missing oldu. Dizi, oğlunu arayan bir adam üzerine. Bir de bir rahip ve dedektifin Grantchester’ın Cambridgeshire köyündeki bir davayı ele almasını işleyen Grantchester için ITV’nin ikinci sezon onayı vermesi var…

 Gelelim konukluk ve bazı kadro haberlerine:

- TV dünyası içine TV filmlerinin ardından Nicole Kidman’ı ve yıllar sonra Reese Witherspoon’u da alıyor. İkili, Big Little Lies isimli kitap uyarlaması mini dizide rol alacaklar. Yuvada çocukları olan ve mükemmel bir hayatları varmış gibi görünen üç annenin, veli toplantısı sırasında gerçekleşen bir cinayeti aydınlatması üzerine kurulu; ama daha kanal belli değil.

- Fringe’in Nina Sharp’ı Blair Brown, Person of Interest’in dördüncü sezon 14. bölümüne konuk olacak.

- Being Human’ın Sally’si Meaghan Rath, New Girl’e konuk olacak.

- The Blacklist’in Meera’sı Parminder Nagra, USA Network’ün pilot bölüm istediği Evil Men adlı doğaüstü dramaya katıldı.

- Lost Girl oyuncusu Ksenia Solo ve sanki boş bulduğu her diziye dalıverir bir hali olan James Frain, Orphan Black’e katılmışlar.

- Şahsını 90210’dan pek sevdiğim Matt Lanter, başarısız Star-Crossed’tan sonra ABC’nin yeni dizisi Astronaut Wives Club’a katıldı. Dizi şöyle.

- 15 sezonluk CSI’da Nick Stokes’u canlandıran George Eads, sezon sonunda diziden ayrılacakmış. Oyuncu geçtiğimiz sezon hamile bir senaristle yaşadığı tartışmanın ardından 300. bölüm de dahil sezonun birkaç bölümünde yer almamıştı.

- Mad Men’in helvasını henüz kavurmadık ama January Jones şimdiden The Last Men on Earth ile anlaşmış bile. Dizi şöyle.

- Erkekleri dizdikten sonra True Detective’de sıra kadınlara da geldi: Rachel McAdams ve Kelly Reilly.

- Lifetime’ın dört bölümlük Marilyn dizisi için daha önce başrolün Kelli Garner olduğu kesinleşmişti. İkinci koca Joe DiMaggio’yu da bulmuşlar: Jeffrey Dean Morgan.

- Geçen yazıda Syfy’ın mini dizisi Childhood’s End’e Under te Dome’un Barbie’si Mike Vogel’ın katıldığını yazmıştım. Kadın başrol de çıktı: Daisy Betts.

Bu haftalık da bu kadar efendim. Artık haftaya  ne çıkarsa onlarla da görüşürüz.

YORUMLAR
DİĞER KÖŞE YAZILARI