Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
KÖŞE YAZISI
Türk dizilerinde avukatlar

Kurtlar Vadisi'nde avukat Elif (Özgü Namal).

Better Call Saul başladı. Breaking Badde Walter White’ın avukatı Saul karakterinin, yıllar önceki, henüz bürosunu kurmadığı zamanlarının anlatıldığı diziyi merakla takip ediyorum. Ekranella’da dizinin ilk iki bölümüyle ilgili yayınlanan yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Ben, bu hafta Better Call Saul vesilesiyle, yerli dizilerimizdeki avukat rollerine değinmek istiyorum.

Avukatlar insanların ihtiyaçlarını, arzularını, kuvvetli yanları ve zayıflıklarını bildiklerinden dizilerde en çok gerek duyulan yardımcı karakterlerden biridir. Bilgilerini, insanların lehine olduğu kadar aleyhine de kullanabilirler.

Yerli dizilerimizin geçmişine şöyle bir göz gezdirdiğimizde ise ilk olarak; 1971’de yönetmenliğini Ömer Lütfü Akad’ın yaptığı, Prof. Dr. Faruk Erem’in anılarından yola çıkarak uyarlanan dört bölümlük, Bir Ceza Avukatının  Anıları : Emekli Başkan göze çarpıyor. 1989’da Orhan Kemal’in romanından uyarlama altı bölümlük El Kızı’nda,  Avukat Mazhar Bey ve çok saf olduğu için kocasına yakınlık göstermeyi başaramayan Nazan’ın hikayesi anlatılmıştı. Aşkımızda Ölüm Var’da (2004), Ece Uslu, kanunlara körü körüne bağlı, adalet için her daim mücadeleye hazır Avukat Pervin’i canlandırmıştı. Ancak, gelin görün ki kiralık katil Sinan'a (Oktay Kaynarca) aşık olur. Çocukları için korkunç kocasıyla mücadele eden Aliye’de ise (2004), Sanem Çelik’in  anlayışlı ve kararlı avukatı Mevhibe Kaplan rolünde Nalan Yavuz’u izlemiştik. Kurtlar Vadisi’nde (2003) Özgü Namal da Polat Alemdar’ın sevgilisi Avukat Elif’i canlandırmıştı ve dizinin hayranlarının gönlünde Elif Yenge olarak taht kurmuştu.  Daha sonra Özgü Namal, yine bir avukatı canlandırdı. Merhamet’te (2013) travmalarla dolu geçmişini arkasında bırakarak hayatını kuran başarılı avukat  Narin Yılmaz rolüne hayat verdi. Sıla’da (2006) ise, Emre (Kartal Balaban) hem Sıla’nın (Cansu Dere) eski sevgilisi hem de avukatı rolündeydi. Fatmagül’ün Suçu Ne’de, Yaşaranlar'ın dalavereci, etrafına tehditler savuran, tehlikeli avukatı Münir Telci’yi ise Murat Daltaban ustalıkla canlandırmıştı. 

Bunlar daha ilk bakışta aklıma gelenler.  Savcıları da bu vesileyle anmak gerekirse, korkusuz ve gözü kara Esra (Canan Ergüder) ve Behzat Ç’yi ve Kadir İnanır’ın dizisi Savcı’yı da (1992) ekleyeyim.

Şu anda ekranlarımızda gösterilen dizilerdeki avukat durumları ise şöyle;

1 2 3 4 5 6
/ Defne Akman
19/02/2015 08:58
YORUMLAR
DİĞER KÖŞE YAZILARI