Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
KÖŞE YAZISI
Sezon öncesinden bir kesit
 
 
 
Birkaç gün kadar önce yeni yerli dizilerin başlamasıyla birlikte yeni sezonu resmi olarak açtık. Sanırım iyi de oldu ve mesela hala denemediyseniz Benim Adım Gültepe’ye bir göz atıverin. Ama henüz yabancıları açmadığımız için bende bir miktar, daha doğrusu bayağı bir miktar boşluk bulunuyor. Gerçi açmadık dedim ama tam olarak öyle de değil. Mesela bugün, yani 9 Eylül’de Sons of Anarchy son sezonuyla geri dönüyor, Boardwalk Empire son sezonuyla Pazar döndü bile. Yenilerde ise siftahı 17 Eylül’de FOX dizisi Red Band Society ile yapacağız. Nasıl bir şey derseniz buraya bakın diyebilirim. Gerçi işin güzeli, ‘diziye’ özel onun açılışını da yapmış sayılabiliyoruz.

(12 Eylül’de başlayacak yeni Syfy dizisi Z Nation’ı bilerek katmadım kablolu kanal dizisi olduğu için.)

Her yabancı dizi sezonu öncesinde kanallar bazen iddialı dizilerine nabız ölçmek için, bazense tutma ihtimali düşük görülen dizilere olan ilgiyi artırmak için pilotları önceden nete verirler. Bu sezonun şimdiye kadarki talihlileri Red Band Society (17 Eylül), Forever (23 Eylül), Selfie (30 Eylül), A to Z (2 Ekim), The Flash (7 Ekim) ve Constantine (24 Ekim) oldu. Sağı solu biraz karıştırırsanız bölümleri bulursunuz. Hatta neredeyse hepsinin Türkçe altyazısı bile var. Denemesi bedava sayın seyirciler.
 


Hani bizde ‘bit pazarına nur yağması’ diye bir laf var ya; işte Amerikan dizi ve film piyasasında da ara ara kendini gösteriyor. Neler ve kimler var hem de…

Martin Scorsese, yönetmenliğini yaptığı ve başrolde Leonardo DiCaprio’nun olduğu Shutter Island (2010) filmini televizyona uyarlama hazırlığında. Adı Ashecliffe olacak ve kanal da HBO. Steven Spielberg adlı yönetmen amcamız, Minority Report (2002) adlı başrolünde Tom Cruise’un olduğu ve yönetmenliğini yaptığı filmi TV’ye uyarlamak için harekete geçmiş. Hatta pilot senaryosunu en son Godzilla senaryosu ile gündeme gelen Max Borenstein yazacak.

Teen Wolf, Awkward ve Faking It gibi dizilerle gençlere daha çok hitap eden MTV, ünlü Scream (Çığlık) film serisini dizi amaçlı hazırlıyor. Cast seçimlerini de hallettiler. Omen film serisinin bir uzantısı olarak ortaya çıkan Damien adlı proje de Lifetime kanalından yayın için siparişi aldı.

The Walking Dead 5. sezon posteri / Avla ya da avlan

Kablolu kanal dizileri içinde, aldığı reytinge dayalı devam etmeye kalkarsa hepimizi gömecek olan The Walking Dead’in spin-offu (uzantısı) için pilot bölümü resmen sipariş edildi. Bir süredir konuşuluyordu; hatta başka bir eyalet içinde toplanan başka bir grup üstüne kurulu olacağı da söyleniyordu ama ilk adım yeni atılmış oldu. Böyle böyle başımıza bir dizi daha getirecekler…

Full House, yani bizim ülkemizde Kanal D’de yayınlandığı ismiyle Bizim Ev dizisini hatırlar mısınız? Benim yaşım birazını izlemeye yetiverdi. İşte o diziyi de hortlatıyorlar. 1987-1995 arası sekiz sezon devam eden diziyi ana kadrodan aktörleri de getirerek yeniden karşımıza getirecekler. Haberi duyduğumda “Gerek var mı ki?” tepkisi vermedim değil ama 1991’de biten 14 sezonluk pembeler kraliçesi Dallas’ı, 2012’de eski kadrodan birkaç kişiyle geri döndürdüler ve şu sıralar – nazar değmesin – TNT’de üçüncü sezonu yayınlanıyor. Olur mu olur.

Not: Friends’in diriltilmesini istemiyorum, yeri gelmişken söyleyeyim. Ciddiyim istemiyorum.

James Norton, Holliday Grainger ve Richard Madden

Bir tane de kitap uyarlayalım bari: Lady Chatterley’s Lover. D.H.Lawrence’ın 1928’de yazdığı, içeriğindeki cinsel yazım dilinden dolayı İngiltere’de 30 yıldan fazla yasaklı kalan Lady Chatterley'in Sevgilisi (Yapı Kredi Yayınları), BBC’ye TV filmi olarak uyarlanacak. 90 dakikalık film, kocası Clifford (Norton) Birinci Dünya Savaşı’nda sakat kalan Lady Constance Chatterley’in (Grainger) hayatındaki aşk eksikliğini av alanı bekçisi Mellord’la (Madden) doldurması üzere. Aşk-ı Memnu’yu çok sevdiğimden hiç bahsetmiş miydim?

Ek bilgi: 1981’de romandan çekilen dört bölümlük dizide Mellors karakterini Sean Bean canlandırmış. Kaderin cilvesi ki sıra Game of Thrones’ta oğlunu canlandıran Richard Madden’da. Bu iş de aklıma yine GoT 3x09’un sonunu getirdi… Yazıklar olsun!

Sonbahar dizi sezonunu açıyor olmamız haliyle yaz sezonunu da kapatıyoruz demek. Bu da çeşitli onaylar ve iptaller demek. Evvel zaman içinde FOX kanalı daha başlamadan Hieroglyph dizisini iptal ettiğini açıklamıştı. NBC de sezon ortası dizilerinden Emerald City’yi iptal etti. Nasıl bir şey mefta oldu derseniz buyurun. Bence ikisi de iyi oldu.

Ülkede Cnbc-e’nin yayınladığı Hemlock Grove, güzel dizi. Birazcık mide lazım ama olsun.

Showcase dizisi Lost Girl beşinci ve son sezon onayını alırken, sevgili Netflix’in kendine has vampir-kurt adam dizisi Hemlock Grove üçüncü ve son sezon onayını aldı. A&E Longmire’ı, FOX da ilk sezonu sonunda Gang Related’ı iptal etti. Bunlar da açıkçası beklediğim kararlardı. Ülkemizde Cnbc-e’nin yayınladığı dizilerden The Exes’in ise henüz başlamayan (5 Kasım) dördüncü sezonu 24 bölüme uzadı.

Haberiniz olsun: How I Met Your Mother’ın finaliyle ilgili ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama dokuzuncu sezon DVD’sinde diziye dair alternatif bir sona yer vermişler. Biraz sağı solu karıştırırsanız onu bulmak da uğraştırmaz diye düşünüyorum.
 
ETİKETLER : Aytaç Kara
YORUMLAR
DİĞER KÖŞE YAZILARI