Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
KÖŞE YAZISI
Peynir, zeytin, çay ve günün ilk haberleri


Güne başlarken, işe gitmek üzere hazırlanırken, çocukların kahvaltılarını verirken çoğumuzun ilk işi televizyonu açıp günün ilk haberlerine göz atmak olur. Kahvaltı haberlerinin akışı, önceki günün ve gecenin haberleri, siyaset, ekonomi, spor ve hava durumu daha sonra yol durumu olmak üzere ilerler. İlerleyen saatlerde ise evde kalan seyirciye yönelik olarak magazin, yaşam tarzı, sağlık haberleri yayınlanır.
Kahvaltı haberleri, konuşma dilini kullanması, yaşam tarzına yönelik temaların ağırlıklı kullanılması, müzik segmentleri nedeniyle tür olarak haberlerden ayrılıyor. (Bildiğimiz, bir masanın ardından sunulan çok ciddi haberleri kastediyorum). Bazıları, dikkati dağınık, telaşlı bir seyirciyi hedeflediklerinden ve farklı bir tonu olduğundan, kahvaltı haberlerinin geleneksel haberlerin saygınlığını taşımadı da düşünebilir.
Öte yandan temelinde televizyon ciddi mevzuları hikayeleştiren bir eğlence aracı. Eğlence ve bilgi temelli formatları barındıran ve anlattığı hikayelerle seyircileri etkileme olasılığı olan bir araç. Kahvaltı haberlerinin yaptığı da, yarı seyreder, dinler halde güne hazırlanan seyirciye seslenmek, günlük rutinlerinin bir parçası olmak.


Fox TV/ İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat

Kahvaltı Haberlerinin kuşkusuz en sevileni İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat. İsmail Küçükkaya, güler yüzü, cana yakın tavrı, seyirci yorumlarına bolca yer vermesiyle gönüllere taht kurmuş durumda. Bazen bana bazen 90'lı yıllarda vatandaşlık dersine girmişim gibi hissettiriyor, yine de ne söyleyeceğini merak ediyorum. Bununla birlikte klişe habercilikten kurtulamadıkları zamanlar da oluyor, örneğin TURSAB başkanlık seçimleri ile ilgili haber, ilk kare köpük banyosu yaparak dans eden turistler, devamında ise ikiye bölünen ekranın solunda bikinili turist kadınlar ve sağında TURSAB başkan adayı Emin Çakmak olarak yayınlanıyor.
İsmail Küçükkaya, yerel gazetelerdeki haberleri yorumlamasının yanı sıra yeni çıkan kitapları da tanıtıyor, şiir okumaya ise çok meraklı. Neredeyse her haberin arasında bir mısra okuyuveriyor. Çalar Saat’ın ilerleyen saatlerinde ise “boyun, bel, sırt ağrısı çekenler; dikkat!” konulu daha çok emekli ve ev kadınlarına yönelik haberlere yer veriliyor.


ATV/ Kahvaltı Haberleri – Melih Altınok
Melih Altınok’un sunduğu Kahvaltı Haberleri 06:45’te başlıyor. Melih Altınok, “Siz uyurken neler oldu” başlığı altında önceki günün ve gecenin haberlerini veriyor. Önce Cumhurbaşkanının Katar ziyareti, Tahir Elçi suikasti ile ilgili olarak PKK’nin delilleri kararttığı teröristler yüzünden yeterli güvenlik önlemlerinin alınamadığı gibi ciddi haberler, ardından millet işine gücüne okuluna gidince doğuda başlayan kar, damak çatlatan sos tarifleri gibi haberler yayınlanıyor.

1 2
/ Defne Akman
03/12/2015 02:30
YORUMLAR
DİĞER KÖŞE YAZILARI