Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
KÖŞE YAZISI
Örnek Aile Babası Bill Cosby’nin Düşüşü

image

Biz buralarda fıtrat mıtrat, kadın erkek eşit midir değil midir gibi konular hakkında konuşurken, ABD Bill Cosby’ye yöneltilen tecavüz ve cinsel istismar iddialarıyla çalkalanıyor. Geçtiğimiz haftalarda 18 kadın, Bill Cosby hakkında suçlama ve açıklamalarda bulundu. Bu arada ben tam da bu yazıyı yazarken Ferguson’da, jüri, Michael Brown’ın katili polis memurunun yargılanmasına gerek olmadığı kararını verince, büyük olaylar çıktı. Böylece, Bill Cosby ve tecavüz ABD gündeminde ikinci sıraya düşmüş oldu. Bununla birlikte şükran gününde neredeyse her masada bu konu konuşuldu.

Geçtiğimiz haftalarda değişik yaşlarda çok sayıda kadın (benim okuduğum kaynaklara göre 18) Bill Cosby’nin geçmişte yaptığı cinsel saldırılar, onlara uyuşturucu vererek tecavüz ettiği yönünde açıklamalar yaptılar. Cosby’nin yaptığı tek açıklama ise “üstü kapalı imalara yanıt vermeyeceğim” oldu. Avukatları, tecavüz ve saldırı mağduru kadınların açıklamalarını güvenilmez ve iftira olarak nitelediler. Bugün 77 yaşında olan Bill Cosby, Dr.Cliff Huxtable olmadan önce de ABD’de tanınan bir aktördü. Zamanının en güçlü ve tanınan insanlarından biriydi. Mağdurların açıklamaları da Cosby’nin servet ve statüsünü gösteren yerlerde gerçekleşiyor; limuzin, lüks oteller gibi. Kurbanlar ise, genç, beyaz ve ailesi yanında olmayan kadınlar. Çoğu ifadede yatıştırıcı ilaçlar, direnme ve ısrar anlatılıyor. Avukatlar ise, bir klasik olarak neden mağdurların bu suçlamaları yapmak için bunca yıl beklediği argümanını kullanarak, suçlamaları getiren tarafları güvenilirliğini zedelemeye çalışıyor.

Ülkemizde de yıllarca gösterilen Cosby Ailesi, üst orta sınıftan, iyi eğitimli, sevgi dolu, kalabalık bir ailenin imrenilen hayatını anlatıyordu. Dizi ABD’de çok sevildi. Bunda iyi yazılmış, iyi oyunculukların olmasından öte nedenler de vardı. Çünkü aynı zamanda o güne kadar ki siyah algısını kökten değiştirecek niteliklere sahipti. 70lerde siyahlar sinema ve televizyonda düşük pozisyonlarda çalışan, çoğunlukla eğitimsiz ve alt sınıftan insanlar olarak portre edilirdi. Halbuki, Cliff Huxtable, doğum uzmanı, Clair ise avukattı. Tıpkı orta-üst sınıf bir beyaz aile ne yaşıyorsa, onlar da aynı şeyleri yaşıyorlardı. Beyaz komşuları, hastaları, müvekkilleri, çocukların beyaz arkadaşları vardı. Clair Huxtable, hırslı, eğitimli, modern, komik ve saygıdeğer bir kadın. Cliff ise, çocuklarıyla ilgilenen, ev işlerine katılan bir aile babası. Zaten tüm dizinin temeli iyi aile babası Cliff üzerine kuruluydu. Bebekleri doğurtan, karısıyla ortak iş bölümü yapan, sevgi dolu, örnek bir vatandaş.  Eşit, sevgi dolu, birbirlerinden hoşlanan bir karı koca. Adeta ideal bir çift. Böylece, beyaz Amerikalılarkendileri gibi görünmese de onlar gibi yaşayan Cosby Ailesi ile bir bağlantı kurabildi. Sanki farklı ırkların sorunsuz bir şekilde birlikte yaşayabileceğine dair bir izlenim yaratıldı.

image

Cosby Ailesi, Afrika asıllı Amerikalı kültüre yönelik kimi referanslarda da bulundu. Dizideki bilhassa caz, sıklıkla kullanıldı.  Bol bol eRay Charles ya da Stevie Wonder çalındı. Hatta Dizzy Gillespie konuk oyuncu olarak yer aldı.

Sürekli eğitim ve aile değerlerinin önemine değindi. Dizideki mantığa göre, Huxtable ailesi toplumdaki yerini, eğitimle elde etti. Cliff ve Clair, çocukları düşük notlar aldığında onları cezalandırarak, eğitimi ne denli önemsediklerini gösterdiler. Bununla birlikte, Sondra Princeton’dan mezun olmasına karşın bir süre iş bulamadı. Dennis ise okulu bırakıp bir teğmenden çocuk doğurdu. Yine de  yedi çocuklu bir aileye göre başarı oranları yüksek, ve çocukları tıpkı ebeveynleri gibi iyi eğitim gördüler.

Öte yandan ABD’de çok az aile Huxtableların ekonomik statüsüne erişebilirdi. Dizi bir kere olsun, Amerika’nın kuruluşundan bu yana var olan adaletsizlikleri, bu geçmişin ağırlığı sonucunda yaşanan huzurluğa ve eşitsizliğe değinmedi. Sorunçıkarmayan, üst-orta sınıf, işinde gücünde bir aile belki de beyazları rahatsız etmediği, suçlu hissettirmediği için fazlasıyla kabul gördü.

Bill Cosby uzun yıllar kamuoyu nezdinde saygın bir yer edindiği için bu suçlamalar gün yüzüne çıkamadı. Öte yandan, kamuoyu önünde örnek vatandaş gibi davranıp, özel hayatında başka şeyler yapan bir adamdan bahsediyoruz.

Kimileri, tıpkı bizim ülkemizdeki mağdurlara yaptıkları gibi Cosby’nin saldırı ve tacizlerini dile getiren kadınları itibarsızlaştırmaya çalışıyor. Tecavüzün meşru olduğu kültürlerde, kurbanlar suçlanır. Saldırganlar ise ormanın karanlıklarından kaçıp gelen bir takım yabancılar gibi yansıtılmaya çalışılır. Nedense, hiç arkadaşlar, dert ortakları, akıl hocaları, eşler, akrabalar ya da otorite figürleri tecavüzle ilişkilendirilmek istenmez. Böyle kültürlerde, erkeklere tecavüz etmemeleri gerektiği öğretilmek yerine, kadınlar hayatlarını tecavüz edilmemek üzere düzenlemek zorundadır; belirli şekilde giyinmemek, hava karardıktan sonra sokakta gezmemek gibi. Tecavüzcüler için çok az yaptırım vardır. Hele zengin, ünlü ve nüfuzluysalar. Dolayısıyla, mağdurların itibarı ve inanılırlığı her an al aşağı edilebilir. Bununla birlikte, açıklama yapan 60, 70 yaşında kadınların olması, 90 yaşında bir NBC çalışanının Cosby’nin pisliklerini nasıl örttüğü yönündeki açıklamaları bize, bu kişilerin ne paraya ne de üne ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

Wall Street Journal’a göre, Omnicom Group tarafından yapılan güvenilirlik anketinde 3. Sıradan, 2615. Sıraya düştü. Liste, 3.000 ünlüden oluşuyor. NBC, Netflix, Viacom TV Land Bill Cosby ile bağlarını kopardıklarını ilan ederken, komedyenin ABD’deki tüm gösterileri birbiri ardına iptal ediliyor.

YORUMLAR
DİĞER KÖŞE YAZILARI