Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
KÖŞE YAZISI
Olay yaratan belgesel: Going Clear

Belgeselde, Tom Cruise’un  Nicole Kidman’la birlikte rol aldığı Eyes Wide Shut çekimleri sırasında kiliseyle temas kurmadığı belirtiliyor.

Tom Cruise’un Miscavige ile olan yakın ilişkisi, Nicole Kidman’ın mesafeli tutumu ve Tom Cruise’un kiliseye yakın olmasından duyduğu rahatsızlık, auditing seanslarında Cruise’a boşanması yönünde telkinler yapıldığı, belgeselde aktarılan diğer konulardan. Özel dedektiflerin Nicole Kidman’ın telefonlarını dinledikleri, eve dinleme cihazları yerleştirdikleri, evlatlık çocuklarını annelerine karşı kilisenin kışkırttığı anlatılıyor. Tom Cruise’un daha sonra kilisenin onayladığı bir başka kadınla olan ilişkisine de değiniliyor.

Belgeselin en ilginç bölümlerden biri ise Scientology’nin IRS (Milli Gelirler Tahsil Dairesi) ile olan savaşı. Kilisenin kurucusu Hubbard, Scientology’yi kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak ilan ederek, vergiden muaf olduğunu iddia etmişti. Miscavige ise, binlerce Scientology müridini IRS’e dava açmaya yönlendirdi. Sonuçta, kazanan Scientology kilisesi oldu, IRS Scientology’nin vergiden muaf olduğunu kabul etti.

1 2 3 4 5
/ Defne Akman
02/04/2015 09:08
YORUMLAR
DİĞER KÖŞE YAZILARI