Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
KÖŞE YAZISI
Olay yaratan belgesel: Going Clear

Scientology Kilisesi, dünya çapında on milyon üyesi olduğunu iddia ediyor.

İnsanlar kimi zaman ana akımın dışındaki inançlar için sınırlayıcı ya da aşağılayıcı şeyler söyleyebiliyor. Hâlbuki hayatta, mülkiyetten vazgeçen, aktif çalışma hayatında yer almayan, kimi zaman aileleriyle arasına mesafe koyarak, bulundukları topluluğun üyeleriyle komünde yaşayanlar var. Bazı insanlar, karizmatik, otoriter liderlerden etkilenebiliyorlar ve hatta bu liderlerin peygambervari özel güçleri olduğuna inanıyorlar.

Hayatta insanın her şeyi akılla açıklayamadığı haller de olabilir. İnanç sorgulanmaya başladığı zaman, sınırını nerede çizeriz, ne genel geçerdir ne değildir, ben bu konuları hep çok merak ederim.

Going Clear, 30 Mart  Pazar akşamı HBO’da gösterime girdi. Scientology Kilisesi’ni konu alan film, ABD’de son dokuz yılda en çok izlenen belgesel olarak gündemin ana maddelerinden biri haline geldi. Alex Gibney’in yönettiği belgesel 1.7 milyon kişi tarafından izlenerek, Spike Lee’nin dört bölümlük 2006 tarihli Hurricane Katrina’sından  bu yana en çok izlenen belgesel oldu. Going Clear, ilk olarak Sundance Film Festivali’nde gösterilmişti. Film, Lawrence Wright’ın aynı isimdeki kitabına dayanıyor. L.Ron Hubbard’ın yarattığı bu yeni inancı derinlemesine inceliyor. Filmde Scientology’nin vergiden muaf olmak için yaptıkları (ABD’de vergi ödememek çok ciddi bir durum), eski müridlerin gördükleri kötü muamelenin yanı sıra Hollywood yıldızları olan ünlü üyelerinin hikâyelerine de değiniliyor.

Alex Gibney çağımızın en üretken ve önemli yazar, yönetmen ve yapımcılarından biri. Karmaşık sistem ve yapıları inceleyerek, skandalların ardındaki gerçek hikâyeleri gün ışığına çıkaran filmleriyle tanınıyor.  Kimi filmleri arasında: We Steal Secrets: The Story of Wikileaks , Enron: The Smartest Guys in the Room, işitsel engelli çocukların Katolik okullarında yaşadığı cinsel taciz ve tecavüzü anlatan Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God, 2011 en iyi belgesel film Oscar adayı Client 9: The Rise and Fall of Eliot Spitzer ,Casino Jack and the United States of Money ve 2007 en iyi belgesel film Oscar Ödüllü Taxi to the Dark Side bulunuyor. Ayrıca Martin Scorsese’nin çektiği ve PBS’de yayınlanan 2003 yapımı The Blues’da Wim Wenders ve Charles Burnett’in yönettiği bölümlerin yapımcısı.

1 2 3 4 5
/ Defne Akman
02/04/2015 09:08
YORUMLAR
DİĞER KÖŞE YAZILARI