Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
KÖŞE YAZISI
Ocağımıza ateş düşecek

image

Malumunuz bir süredir ortalıkta doğru düzgün yayınlanan dizi yok, çünkü neredeyse hepsi tatilde. Ama her tatilin bir sonu olduğundan giden dizilerin geri dönme zamanı da geldi gelecek. Ve bu kadarla kalmış olmayacağız.

Ocak ayı sadece sezon arası veren dizilerin geri dönüşü için değil, aynı zamanda sezon ortasında başlayacak yeni dizilerin büyük bir çoğunluğunun da başladığı bir ay. Hatta 4 Ocak’ta Galavant ile Amerikalılarda ve ABC’de konuyu açacağız…Hesabım karışmadıysa Ocak ayı içerisinde 30’dan fazla yeni dizi başlayacak. 65 kadar da sezon arası tatilinden geri dönecek veya yeni sezonu başlayacak dizi var. Listeye İngiliz dizilerini de dahil edersek ay boyunca 100’den biraz fazla diziyle muhatap olmuş bir duruma geleceğiz. Bu kadarıyla ne yapacağız bilmiyorum ama herkese hayırlı işler efendim.

1) Yılbaşı nedeniyle tatile giren dizileriniz ne zaman dönmeye başlayacak merakı için şu listeye bakabilirsiniz.

2) Ocak ayı içinde yeni veya yeni sezonu başlayacak dizilerin tarihleri için de şuraya bakabilirsiniz. Tarihler yaklaştıkça Salı yazılarında yeni dizilerden ve hatta reytingleri nasıldan bahsetmeye çalışacağım zaten. Ocak ayı evlere şenlik olacak sanıyorum. (Bu cümlem öğrenci finallerini kapsamamaktadır, şahsen sıkıldım.)

image

Şu hayatta en laf geçiremediğim kişi kendim. Geçen Salı yazısında  yeni başlayacak olan Mozart in the Jungle için birebir alıyorum, “Özellikle tavsiye değil ama ‘seks, uyuşturucu, klasik müzik’ üçlüsü bir arada bana uyar derseniz falan bir bakın, fena olmayabilir. Beğenirseniz bu sefer siz bana anlatırsınız,” demiştim. Elimin altında başka diziler olmasına rağmen merakım ağır bastı ve gidip ilk bölümü izledim. Sonuç şöyle:


Bölümler 30 dakika planlanmış, pek güzel. Oyunculuklar da güzel. Hikâye ‘beklediğimden’ güzel. Ama klasik müzik dinleyicisi değilseniz bile bir sempatinizin falan olması lazım. Bölümdeki oranın maşallahı vardı. Şişe çevirmecede karşısına gelen rastgele parçayı çalan insanlardan bahsediyoruz çünkü. Bir ara en az bir bölüm daha bakmayı düşünüyorum ama yine topu size atıp kaçayım.

Geçtiğimiz haftada eğer sayılıyorsa bir Last Tango in Halifax’ın yeni sezonunun başlaması var. Onun dışı ancak Noel Özel bölümleri işte; ama sekiz tane kesin var. Misal sitede özetli yorumları yazılan Doctor Who ve yarısını bizzat ellerimle çeviriyor olduğum Downton Abbey bunlardandı. (Cuckoo, Call the Midwife, Mrs. Brown’s Boys, Man Down, Miranda, House of Fools)

Queer As Folk’u bilir misiniz bilmem ama homofobik değilseniz bir bakıverin uygun bir zamanda. Eşcinsellik üzerine güzel dizidir. Hoş homofobikseniz bile bir bakın, bir şey olmaz. Kendisi aslında iki sezon süren bir İngiliz dizisi, ama Showtime’da beş sezon süren bir uyarlaması da yapıldı. Totale bakarsak Amerikan uyarlaması Shameless misali daha ünlüdür. Hatta laf aramızda, evvel zaman içinde, kalbur ne halt yiyorsa artık ben şurada Amerikan versiyonunu tanıtmıştım.

image

İşte İngiliz olan, yani orijinal Queer as Folk’u yaratan beyefendi Russel T. Davies, ondan 10 yıl sonra konusu yine bilindik yerden olma üçlü bir dizi serisi ile geliyor. Birbirlerine bir şekilde bağlı olacak bu dizilerin adları Cucumber (Salatalık), Banana (Muz) ve Tofu (Soya Peyniri) olacak. Dalga geçmiyorum, aynı bunlar olacak. Ben bir ara, yani bunların ilki başlamadan önce üçlüden bahsetmeyi planladığım bir yazı yazacağım ama şimdilik fragmanı bırakıp gideyim.

[Bizde birisi hazırladığı dizinin adını Salatalık veya Muz koysa herhalde adam ölene kadar dalga geçerler.]

Gelelim biraz da diğer haberlere:

- En son şurada The Walking Dead için uzantı bir dizi hazırladıklarından bahsetmiştim. Erkek başrol orada var, kadın olan da buna nasip oldu: Kim Dickens (Gone Girl).

- Bir süre önce ünlü bir çiftten ayrılık haberi geldi, 13 yılın ardından hem de. Şahısları ayrı, ilişkiyi ayrı sevdiğimden buraya koymak için dizilere nasıl bağlarım diye düşündüm ve buldum: Üstteki yazıda onay alırsa HBO’da izleyeceğimizi yazdığım Codes of Conduct’ta yer almak için kadrosuna giren Helena Bonham Carter ve ünlü yapımcı/yazar/yönetmen Tim Burton ayrılıyorlar.

- Entourage biteli üç yılı biraz geçti. Ondan beridir gelecek denilip duran film nihayet Amerika’ya 5 Haziran’da geliyor. Hatta fragmanı da geldi.

- Ayrılacak mı kalacak mı durumu yılan hikâyesine dönen Doctor Who’nun Clara’sı Jenna Coleman bir sezonluk daha anlaşma imzaladı.

Resim: Beyazperde.com

- Lev Tolstoy’un Savaş ve Barış’ı bir kez daha TV’ye geliyor. Kanal BBC One, toplamda altı bölüm. Kadro: James Norton (Prens Andrei Bolkonsky), Lily James (Natasha Rostova), Paul Dano (Pierre Bezukhov), Stephen Rea (Prens Vassily Kuragin), Ade Edmondson ve Greta Scacchi (Kont ve Kontes Rostov), Jack Lowden (Nikolai Rostov), Tom Burke (Fyodor Ivanovich Dolokhov) ve Aisling Loftus (Sonya Rostova)

- Ben Curb Your Enthusiasm izlemiş birisi değilim. Sekiz sezonluk, başrolünde ünlü komedyen Larry David’in olduğu bir HBO dizisi. Son sezonu 2011 yılında yayınlandı, ondan beridir yok. HBO diziyi iptal etmedi, hatta “Larry David istesin, biz yeni sezonu çekmeye razıyız.” da dedi. Adamınsa niyetli olmadığı belli artık, zira bir dizi dönmeye kalksa üç yıl içinde elbet gelirdi. Sherlock bile geliyor sonuçta. Beyimiz kısa süre önce duruma sıvayan bir açıklama yaptı:

- Seinfeld dizisine yaptığı final beğenilmediği için CYE’ye final yapmayacakmış. “Fanlar sonu kendi kafalarında kursun,” demiş. Valla izlemediğime sevindim; sekiz sezon izlediğim dizi böyle bir şeyden finalsiz kalsa ben bozulurdum. Hiç komedi dizisi finalsiz de olur falan filan diye düşünemeyeceğim, kusura bakmayın. (Editörün notu: izlemediğiniz çok belli Sayın Kara. O dizinin finali, Allah çoook gecinden versin, Sayın David’in vefatıyla olur ancak.)

- Şu yazıda bir başka ünlü komedyen Bill Cosby ile ilgili tecavüz ve taciz iddialarından bahsetmiştim. Ondan öncesinde Stephen Collins (7th Heaven, Devious Maids, Revolution) ile ilgili bir ses kaydının basına yansıma olayı da olduydu. Bu sefer konu reşit olmayan kızlar. İşte beyimiz durumu büyük bir hata olarak nitelendirerek kabul etmiş…

Not: Yeni yılın gelmesiyle birlikte Ekranella yazarları da yerli ve yabancıda yılın enlerini seçtiler elbette. Yazarların listesine toplu olarak şuradan, benim sadece yabancılar üzerine yaptığım listeye şuradan ulaşabilirsiniz.

Bu haftalık da böyle oluverdi. 2015’in ilk Salı’sında tekrardan görüşmek üzere efendim. Herkese iyi ve bol dizili yıllar, kalın sağlıcakla

YORUMLAR
DİĞER KÖŞE YAZILARI