Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
KÖŞE YAZISI
Hoşçakal Medcezir ve Batılı Hayat

Orkun ve Mira. Birinden ayrılınca arkadaş olunabiliyor, ilişkiler medeni olarak sürdürülebiliyor.

2013’ten bu yana milyonları Cuma akşamı ekrana bağlayan MedCezir, 12 Haziran gecesi sona eriyor. ABD yapımı gençlik dizisi The O.C’den uyarlanan dizinin yönetmeni Ali Bilgin, senaryosu ise Ece Yörenç’e ait. MedCezir, Tozludereli Yaman’ın Altınkoy’a gelmesi ile birlikte hayatının değişmesini, istemeden bir suça bulaşmış olan delikanlıya şans verilerek umut vaad eden bir geleceğe erişmesini, bu süreçte aşkla tanışmasını ve başka bir dünyaya adım atmasını konu alıyor.

MedCezir’in bitmesiyle birlikte ekranlarda batılı hayat tarzını anlatan, merkezine orta ve üst sınıfı alan dizilerin de sonu geliyor. Paramparça da dahil olmak üzere, Kaderimin Yazıldığı Gün, O Hayat Benim, Kara Ekmek, Asla Vazgeçmem, Kiraz Mevsimi ve hatta Güllerin Savaşı bile feodal, erkek egemen düzenin hakim olduğu, muhafazakar hayatları konu alıyor.

MedCezir, her yaştan, cinsiyetten ve sosyal sınıftan karakterlerin yer aldığı bir dizi. Hepsinin sosyal hayatı, toplumda bir yerleri var. Yalnız kendi aralarında iletişimde değiller, sınıflar arası etkileşim mevcut. Ayrılmalarına karşın yine de eski kız arkadaşı Mira’nın yanında olan Orkun, geceleri çıkıp aynı sitenin çocuklarıyla birlikte eğlenen, dans eden Sedef Teyze, Miraların köpeği Safari, moda bloggerı Eylül, çizgi romancı Mert ve Uzay, sevgilisine olan düşkünlüğü yüzünden oğullarıyla arası açılan pavyon şarkıcısı anne gibi, çok çeşitli insanlık halleri ve karakterler var.

Mira, yalnızca ailesinin sunduğu imkânları sömüren ve tek derdi güzel görünmek olan bir kız değil. Piyano çalan, şarkı söyleyen, cana yakın, arkadaşlarını seven, sevgisini ve ilgisini göstermekten çekinmeyen, cesur bir karakter. Zevkleri var ama snob değil. Bu zevkler ille parayla birebir ilgili değil.

1 2 3 4 5 6 7
/ Defne Akman
05/06/2015 11:50
YORUMLAR
DİĞER KÖŞE YAZILARI