Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
KÖŞE YAZISI
Hala uyarlıyorlar, hiç durmuyorlar
 
 
 
Bir hafta boyunca ne kadar şey yaşanabilir ki durumunu sorgulatan yabancı diziler dünyasından bir toparlamaya daha hoş geldiniz efendim.

Emmy dediğimiz ödül töreninin normalde herkesçe bilinen şekliyle bir ‘Primetime’ bir de günlük dizilere verilen ‘Daytime’ türü var. Ama bir de Amerika dışı yapımlar için Uluslararası Emmy Ödülleri verilmekte. İşte kısa zaman önce bu sene 42.’si dağıtılacak ödüllerin adaylıkları açıklandı ve şimdilerde Kara Para Aşk’ta izlediğimiz Tuba Büyüküstün, Star TV’de yayınlanan 20 Dakika dizisiyle ‘En İyi Aktris’ dalında aday gösterildi. Dizi sektörü için güzel bir durum tabii, hayırlı olsun. Başarısı da daim olsun.

Not: Söylemezsem içimde kalır, bana kalsa ödülü Broadchurch’teki rolüyle Olivia Colman’a veririm. İki yazı önce diziyi tavsiye etmiştim, gündeme gelmiş oluverdi yine.

Geçtiğimiz hafta, iki-üç günlük bir süreç boyunca “Homeland Uyarlanıyor!” şeklinde haberler çıktı durdu Ben çıkmasında değilim de zamanına takmış durumdayım, çünkü bu durum yaklaşık bir yıldır ortada olan bir şey. Hatta kanıt sunayım, benim bildiğim kadarıyla 24 Ekim 2013’te Sina Koloğlu köşesinde bunu yazdı. Bugün de günlerden 21 Ekim 2014. Yapımcı yine Med Yapım, farklı bir detay da yok. Bir yıldır niye hazırlayamadılar orası meçhul, ısıtıp gelmesinde de dizinin sezonunun başlamasına ve “Hükümet diziden senaryo incelemesi istedi,” haberlerinin payı olsa gerek.Gelelim onaylara ve iptallere:

- BBC Two ve Sundance’ın ortaklığıyla 2013’te mini dizi olarak yayınlanan Top of the Lake’in ikinci sezonla dönmesine karar verdiler. Dizi Elizabeth Moss’a Altın Küre kazandırdı ve sinematografi dalında Emmy almıştı.

- Lifetime kanalı The Lottery dizisini ilk sezonu sonunda iptal ederken WGN America ise atom bombasının yapımıyla alakalı olan Manhattan Projesi’yle ilgili Manhattan dizisine onay verdi.

- HBO ve Sky Living ortaklığında yayınlanan ve iki kadının arkadaşlığı üzerine kurulu Doll & Em dizisi için Sky Living ikinci sezon onayını verdiğini açıkladı. Audience ise daha başlayalı iki bölüm olan Kingdom dizisine iki sezon, yani 20 bölümlük onay verdi.

- FOX kanalı reytingleri iyi gitmeyen Mulaney için verdiği 16 bölümlük sezonu üç azaltarak 13’e düşürdü. Gidişat iyi değil efendim. NBC ise daha ileri gidip henüz başlamayan sezon ortası komedisi Mission Control’ü şimdiden iptal etti. Nasıl bir şey başlamayacak derseniz buyurun. Daha önce de Emerald City’yi bu şekilde iptal etmişti; FOX ise konuya Hieroglyph adlı dizisiyle katkıda bulunmuştu.

ABC ise reytingleri vasat tarzı olan üç yenisi Selfie, Manhattan Love Story ve Forever’a 3′er bölüm ek senaryo siparişi veriverdi. Eğer bu arada kurtaramazlarsa…


Pembe dizi seveniniz var mı?

Ulusal kanalların bu hafta içinde başlayan dizi talihlileri Jane the Virgin ve Marry Me oldu. Tam bir pembe dizi olan The CW dizisi, başlangıç için ‘iyi’ bir reyting aldı ama şu an kanalın dizileri için sadece Reign’den daha iyi durumda. Gerçi başlamış diğer dizilerin neredeyse hepsi eski dizilerden ve The Flash’ın inanılmaz yüksek reytingi zaten karşılaştırmaya alınmasa daha iyi.

NBC komedisi Marry Me de ‘iyi’ başlayanlardan. İlişki komedisi istiyorsanız ve Happy Endings dizisiyle bir tanışıklığınız varsa deneyebilirsiniz. Ben pas geçtim.

Daredevil güzel olabilir aslında ama bilemedim…

Gün geçmiyor ki bir şeyleri uyarlamaya karar vermesinler. Yer buldukça yaza yaza bitiremedim, galiba bu sefer olacak:

- Dan Brown’ın Dijital Kale kitabının ABC için dizi olarak uyarlanması düşünülüyor. Buna hayır diyesim gelmedi.

- Daha önce bir kere denenip de pilottan öteye gidemeyen The IT Crowd’u bu sefer Bill Lawrence bey deniyor. Buna da ne gerek var diyorum. Ayrıca Bill Lawrence, Jackie Chan – Chris Tucker’lı Rush Hour film serisini de televizyona uyarlamaya çalışıyor.

- 2013’te ilk filmi çıkan The Mortal Instruments serisi için alınan karara göre ikinci film yerine yeni bir kadroyla TV dizisi hazırlama kararı alınmış. İlginç de olmuş. Yetmemiş, çizgi roman serisi Daredevil’i ve dahası ünlü film serisi Underworld’ü de TV’ye aktarma planlarında olan kişiler sardı etrafımızı.

Bitmedi…

Bir Julie Plec (TVD), bir I. Marlene King (PLL). Korkuyorum.

- 1964-72 arası ABC’de yayınlanan Bewitched ‘i de (Tatlı Cadı) 40 yıldan fazla bir süre sonra hortlatma düşüncesindeler. 2012’de başlayan İngiliz dizisi Moone Boy’un arkasındaki Chris O’Dowd, diziyi ABC için Amerika’ya uyarlayacak. Bu haber diğerinin yanında yakın tarihli kaçtı şimdi.

- J.J. Abrams’ın Stephen King’in 11-22-63 adlı romanını Hulu’ya dizi olarak uyarlama planı içinde olduğunu ve DC çizgi romanı olan Lucifer’i FOX için, Supergirl’ü ise CBS için diziye dönüştürmeyi düşünüyorlar. Etrafta az süper kahraman dizisi vardı, az daha istiyorlar demek ki…

- 2006 yapımı başrolünde Edward Norton’un olduğu The Illusionist’i de uyarlamayı düşünen var. İnanmazsınız, 2004 yapımı In Good Company filmini yapmayı düşünen bile var… Son olarak:

- Tersine de dönelim: The CW’da yeni başlayan ve reytingleri pek güzel olan The Flash’ı başrolüne Ezra Miller’ı koyarak film yapıyorlar. O başrolü bilemedim ama film fikri güzel. Pretty Little Liars’ın evlere şenlik senaristi I. Marlene King’in Daniella Vega’nın The Merciless kitabını sinemaya uyarlamak için senaryo hazırlığına girdiğini bırakayım. Hatta dediğine göre iki karakter için PLL’deki iki oyuncuyu kullanmak istiyormuş.

Bu nişandan, düğünü TVD yeni bölüm yazıma koyacağım.

Köşedeki ikinci yazımda evlendiğini yazdığım Neil Patrick Harris’in Oscar ödül törenini sunacağı açıklandı. Daha önce Tony, Emmy ve Altın Küre işine bulaşan Harris, ilk kez Oscar’ı da sunmuş olacak.

Glee dizisinin Will Schuester’ı Matthew Morrison üç yıllık sevgilisi Renee Puente ile evlendi. Bir de The Vampire Diaries’in Caroline’ı Candice Accola, nişanlısı şarkıcı Joe King ile evlendi. Hem de New Orleans’ta sokak düğünü tarzında bir eğlenceyle. New Orleans’ın The Originals’ın hikâyesinin geçtiği yer olduğu detayını bırakıp gidiyorum ben.
YORUMLAR
DİĞER KÖŞE YAZILARI