Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
KÖŞE YAZISI
Glee dönebilir mi?

Bugün altıncı ve son sezonuyla Glee geri dönüyor. Her biri 22 bölümden yedi sezon planlanan Glee, Cory Monteith’in ölümü ve düşük raytingler yüzünden mini bir altıncı sezonla bitiyor. Genel olarak sezonun teması ‘veda’. Zaten Glee-bye diyorlar sezona. Bir sürü güçlü karakterden sonra önce Rachel-Kurt-Santana ve New York ile Blaine-Sam odaklı Ohio planlarıyla geçen dördüncü sezondan sonra Rachel-Kurt-Blaine-Sam odaklı beşinci sezon benim için hiç olmamış gibiler.

Çılgın uykusuz gecelerde sabahlara kadar Glee izleyip, aynı bölümleri tekrar tekrar izlediğim günler aklıma geliyor. Yani ilk başlarda tam zamanlı izlemediğim için bir üç sezonu falan hızla bitirmiştim. New Directions’ın tırt gösteri grubu isimlerine rağmen (rakiplerinin adı Vocal Adrenaline ve Warblers çünkü) coverler, aşklar, arkadaşlıklar düşmanlıklar çok çok iyiydi. Glee, izlediğim en iyi dizi değildi ama Gossip Girl ile birlikte en iyi arkadaş kategorisine sokabileceğim bir dizi. Bu yüzden en yakın dizim için; eskisi kadar çok şey paylaşmasak da buluştuğumuzda aynı yerden devam edebileceğimize eminim diyebilirim. Bu yüzden Glee'nin asla tek çizgide ilerlemeyen dostluklarını yazdım size.

Rachel-Kurt:
Nefretle başlayan, rekabete dönüşen ama en sonunda altın çağını yaşayan bir dostlukları var. İkisi birbirinden haz etmezken ve ikisi birbirlerinin solosunu çalmaya çalışırken benim için ayrı ayrı daha iyiydiler. Oysa şimdi o aralarından su sızmaz halleri bende sadece kusma hissi uyandırıyor. İkisine de gıcığım.

Finn-Puck:
Finn ve Puck Glee başladığında kankalardı. Sonra Puck’ın Finn’in kız arkadaşını hamile bıraktığı ortaya çıktı falan. Neyse ne Finn ve Puck bir bromance veremediler bize ama bildiğimiz tarz klişe bir arkadaşlıkları vardı. Aralarına giren kızlar ise bir değil iki değil, üç! Quinn, Rachel ve Santana.

The Unholy Trinity:
Quinn, Santana ve Brittany dizinin başından beri muhteşem üçlü olarak vardılar. Önceleri Santana ve Brittany, Quinn’in yancılarıydılar. Sonra ikisinin karakteri de beğenilince rolleri arttırıldı. Santana ve Quinn arasında açık açık bir rekabet vardı. Gerçi şampiyon belliydi. Quinn Fabray her zaman birincidir. Santana hep onu kıskandı. Aralarına giren erkekler de Finn, Puck ve Sam’di. İkisinin arasında problem tek gecelik ilişkileri ile bitmiş sayılabilir. Santana ile Brittany ise hem en yakın arkadaş hem en büyük aşk olayını yaşayanlardan. Önce aşk mı vardı arkadaşlık mı bilmiyoruz ama onlarında arasına da aynı erkek girdi. Gönüllerin alabalık dudaklısı Sam!

Rachel-Quinn:
Rachel NYADA’yı kazanmadan önce bu hayattaki en büyük başarısının Quinn ile arkadaş olmak olduğunu söylemişti. Okulun en popüler kızı ile onun en taktığı tip, aralarına giren Finn-Puck gibi erkeklerden bağımsız olarak tamamen kadınsal sebeplerle düşman oldular ve sonra da dost oldular. Quinn ve Rachel’ın ilişkisi televizyonda gördüğüm en feminist kadın rekabeti olabilir. Üstelik bir şekilde akraba da sayılıyorlar. Rachel’ın annesi Quinn’in bebeğini evlat edindi çünkü.

Rachel-Santana:
Aslında birbirlerini sevseler de asla birbirlerine saygıları olmadığı için hoyrat bir ilişkileri oldu. Tam iyi anlaştıkları sırada aralarına hırs girdi. Her Amerikan Rüyası gibi en zor zamanlarda birbirlerinin yanında olsalar da en son hiç arkadaş olmadıklarına karar vermişlerdi. Ben de Santana ve Rachel için biraz hızlı tüketim olduğunu düşünüyorum. Daha önce bazı şeylerin affedilmiş olması tekrar affedileceği anlamına gelmez. Rachel erkek arkadaşının bekaretini aldın diye seni affetmiş olabilir ama onun müzikaldeki rolünü çalmanı asla affetmedi Santana! Ha ben tabii ki senin yanındayım. O gıcık sürünsün!

Blaine-Sam:
Bromance etkisini veren erkek arkadaşlığı bu oldu Glee’nin. Blaine ve Sam’in dördüncü sezonda başlayan dostluğu gördüğüm en harika şey. Gay ve straight erkek arkadaşlığını çok güzel verdiler. Gerçi bir ara Blaine o dudaklara dayanamayıp Sam’e aşık oldu ama o da Kurt ile aralarında başka bir ortak şey olsun. Kurt de Sam’e tutulmuştu çünkü. Bu sezon Blaine ve Kurt’ü ayıracak olan kişinin Karofsky olması çok ilginç çünkü o da Kurt’e aşıktı ve şimdi Blaine tarafında ama o Kurt’e müstehak!

Son sezon hissettirilmenin de ötesinde burnumuza sokulan Rachel-Sam aşkı kesin olacak. Ben de olmasını istiyorum çünkü Sam esas çocuk olmuş olacak. Zaten benim için Sam jön de, bunun resmileşmesi de güzel olur. Bugün iki saatlik özel bölümle sezona bütün eski ekibin katılmasıyla başlayacak Glee. Sonra da yeni karakterleri ile devam edecek. Gay futbolcu, straight amigo çocuk, Warbler olmak isteyen kız gibi… Yeni sezonda Rachel ve Kurt yeni New Directions’a koçluk yaparken; Will, Vocal Adrenaline’e, Blaine de Warblers’a koçluk yapıyor olacak. Yeni sezondan Warblers coverı da hediyem olsun!

Haftanın Prensesi:
Glee diyoruz madem, haftanın prensesi de Kurt gibi bir acımasızın elinde çürüyen Blaine Anderson olsun! Kanatsız melek Blaine’i üzenlerin etleri liğme liğme olsun. Kurt’ün gözünden kanlı yaşlar dökülürken Blaine altın sularında yıkansın!

YORUMLAR
DİĞER KÖŞE YAZILARI