Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
KÖŞE YAZISI
Damat bey, biraz da sen pişir biz yiyelim

Büyük karar anı. Damat, yemekleri tatmak üzere.

Hangisi Güzel, SkyTurk 360’ta Kadir Çöpdemir’in sunduğu bir yarışma programı.  Yarışmanın akışı çok basit: gelin ve kayınvalide aynı yemeği yapar, yemeklerin kimin tarafından yapıldığını bilmeyen damat birini seçer.

Televizyonlarımızda, ailenin tüm bireyleri çeşitli şekillerde yarıştırılıyor. Kızlar ve Anneleri, Ben Bilmem Eşim Bilir en çok izlenen yarışma programları arasında. Hangisi Güzel ise, ezeli rakip olarak konumlanan kayınvalide ve gelini karşı karşıya getiren bir yarışma programı.

Kayınvalide gelin ilişkisi edebiyatta, filmlerde, halk müziğinde incelenen ilişkiler arasında gerilimi en yüksek ilişki ve en çok işlenen konulardan biri. Bu ilişkide, geleneksel kurallar çok fazla etkili. Annenin oğlunun üzerindeki hâkimiyetini kaybetmek istememesi beraberinde kıskançlıkları ve anlaşmazlıkları getirir. Öykülerin çoğunda gelininden şikâyet eden ve eziyet eden kayınvalideler anlatılır, nadir de olsa tersi durumlar ve samimi kayınvalide gelin ilişkileri görülür. Hangisi Güzel’de medeni ve tatlı bir rekabet gördüğümü rahatlıkla söyleyebilirim.

Halk edebiyatındaki manilerden, Memduh Şevket Esendal’ın hikâyelerine, Tennessee Williams’ın Kızgın Damdaki Kedi’sine kadar, çoğu eserde gelinler ve kayınvalideler arasındaki iktidar mücadelesi incelenmiştir. Edebiyatta, tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi, genellikle erkek, bu domestik savaşta ortadan kaybolur.

1 2 3
/ Defne Akman
23/04/2015 09:25
YORUMLAR
DİĞER KÖŞE YAZILARI