Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
KÖŞE YAZISI
Bir Trailer’a Methiye 2: Tyrion’ın Yolu

2. Geleneksel Game of Thrones’un Yeni Sezonunu Merakla Bekleme ve Konuyla İlgili Heyecanlanma Şenlikleri’ne hoş geldiniz. Neden ikinci? Bilmiyorum, muhtemelen ikinci kez gereğinden fazla uzun bir trailer değerlendirmesi yazacağım içindir.

Gereğinden fazla mı? Öyle mi gerçekten? Bir dizinin iki dakikalık trailer’ının yüzlerce kelimelik bir değerlendirme yazısını hak etmesi için gereken bütün şartları sağlamış olması elzem. Her şeyden önce tabi ki belli bir okumaya açık bırakılmış olması gerekiyor. Trailer kurgulamak da bir sanat, hele Game of Thrones trailer’ları gibi belli bir temanın üstüne eğiliyorsa; o kurgunun anlatılan temaya hizmet etmesi şart. Hepsinin ötesinde dizinin popüler kültür külliyatı adına önemli bir konumda bulunması ise bambaşka bir tartışma konusu, ancak şurası kesin: Bundan 20 yıl sonra ekran tarihine bir göz atıldığında 2014 Game of Thronesun yılı olarak hatırlanacak, çünkü HBO’nun bayrak dizisi olmak ve hatta o yılın konsensüs dizisi addedilmek bunu gerektirir.

Varys’in olduğunu tahmin ettiğim dış sesle açılıyoruz. “Sevdiğini korumayı başaramamaktan daha nefret edilesi bir şey yok,” diye giriyor söze, Varys şu hayatta kimi sevmişse artık,  ekranda Jamie’nin pür-ü pak olmaktan çok uzak kırık beyaz peleriniyle babasının cesedini izlediğini görüyoruz, Cersei’yle bakışmaları klasik sözsüz diyaloglarından; ortada dünyanın en çetrefilli aşk-nefret ilişkisi var. Bir kardeş ilişkisinin olması gerektiği gibi. Şaka şaka. Dördüncü sezon Tywin’in Stark hanesinin gücünün sembolü olan Ned’in kılıcı Ice’ı eritmesi, dolayısıyla da Stark’ların çöküşünün sembolize edilmesiyle başlamıştı, trailer’ın bile Lannister soyunun en nüfuzlu üyesinin muhtemel cenazesinde açılması önemli bir detay. Lannisterlar’ın çöküşünü mü izleyeceğiz yoksa? Hem de daha tatlım kıymetlim Joffrey’nin ölürken edindiği Tanrı’nın eli değmiş nur suratının görüntüsü gözümün önünden gitmemişken. Cenaze sadece Tywin’in değil, Lannister hükümranlığının.

Yeni Sezon Başlıyor yazısı geliyor sonra. TEŞEKKÜRLER HBO. Bronn’dan ve Kubrick maskelerinden, Sansa’yı sahiplenen erkek tutuşuyla tutan Badiparmak’a geçiyoruz. Geçtiğimiz sezonun temasına, adalete göz kırpıyor. Baelish oyunun çok önünde, hepimiz tavla oynarken onun derdi satrançla, bizim görmediğimiz bir kuşbakışı gözü var onun. O dünyada da bu dünyada da bireysel adaletin tek geçerli olduğunun farkında, Sansa’dan kahraman yaratması gerektiğinin de. Muhtemelen bir yere gönderiyor Westeros’un Black Swan’ını. Sansa hala karalar bürünmüş halde, karanlık tarafa geçişini tamamlayıp tamamlamadığını da intikam peşinde koşarken daha net göreceğiz anlaşılan. Piyon olarak başladığı oyunda ilerleyişini tamamlamış, vezir mi olacak onu sadece Baelish bilir.

Trailer’ın başından beri orada olduğunu belli etmeyen destansı müziği yükseliyor bir yandan.  “I, I will be king.” (Kral olacağım). David Bowie reis de buradaymış, yani o olmasa da şarkısı Heroesun Wallflower cover’ı. Şarkının o kısmı there, there will be blood da olabilirmiş. Biri parmağını kesip kanını akıtıyor çünkü, atmosfer daha sıcak olsa ilk sezonda Dany’nin çocuğunu kurban eden Mirri Maz Duur ve kan büyüleri gelecek aklıma ama ekrandaki grilik kuzeye işaret ediyor. Margaery’yi aynı yılan bakışıyla Tommen’ın yanında görüyoruz bu sefer. Niye? Çünkü şarkı “And you, you will be queen,” (sen de kraliçe olacaksın) diye devam eder. Güç nerede, iktidar kimin, peki ya meşruiyet gibi sorular Westeros’un Prenses Diana’sının umurunda değil, o her daim kraliçe. Yenge deme işin düşer caps’i boşuna değildi.

Eğer taht oyunları tek bir düzlemde oynanıyorsa karşılıklı oturan oyuncular Varys ve Baelish, geri kalan herkes oyunda birer parça. Varys de yeni oyuncağıyla, Tyrion’la oynuyor anlaşılan. Tyrion saçı sakalı salmış, evsiz moduna geçmiş. Her mod uyar delikanlıma, oyunun temel kuralı manipülasyonsa bu ikiliyi dinlemek kadar keyiflisi yok. Varys yetenekten bahsederken çok haklı; iki kıtanın da en zeki ama belki de en kırılgan karakteri Tyrion. Dolayısıyla da en büyük kahraman adayı, Demir Taht’a asla oturmayacağım diyor ama Varys beklediği pası alıp uzak köşeye takıyor golü: Başka birinin oturmasına yardımcı olabilirsin. Tahta oturmak istesem Tyrion-Varys ikilisini karşımda değil yanımda görmek isterim orası kesin. John Lennon’larını arayan Paul McCartney ve George Harrison gibiler. Kimyayı tuttururlarsa gelsin Sgt. Peppers Lonely HeartsClub Band, gitsin Abbey Road.

“We can be heroes, just for one day” (kahraman olabiliriz, sadece bir günlüğüne de olsa) diye tekrar yükseliyor müzik, ağzını yine kapatamıyor görünen Jon Snow’dan küvetteki Sansa’ya atlıyoruz. Küvetteki Sansa diye kısa korku filmi olur bence. Sonrasında da iki küçük kız ormanda yürüyor. Yine ve her zaman, küçük kızları üzüyorlar. Sezonun en merakla beklediğim sahnelerinden biri muhtemelen, ama ne olduğunu söylemem.

Oo Halkların Kardeşliğinin yılmaz savunucusu, boytoy seven, çocuklarını zincirleyen ve günlerini devasa bir merdivenin tepesinde oturarak geçiren Khaleesi’miz de buradaymış. Pörtlek gözlerinin devasa bakışlarıyla Tim Duncan’ı kıskandıracak bir ifadesizliğe bürünmüş; çarkı durdurmayacak kıracakmış. Ama bunları çok duyduk be iki gözüm. Yoksa o sene bu sene mi? 14 yıllık bu çile bitecek mi artık bu sene? Kıracağı çark Westeros çarkı mı? Çarkını gerçekten kırdığı tek adamı, Mormont’ların Jorah’ını bir arenada savaşırken görüyoruz daha sonra; gladyatörlük peşinde, daha da önemlisi aklını uzaklaştırma peşinde. Kahramanlık çeşit çeşit; unutmayın, unutabilmek de bir kahramanlıktır.

Aa, 12 Nisan’da mı başlayacakmış? TEŞEKKÜRLER HBO. Siz ABD’lilerin garip takvim yazma düzeniniz sebebiyle Türkiye’de küçük çaplı bir infial yaratıp “Lan Aralık’ta mı başlayacak?” soruları sordurduğunuzu da ekleyeyim. Ayrıca ayak diye uzunluk ölçüsü olmaz. Ayak var ayak var.

Yedi Krallığın profesyonel canavar yaratıcısı, suç iteleyicisi, kardeş katli vacipleştiricisi Cersei; Tyrion’ın yakasını bırakmayacak anlaşılan. Trailer’ı izlese ve Tyrion’ın berduş hallerini görse, peşinden koşmak yerine punk rock grubu kurarlardı beraber. Burada önemli soru şu: Cersei, Tyrion’ı serbest bırakanın Jamie olduğunun farkında mı?

Her şeyin bedeli var, buraya kadar konuşu yazılar geçiyor, işin adalet kısmını tamamladık mı gerçekten? İntikam? Adalet? Ateş ve Kan? Ateş demişken Melisandre yine bir şeyler yakıyor. Yani ona ayrı trailer hazırlansa şarkı Heroes değil Firestarter olurdu kesin. Kadın deneyimli kundakçı. Ne yaktığını bilmiyorum ama artık iyice kuzeyde olduklarına göre bulduğu her şeyi yakar muhtemelen. Jon Snow da benimle diye bağırıyor. Teşekkürler Jon Snow. Hepimiz hikâyeyle alakalı bir şeylere bağırmanı gönülden istiyoruz Jon Snow.

Daha sonraki montaj önemli, çünkü bu sezonda da meme göstereceklerinin bildirisi adeta. Hiç şüphemiz yoktu ki zaten. Ama görüntüdeki Jamie’yse eğer, Cersei’yi aşmaya bir adım daha yaklaşmış demektir ki bu da oyunun dengesini değiştirebilecek etmenlerden. Lannister’lar için birlik olma zamanı, Cersei Jamie’yi de kaybederse çöküşünün yolunu hazırlar, ki Cersei’yi tanıdıysak bunun farkında olmaması da çok muhtemel.

Oyunun en kaşarlanmış, en deneyimli, feleğin çemberinden defalarca geçmiş aktörlerinden Olenna ise her haliyle insanın kanını dondurabiliyor. Tywin’in ölmesiyle Yedi Krallığı parmağında oynatmaya en yakın aday. Tommen’ın azıcık aklı varsa bu kadını Kral Eli yapar. Senden kalanları bile bulamayacaklar derken birine tehdit mi savuruyor yoksa favori torunu Margaery’ye öğütlerde mi bulunuyor onu bile bilmiyoruz. Oynuyor ama, orası kesin.

Eyes Wide Shut maskesinin arkasındaki “KILL THE MASTERS” yazısından dış sese kulak veriyoruz. Muhtemelen Dany’den bahsediyor, birilerinin ayağına basmış, altınlarını almış bir heykeller bir şeyler yıkmış. Dany Essos’ta kahramanlık peşinde koşarken Westeros’un kaos içine düşmüş olması muhtemel. Belki de saldırmak için en doğru zaman ama oradaki heykel de önemli tabi. Ne heykeliyse artık. Tywin’siz ve Tyrion’sız bir Kral Şehri kabuğu kırılmış bir yer fıstığı gibi, ye gitsin işte. Ama o heykel yok mu o heykel.

Arya’yı altı saniyelik teaser’da gördüğümüz devasa kapının önünde görüyoruz tekrar. Yeni hayatının metaforu olan kapının önünde, daha sonra da elinde bir kılıç üstünde mavi bir elbiseyle. Needle mı o? Varys’e geçiyoruz tekrar nam-ı diğer kahraman yaratıcıya. Yedi Krallığın ihtiyacı olan şeyi ondan iyi bilen yok: Milyonların sevdiği, güçlü bir orduya ve doğru aile ismine sahip bir hükümdar. Milyonlar? 70 milyon bizi izliyor Varys Bey. Üstelik bir erkekten değil bir kadından bahsediyor üstüne üstlük. İki kıtada üç ejderhadan daha güçlü bir ordu da yok. Dany-Tyrion-Varys troykası mı? Sanırım bir yerlere varıyoruz sonunda. Görüntü Dany’ye atlıyor nitekim. Bir Lannister’ın sonlandırdığı Targaryen hükümdarlığını başka bir Lannister mı geri getirecek? Varys ne zamandır Dany’yle işbirliği halinde? Gerçekten yanına mı gidiyorlar? Dany Tyrion’ı yanına alır mı ki? Trailer’ın amacına ulaştığı noktadayız: Meraklandırma.

Sıradaki montajdan edindiğimiz en önemli bilgi Melisandre’nin bu sezon da soyunacağı. Şikayetim yok, ama karşısındaki Jon Snow olmasın lütfen. Çünkü Stannis Jon Snow’u döver. Stark’lar da azaldı malum. Stannis nerelerde bu arada? Sıradaki planı ne? Margaery ve kargalar ve müzik. Ölen bir diyarın tek hükümdarı bu kargalar aslında, ve ziyafetlerine başlamışlar. İnsanın yıkıcılığı karşısında doğanın düzeni her zaman galip gelmenin yolunu buluyor, bu sefer doğa tasviri karga üstünden yapılsa da.

Daha sonra bahsi geçen heykeli görüyoruz. Devasa bir piramidin üstünde Mısır firavunlarının bile aklına gelmeyecek şekilde yükselen bir harpy heykeli paldır küldür yıkılıyor. İktidarlar bitiyor ve iktidarlar başlıyor, herkes kraldan çok kralcı ve herkes güç peşinde. O güç bazen bir karganın gagasında bazense yıkılan bir diktatöryanın kalıntılarında, ama bir şekilde her zaman yolda harcanacak olan kahramanların elinde ve kahramanlar esas güç sahipleri tarafından hareket geçirilmiş durumda ve hepsi 2,5 ay sonra.

(Video altyazı: eşekherif)

YORUMLAR
DİĞER KÖŞE YAZILARI