Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
KÖŞE YAZISI
(Bayramlara) Özel En İyi 8 Bölüm

image

İtiraf edelim bu yılbaşı işi konusunda kafamız karışık. Amerikalıların pek sevdikleri ve bayram mevsimi diye betimledikleri Şükran Günü (Hindi yemece), Noel (Noel Baba, Çam Ağacı) geleneklerini alıp konuyla pek de alakası olmayan Yılbaşı kutlamalarımızın içine atıvermişiz. Ben de Noel’le Yılbaşı’nın çok farklı şeyler olduğunu geç yaşımda fark ettim. Ama çok tatlı bir ülke olduğumuzdan gayet güzel altından kalkıyoruz bu üç tatili birleştirme işinin. Amerikalıların ayrı önem atfettikleri bu kutsal bayram sezonları da malum televizyon ekranında birçok özel bölümle taçlandırılır.

Ben de kendimce listeledim bu bölümleri, üstelik hazır madem biz bu üçünü birleştirip yılbaşı kutluyoruz, ben niye üçünü birleştirmeyeyim bile dedim. Ama işte kapitalizm, tüketim toplumu, doğu-batı medeniyetleri arasında sıkışmışlık goygoyuna girmeden başlıyorum sıralamaya. 

8. How I Met Your Mother-The Limo (1. Sezon, 11. Bölüm)

Ted olanca snopluğuyla Yeni yıl partisi için limuzin kiralar ve olaylar gelişir. Ted’in klasik iticiliğiyle Robin Robin diye ağlaşıp durması bir yana Barney’nin “You Give Love a Bad Name”le başlayan ve sürekli yükselen Get Psyched “mix”i ve Moby’ye benzeyen silah manyağı kel adamın kendisini Moby olarak tanıtması ve şoför Ranjit’in varlığı bölümün en güzel anları. Aynı zamanda yapılan onca planın her zaman beklendiği gibi gitmeyeceğini öğütleyen bölümde bir de herkese sürekli sarılan Ted’in “date”i Marybeth var. Hiç sevmem yılışık tipleri.

7. Mad Men-Christmas Comes But Once a Year  (4. sezon, 2. Bölüm)

Noel her zaman coşku, birliktelik, mutluluk, aile saadeti demek değil elbet. Hele bir de söz konusu Mad Men ve Don Draper olunca. Dizinin yaratıcısı Matthew Weiner her türlü Amerikan geleneğine yaptığı gibi Noel kutlamalarını da baş aşağı çeviriyor bu bölümde. SCDP en önemli müşterisi Lucky Strike’ın temsilcisi için ofiste Noel partisi düzenlemeye karar verince işler karışır. Her daim cool Roger Sterling’in yerin dibine sokulduğu bölüm, Don Draper’ın aile mefhumunu hatırlatan sıcak ilişkilerden her daim kaçıp geceyi üç farklı kadınla geçirmeyi başarması, Peggy’nin iç çekişmeleri ve dizinin en masum ana karakteri Sally Draper’ın iki disfonksiyonel ebeveyninin içine ettiği hayatının paralel kurgu geçişlerinden oluşuyor. Klasikleşmiş bir dizinin en klasik bölümlerinden. Bölümün ismi ise 1936 yapımı aynı isimli kısa animasyona bir gönderme.

6. Friends- The One With The Routine (6. Sezon, 10. Bölüm)

Tam olarak yılbaşını konu etmese de en komik yılbaşı bölümlerinden biri. Monica ve Ross çocukluklarından beri izledikleri ve yılbaşında yayınlanacak dans programı için seçmelere katılır. İkilinin benzersiz garipliklerle dolu garip kardeşlik ilişkilerine bir kez daha misafir olduğumuz bölümün en önemli silahı tabii ki Monica ile Ross’un küçüklüklerinde yaptıkları dans rutinini programa girmek için tekrar etmeleri. Matt LeBlanc ile Elle Macpherson’ı bir türlü yakıştıramasak da Joey’nin âşık halleri de pek tatlı.

5. Arrested Development- Afternoon Delight (2. Sezon, 6. Bölüm)

Dünyanın en garip komik ailesini en garip komik hallerinde izlediğimiz bölümlerden. Bluth Company çalışanlarına Noel partisi vermeye hazırlanırken dizide tekrar eden neredeyse her şeye tekrar tanık oluyoruz. Michael’ın aile sevgisini ve ailesinin bütünlüğünü sembolize eden muz standını Maeby ile yeniden onarmaya çalışması, Buster’ın mavileşmesi, Annyong’un Annyong’laması, Lucille’in dünyanın en iğrenç annesi olmayı bir kez daha başarması ve GOB’un GOB’luğu. Simpsons ve Anchorman göndermeleri. Bak yazarken özledim Arrested Development’ı, bir bölüm izleyip öyle devam ederim.

4. Seinfeld- The Strike (9. Sezon 10. Bölüm)

Her şeyin ötesinde Nobel ödüllü tiyatro yazarı Tracy Letts’in varlığıyla şenlendirdiği bölüm, Kramer’ın aslında bir işi olduğunu anlamamıza vesile oluyor. Çalıştığı yer olan H&H Bagels’ta 12 yıl süren grevin bittiği haberini alan Kramer işine geri döner. Bir de tabii popüler kültüre mal olmuş Festivus’un; George’un babasının Noel’in ticarileşmesinin ardından yarattığı alternatif bayramın ortaya çıkışı ve “çift yüzlü”, ışığın gelişine göre çok güzel ya da çok çirkin insanlara verilen tabirin yaratılmasıyla akıllara kazınan bölümdür kendileri.

3. How I Met Your Mother- Slapsgiving (3. sezon, 9. Bölüm)

How I Met Your Mother’ın düşmeye başladığı zamanlara denk gelen bölüm, Marshall’ın tokat hakkını Şükran Günü’nde kullanmak istemesi ve işi geri sayıma bağlamasıyla Barney’nin yaptığı stresin tatlılığıyla güzelleşiyor. Ted’le Robin’in turta pişirirken sevişmeye karar verdikleri ve Robin’in grubun geri kalanına çok yaşlı görünen erkek arkadaşı Bob biraz düşürüyor bölümün temposunu ancak Robin’le Ted’in askeri rütbeleri duyduklarında selam çakmaları da şahane detay. En güzeli ise bölümün sonunda Barney ile Marshall’ın düeti.

2. Doctor Who- The Day of The Doctor (Doctor Who 50. Yıl Özel Bölümü)

Tamam tamam. Hile yapmanın cılkını çıkardığımın farkındayım. Ama çok iyi bölüm be! Doctor Who’nun Noel’e özgü bölümleri malum, bu onlardan bile değil ama maksat bayram bölümlerini kutlamaksa, Doctor Who’nun doğum günü de birçok dizi sever için bayram yerine geçiyorsa… Kurtarmaz mı? Neyse liste benim zaten bir şey olmaz, şikâyetleri sevgili editörüme iletebilirsiniz.

Ne diyorduk? The Day of The Doctor. 23 Kasım 2013’te Türkiye dâhil 93 ülkede aynı anda yayınlanan 75 dakikalık özel bölüm İngilizler’in deli TV dâhisi Steven Moffat’ın da tartışmasız en önemli işlerinden biri. 10. Doktor David Tennant’ın dönüşü, Billie Piper’ı (Rose olarak olmasa da) görmemiz ve yılların karizmasından hiçbir şey eksiltmediği John Hurt’ün varlıkları özel bölüme daha da özellik katan etmenler. 10 ve 11’in şahane kimyaları ve tempoları, John Hurt’ün ise Doktor’u bu hale getiren korkunç seçimi sırtında taşıyan karakterini ekrana şahane yansıtması ve genel Doctor Who harikuladeliği ile dizinin devasa külliyatının en önemli bölümlerinden biri kuşkusuz. Gallifrey Falls No More.

1. Friends- The One Where Ross Got High (6. Sezon 9. Bölüm)

Sadece bu bölümle sınırlamamak lazım, Friends’in Şükran Günü bölümlerinin her biri ayrı bir efsane zaten. Chandler’ın köpek alerjisinden Geller Kupasına, Brad Pitt’in Jennifer Aniston’dan nefret etmesinden Chandler’ın bir kutuya kapatılmasına kadar Friends’in en özel bölümleri olmuştur her zaman. 6. Sezondaki bölümde ise Monica’yla Chandler’ın ilişkisinin manyak Geller ebeveynleri tarafından sorgulanmasının yanında Rachel’ın tatlısına bezelye ve et koyması, Joey’nin onu bir güzel gömmesi, hepsinin ötesinde bütün bölümün tek bir mekanda geçmesi ve “It tastes like feet” sahnesi öbürlerinden azıcık da olsa ayırıyor bu bölümü.

YORUMLAR
DİĞER KÖŞE YAZILARI