Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
KÖŞE YAZISI
100. yılın aşkına Gallipoli

Bildiğiniz üzere 18 Mart’ta Çanakkale Savaşı’nın 100. yılını arkamızda bıraktık. Böylesi önemli dönemlerde bizden pek bir şey çıkmasa da yabancıların atlamayıp genellikle mini olmak üzere diziler hazırladığı olur. Mesela Titanic’i anmak için de 2012’de mini dizi yapanlar olmuştu. Anzaklar bakımından tarihlerinde savaşın önemli bir yer kapladığı Avustralya da bu önemli günü atlamadı ve benim fark edebildiğim kadarıyla karşımıza iki dizi geldi/geliyor: Gallipoli ve Deadline Gallipoli. (Gallipoli, Gelibolu demek.)

Gallipoli, yedi bölümlük mini dizi. Hatta 9 Şubat-9 Mart arasında yayınlandı bile. Konusu: 17 yaşındaki Thomas ‘Tolly’ Johnson, yaşını büyük gösterip abisiyle birlikte Gelibolu’ya gitmek için askere yazılır. Bu sayede onun, abisinin ve diğer askerlerin savaş boyu yaşadıklarını, savaştaki zor şartları izlemeye başlıyoruz.

Dizi, ülkemizde 18 Mart günü tv2’de yayına başladı ve Çarşamba günleri 21:30’da yayınlanacak. tv2, bahsettiğim Titanic dizilerinden Titanic: Blood and Steel’i de yayınlamıştı. Hatta izlemek isterseniz 12 bölümlük mini dizi, netd’de mevcut. tv2’nin dublajlı bir kanal olduğunu hatırlatayım, belki lazım olur. Öteki yolu zaten biliyorsunuzdur; o konuya girmeyeyim.

Deadline Gallipoli ise 25 Nisan’da başlayacak ve iki gecede dört bölüm yayınlanacak bir mini dizi. Bu sefer savaşta görev almış ve önemli rollerde bulunan dört gerçek hayattan alıntı ismin merkezde olduğu bir dizi yayınlanacak. Hatta bunlardan Keith Murdoch, medya devi Rupert Murdoch’un babası olan bir gazeteci. Kadrosunda Sam Worthington, Hugh Dancy, Rachel Griffiths, Bryan Brown, Charles Dance ve Jessica De Gouw da var.

.

 Yeni dizilere gelmeden onay-iptallere bakarsak:

- FOX, Sleepy Hollow’a 18 bölümlük üçüncü sezon onayı verdi.

- Amazon, Bosch’a ikinci sezon onayı verdi.

- ITV, Türkiye’de izleyen var mı diye düşündüğüm Birds of Feather’a 12. sezon onayı verdi.

- Aynı şekilde Schitts Creek (Pop TV) de ikinci sezon onayı almış.

1 2 3 4
/ Aytaç Kara
24/03/2015 09:00
YORUMLAR




DİĞER KÖŞE YAZILARI