Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZEL
Yürü Zühre, kim tutar seni?

Kadınlar oy verebiliyor, hakim, mühendis, öğretmen, pilot ne isterse olabiliyor, ücret eşitliği yasalarla korunma altına alınmış durumda, eğitime erişimimiz var, kendi işimizi kurmak için destek alabiliyoruz. Doğum kontrolü yasal, kendi adımıza mülk edinebiliyoruz, kredi almak için kocamızın iznine ihtiyacımız yok. Yani eskiye oranla kurumsal zulüm en azından kağıt üzerinde azalmış durumda.

Yine de eşitlikten binlerce yıl uzağız. Yaşamak istediğimiz hayatı bir çoğumuz yaşayamıyoruz.

Selim Bayraktar, Sahra Şaş, Feyza Işık, Elif Çakman, Arif Erkin, Aysun Metiner ve Serhat Özcan da dizinin oyuncu kadrosunda yer alan isimlerden.

Fox TV’nin yeni dizisi Çoban Yıldızı, gencecik bir kız olan Zühre’nin (Selin Şekerci) babası tarafından kendi elleriyle dedesi yaşında Fikret Karakaya (Menderes Samancılar) ile evlenmek üzere Kapadokya’ya getirilmesiyle başlıyor. Zühre’nin babası kızını patates tarlaları, üzüm bağları için satan aşağılık bir adam. Fikret Karakaya ise para ve güç ile ne isterse elde etmeye alışmış. Böyle bir dünyada kurbanlık koyun gibi kaderine razı olmaktan başka bir çare yokmuş gibi görünüyor olabilir, ama bazı karakterler de kendi yolunu çizecek kadar güçlü işte. Zühre, sonuna kadar evlenmemek için direnmese, onu satanlara, hapsedenlere, zulmedenlere karşı koymasa bu kadar ağır konulu bir hikayeyi zaten izlemek içimden de gelmezdi.

Diğer yanda dürüst, temiz yakışıklı taş ustası Seyit (Şükrü Özyıldız) var. Zühre’ye yapılan zulmü herkes görmezden gelip başını diğer yana çevirirken ona tek yardım eden o. Dolayısıyla bu aslan yürekli genci de seviyoruz.

Şükrü Özyıldız ve Selin Şekerci iyi bir ikili oldu. Zühre ve Seyit’in mücadelerinde galip gelmelerini, kesinlikle kötüleri yenmelerini istiyoruz.

Most Production, Gül Oğuz bunu hep yapıyor. Görseli güzel, müthiş  bir yer seçiyor ve burada hepimizin içine işleyen, önce bizi kahredecek ardından ana karakterle özdeşleşerek yürü aslanım dedirtecek kadın hikayeleri anlatıyor. Hatırla Gönül, Merhamet, Sıla ilk aklıma gelenler. İyi ki de yapıyor.  

İnsanlar aydınlanmadığı zaman kendilerini çoğu zaman zorbalarla özdeşleştirebiliyor. Diğerlerine oranla kendini daha çok geliştirme şansını bulan ayrıcalıklı kadınlar da çoğu zaman bu konulara hiç bulaşmak istemiyor. İşte bu yüzden bu hikayelerin anlatılmasını çok anlamlı ve umut verici buluyorum.

Bakalım Sırma Karakaya berbat kocasından ve babasının gölgesi oğlundan nasıl kurtulacak?

Elbette bütün bölüm boyunca bize bir kurbanı izletecek değillerdi. Öylesine dik başlı, kararlı bir kişilik zaten kaderine razı gelmezdi. Zühre de kontrolü gerdek gecesi kocasını bıçaklayıp, kaçarak ele aldı. Fikret’in gelini de ona yardım edince – bir yerde taş evler avlular, örtüler vs olunca ille kadınlar entrika çevirmek zorunda değil, yardımlaşabiliyor da – adeta bir süper kahramana dönüştü. Gizli geçitlerden geçmeler mi istersiniz, ata binip kaçmalar mı? Yürü Zühre, kim tutar seni?

Çoban Yıldızı her Perşembe 20:00’de Fox TV’de.

 

 

YORUMLAR
DİĞER HABERLER