Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
HABER
Yeni Film Fonu birinci yaşını dün gece kutladı!

Anadolu Kültür ve !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nin ortaklığında geçen yıl başlayan Yeni Film Fonu, birinci yaşını dün gece Cezayir’de düzenlenen bir geceyle kutladı. Türkiye’nin ilk bağımsız film fonu olma özelliği de taşıyan ve insan haklarını ilke edinen belgesel filmlere destek olan Yeni Film Fonu’nun gecesine, Osman Kavala, Adam Curtis, Yeşim Ustaoğlu, Mert Fırat, Barış Pirhasan, Yiğit Özşener, Gündüz Vassaf, Şener Özmen gibi sinema ve sanat dünyasından pek çok isim katıldı.

Anadolu Kültür ve !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nin ortaklığında geçen yıl başlayan ve Türkiye’nin ilk bağımsız film fonu sayılan Yeni Film Fonu, birinci yaşını dün gece Cezayir’de düzenlenen bir geceyle kutladı. Yeni Film Fonu’nun gecesine; Osman Kavala, Adam Curtis, Yeşim Ustaoğlu, Mert Fırat, Barış Pirhasan, Yiğit Özşener, Gündüz Vassaf, Şener Özmen, Desiree Akhavan, Sevil Demirci, Ali Kemal Çınar, Dounia Sichov, Berke Baş, Melis Birder, Derya Durmaz, Miguel Llansó, Zeynep Dadak, Can Evrenol, Joshua Siegel, Ceylan Özçelik, Emre Akay, Erol Mintaş, Azize Tan, Yony Leyser, Philippa Kowarsky, Çiğdem Mater gibi sinema ve sanat dünyasından pek çok isim katıldı.

 

Bir yılda 20 filme destek!

Açık Toplum Vakfı’nın ana desteği, Atlas Post Production’ın özel post-prodüksiyon desteği ve Mehmet Betil ile Ali Betil’in bireysel destekleriyle sürdürülen Yeni Film Fonu, kendimizle, birbirimizle ve gezegeni paylaştığımız diğer canlılarla barış içinde yaşayabildiğimiz bir dünyanın hayaliyle geçtiğimiz yıl kuruldu.

İnsan haklarını ilke edinen belgesel filmlere destek olan Yeni Film Fonu bu yıl ayrıca, !f İstanbul kapsamında düzenlenen çeşitli atölye ve buluşmalarla, genç sinemacıların sektörün her alanından farklı profesyonellerle doğrudan buluşacağı bir platform olmanın ilk tohumlarını attı. Fon, Şubat 2015’teki ilk çağrısını yaptığından beri Türkiye’nin her yerinden aldığı toplam 500 film başvurusu ile Türkiye’deki sinemacılar arasında hızla yayılan ve sahip çıkılan bir girişim oldu. 2015 yılında 5 kısa ve 15 orta/uzun metraj olmak üzere toplam 20 film destek aldı.

 

2016 başvuruları başladı!

2016 başvurularının bugünden itibaren başlayacağı Yeni Film Fonu, bu yıl da 20’den fazla kısa ve uzun belgesel filme maddidestek veya stüdyo hizmeti sağlayacak. Yönetmen Berke Baş, yönetmen ve yapımcı Melek Ulagay yönetmen Yeşim Ustaoğlu, gazeteci ve şair Yıldırım Türker ve yönetmen ve sinema yazarı Zeynep Dadak jüriliğinde seçilecek filmlere, proje geliştirme, prodüksiyon ya da post-prodüksiyon aşamalarında destek olacak.

 

Yeni Film Fonu ile ilgili bilgi için:

W: www.yenifilmfonu.org E: info@yenifilmfonu.org

1 2 3 4 5 >
YORUMLAR
DİĞER HABERLER