Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZEL
The Americans: Martha olmak

The Americans boşlukta keşfedip, sonradan sardırdığım bir dizi. Öyle ki hiç kimsenin yorum yapmadığı bu diziyi çok uzun bir süre sadece ben ve oyuncuların ailesi izliyor falan sanıyordum. Ama saran da fena sarıyormuş. Hayranı olan çok garip insanlarla tanıştım.

Şovu hiç bilmeyenler için özetlemek gerekirse 80’ler Amerikası’nda, soğuk savaşın gümbür gümbür ortalığı çalkaladığı yıllarda geçiyor. Yıllar önce Rusya’dan Amerika’ya gönderilmiş, KGB’nin birbirlerine çöplerini çattığı başrollerimiz var. Bunlar görev icabı Amerika’ya gelip evlenen, bir seyahat acentası işleten, iki çocukları olan normal birer Amerikan vatandaşı gibiler. Sıradan hobileri olan, barbekü yapan, komşularıyla bingo’ya giden, hafta sonlarını alış veriş merkezinde geçiren normal bir Amerikan ailesi... Ama bu görünen kısmı. Esas olarak ikisi de KGB’nin en iyi ajanlarından biri ve çok özel görevlerde dahiyane şeyler yaratıyorlar. Elbette hiç kimse onların Rus ajanı olduğu bilmiyor.

Yan komşuları da babanın FBI ajanı olduğu başka bir Amerikan ailesi. Tüm drama ajan ailesinin komşularıyla, birbirleriyle, kendi çalıştıkları kurumla ve o kurumda çalışan diğer ajanların da birbirleriyle ilişkisi üzerine kurulu.

Günümüzden o zamana baktığımızda Amerika ve Rusya ne kadar da yardırmış birbirine karşı diyorsunuz. Ne saçmaymış tüm o casusluk numaraları. Hele şimdiyi de bildikten sonra.

Hepsi bir devlet ideali uğruna başka insanları öldürmekten çekinmiyor. Ve dizide belki de en sevdiğim şey tıpkı dönemi gibi tüm bu cinayetlere, vahşete gayet soğuk yaklaşıyor. Anne başka bir ajanın kafasını kestikten sonra eve gelip domates doğramaya devam edebiliyor. Ya da baba bir ofisi taradıktan sonra, bodrumda çamaşırların arasında telsiz konuşmalarını çözebiliyor.

Tabii her şey bu kadar kolay değil, kendi içlerinde de hep bir çatışma var. İster Amerikalı ol ister Rus fark eden hiç bir şey yok bu ajanlar dünyasında.

İşte tüm bu soğuk kanlı katil ajanlar ve onların yardımcıları arasında bir karakter var ki işte bence aralarında en evrensel olanı o.  

Martha. FBI’ın ofisinde çalışan sekreter kadın.

1 2 3
Yiğit Karaahmet
16/06/2015 01:05
YORUMLAR
DİĞER HABERLER