Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZEL
IV. Murad ve siniri

Öfke, kimi zaman istenmeyen, irrasyonel ama doğal bir duygudur, hepimiz bunu deneyimleriz. Hayal kırıklığı, eleştiri ve tehditle karşı karşıya kaldığımız durumlarda ise iyice sinire keseriz. İnsanın kişisel sınırları ihlal edildiğinde ya da tehlikeye girdiğinde ortaya çıkan delişmen bir durumdur bu.

Muhteşem Yüzyıl Kösem, bu sezon Fox TV’de yayınlanıyor. Dizinin ismi biraz uzun; Muhteşem Yüzyıl Kösem; Bağdat Fatihi IV. Murad, böyle zınzınzın vınvınvın diye gidiyor. Kösem Sultan’ın olgunluk döneminde geçen dizi, padişah IV. Murad’a odaklanarak imparatorlukta yaşanan iç ve dış karışıklıklarla nasıl baş edildiğini anlatıyor.

Bakmayın siz onun orada öyle sakin oturduğuna. Birazdan gözleri belermeye başlar kesin.

Metin Akdülger tarafından canlandırılan IV. Murad da epey sinirli bir insan. Dizinin başından itibaren önüne çıkan herkesi silindir misali ezip geçiyor. Geçtiğimiz sezon Sultan Ahmet pek uysal geldiği için olsa gerek, Bağdat fatihi IV. Murad’ın agresif tavırları, esmesi kükremesiyle daha çok ilgi uyandıracağını düşündüler.

Dr. Jekyll and Mr Hyde. Gündüz padişah gece tetikçi

IV. Murad aslında bir tetikçi. Boş zamanlarında kankalarıyla sokaklarda dolaşıp, yakaladığını öldürüyor. Sultanahmet civarında ona Yedi Bela Murad diyorlar.

Küçükken çok itilip kakılmış, ezikliği bundan. Sadece anası Kösem tarafından (Nurgül Yeşilçay) değil Yeniçeriler tarafından da çok itelenmiş. Bir dram yani. Üstelik IV. olunca hepten dram. Birinci Murad olmak varken neden IV. bir kere?

Kösem Sultan da iyi idare ediyor bu psikopatı aslında. Zira kılıcı kaptı mı kendini sokağa salıyor. Kösem de tamam Murad, peki Murad diyor. Ne yapsın kadın, oğlu sonuçta. Vitrinde olmayan psikopatlar içeride bunu da iyi biliyor tabii.

Ne yapsın Kösem, idare etmek zorunda. Zamanında o kadar çok dövmeyecekti, sonra çocuk böyle oldu işte.IV. Murad ve gönül işleri

Bir de kendisine sığınan Macar Prensesi Farya (Farah Zeynep Abdullah) var. Kardinali öldürdüğü için kaçmak zorunda kalmış, Papa’nın adamları, amcası falan herkes peşinde. İşte Osmanlı’nın gücünü ve maharetini görünce eriyor, gerçek aşkı padişahta buluyor falan. Mamafih IV.Murad’ın o sofu ve ciddi haliyle manitacılık yapacak hali mi var, Farya onun nesinden etkilenmiş bilemedim. Yol yorgunu olduğu için anlamamasına veriyorum.

Murad'ın karısı Ayşe Haseki Sultan (Leyla Feray) ise pasif agresif bir tip. Sen olmayınca gözüme uyku girmediler, çok merak ettimler, çocuklar seni sual ediyorlar falan. Ayşe aynı zamanda iktidarsız muhteris. Köle olduğunu unutup prensesle aşık atmaya kalkıyor. Prenses de ben senin gibi köle değilim diyerek lafı gediğine koyuyor.

IV. Murad burada kardeşlerinden birine babalanıyor.

Galata’dan uçtu, Üsküdar’a kondu

Bir de rockstar Hezarfen Ahmet Çelebi (Ushan Çakır) var. Kankası Evliya Çelebi (Necip Memilli). Mazotu alınca uçmaya kalkmış, sonucu biliyorsunuz.

Has Odabaşı ve bir takım dolgu malzemeleri

Has odabaşı aynen Hakan Fidan, kalkışmayı kalkışmadan sonra haber veriyor. Dizideki boşlukları ise hamam sahneleri ile tamamlıyoruz

Sipahiler  

Koskoca cihan padişahı yere göre sığmıyor ama 100 tane sipahi karşısında ne yapacağını bilmiyor. Dünyaya hükmediyor ama 100 tane adamı susturamıyor. Bu sipahiler, sadrazamla beslendikleri için aç kaldıklarında atıyor önlerine bir sadrazam parçalıyorlar yiyorlar....Sipahinin gazını alınmış oluyor böylece.

Prenses Farya IV.Murad’la işleri ilerletip iyice postu saraya serdi. Bakalım Kösem Sultan onu nasıl şutlayacak?

Diplomaside Koridorun Önemi

Osmanlı dediğin koridorlardan idare edildiği için koridor diplomasisi geçerli. Dizinin rahat elli dakikası koridorda geçiyor. Herkes birbirini koridorda tanıyor.

Hazine Yönetimi

Devletin hazinesini de Ester’in (Alma Terzic) evinde saklıyorlar. Soyuyorlar ama geri alabiliyorlar. Ayakkabı kutusu yerine sandık kullanıyorlar. Halka karşı vericiler, fakir fukaraya incik boncuk dağıtıp hayır dua alıyorlar.

Özetle, ceddimiz biraz gergin. Belki de yeteri kadar yemek yemiyordur IV. Murad. Dikkat ettim dizideki mutfak çok ufak, neredeyse bizim evdeki kadar. Sevişmiyor desem, koskoca haremi var. Uyku sorunu var o zaman. Bence bir daha gerildiği zaman üç derin nefes alsın. Sarayın bahçesinde beş dakika yürüsün bir temiz hava alsın. Bakın o zaman daha bir kendine gelecek göreceksiniz.

 
YORUMLAR
DİĞER HABERLER