Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
HABER
İstanbul Modern Sinema'da Kuzeyli Filmler Festivali

İstanbul Modern Sinema, Norveç Büyükelçiliği, İsveç Başkonsolosluğu ve Finlandiya Büyükelçiliği işbirliğiyle 4-14 Haziran 2015 tarihleri arasında İskandinav sinemasından dünya çapında öne çıkan, taptaze filmleri bir araya getiren yeni bir program serisine başlıyor. Danimarka, Finlandiya, İsveç, İzlanda ve Norveç sinemalarının o yıl çok konuşulan; izleyici, eleştirmen ve festivallerden tam not alan filmlerini bir araya getiren programın bu yılki ilk seçkisinde Norveçli usta yönetmen Bent Hamer’in son filmi “1001 Gram”, İsveçli usta yönetmen Roy Andersson’dan Venedik’ten Altın Aslan ödülüyle dönen “İnsanları Seyreden Güvercin” ve Oscar ödüllü yönetmen Susanne Bier’in “İkinci Bir Şans”ı yer alıyor. Filmin başrolünde, “Game of Thrones” dizisinin yıldızlarından Nikolaj Coster-Waldau oynuyor.

Program Konuğu: Hisham Zaman

Yönetmen Hisham Zaman, Kuzeyli Filmler Festivali’nin konuğu olarak “Krala Mektup” filminin Türkiye prömiyerine katılacak,İstanbul Modern Sinema’da 4 Haziran Perşembe saat 17.00’deki “Krala Mektup” ve 6 Haziran Cumartesi saat 15.00’teki “Kar Yağmadan Önce” film gösterimlerinin ardından izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

KAR YAĞMADAN ÖNCE / FØR SNØEN FALLER, 2013

Norveç, Almanya, Irak | DCP, Renkli, 105' |Kürtçe

Yönetmen: Hisham Zaman

Oyuncular:Abdullah Taher, Suzan Ilır, Bahar Özen

Yönetmen Hisham Zaman’ın bu ilk uzun metraj filmi, Irak’ta başlayan, dokunaklı bir yol hikayesi. Ailesinin en büyük erkek çocuğu Siyar, babasını kaybettikten sonra evin reisi olur ve düğününden kaçan kız kardeşini bularak ailenin onurunu korumak için yola koyulur. İstanbul’da kendisi gibi büyükşehirde kaybolmuş, ayakkabı boyacılığı yapan Evin ile tanışır ve batıya doğru yolculuğa birlikte devam ederler. Siyar’ın arayışı aynı zamanda kendisini sorguladığı içsel bir yolculuğa da dönüşür. Filmde profesyonel olmayan oyuncuların başarılı performansları ve Zaman’ın yargılardan uzak yaklaşımı öne çıkıyor.

1 2 3 4 5 6 7 8

27/05/2015 20:00
YORUMLAR
DİĞER HABERLER