Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZEL
İlk yerli Netflix dizisi The Protector yani Hakan: Muhafız

Netflix’in Eylül 2016’da ülkemizde resmi olarak tanıtımını yapmasından bu yana içeriğinin yerelleşmesi yalnız medya dünyasının değil abonelerinin de merak konusu oldu. Platformun, ilk yerli orijinal yapımına O3 Medya ile anlaşarak başlayacağını duyurması ise bu merakın daha da artmasına neden oldu. Sonra projenin adı The Protector (Hakan:Muhafız) olarak açıklandı ve ardından başta Çağatay Ulusoy olmak üzere birbirinden sevilen oyuncularınyer aldığı kadro, yönetmenler, çekim süreci derken işte o büyük gün neredeyse geldi sevgili Ekranellacılar.

Basın toplantısında soldan Okan Yalabık, Mehmet Kurtuluş, Hazar Ergüçlü, Çağatay Ulusoy, Kelly Luegenbiehl, Ayça Ayşin Turan, Can Evrenol, Gönenç Uyanık ve Umut Aral.

Ekranella’yı temsilen basın toplantısına katıldım, oyuncular Okan Yalabık ve Ayça Ayşin Turan ve yönetmenler Can Evrenol, Umut Aral ve Gönenç Uyanık ile röportaj yaptım.

Önce Netflix’in ilk Türk orijinal dizisi The Protector’ın (Hakan:Muhafız) basın toplantısı izlenimleri ve notlarını aktarayım. Toplantı 4 Aralık 2018, Salı günü Çırağan Sarayı’nda gerçekleşti. Dizinin oyuncuları Çağatay Ulusoy, Ayça Ayşin Turan, Hazar Ergüçlü, Okan Yalabık, Mehmet Kurtuluş; yönetmenler Can Evrenol, Umut Aral, Gönenç Uyanık ve Netflix Uluslararası Yapımlar Başkan Yardımcısı Kelly Luegenbiehl toplantıya katıldı. Dizinin ilk iki bölümünün gösterildiği gala ise 5 Aralık 2018, Çarşamba yapıldı ama ben önceden altı bölüm izlediğim için galaya gitmedim, o yüzden size kim ne giydi, o gece kimler geldi, neler konuşuldu gibi detayları aktaramayacağım. Ayrıca Netflix’in tadı bence insanın evinde üstünde en dökük kıyafetleri, yanında kedisi, ayağını uzatırken izleyince çıkıyor.

Netflix'in keyfi evde çıksa da galadan şu göz kamaştırıcı fotoğrafı koymadan geçmek olmaz. Çağatay Ulusoy ve Kıvanç Tatlıtuğ

14 Aralık’ta Netflix’e yüklenecek The Protector’a (Hakan: Muhafız) 190 ülkeden aynı anda erişilebilecek.

Dizi, sıradan bir yaşantısı olan Hakan’ın İstanbul’un son muhafızlığı görevini üstlenmesini ve bununla birlikte değişen dengeleri, iyi ve kötünün savaşını anlatıyor. Fantastik drama türündeki The Protector (Hakan: Muhafız) melodrama dışındaki bir alanda ülkemizde çekilen bir dizinin 130 milyon kullanıcısı olan bir platforma yüklenmesi bakımından çok önemli.

Basın toplantısında, dizinin başrol oyuncusu Çağatay Ulusoy canlandırdığı Hakan: Muhafız karakterine ilişkin ise şunları söyledi:

“Süper kahramanları çoğunlukla Marvel serilerinden tanıyorsunuz ancak Hakan onlar gibi bir anda süper kahraman olmuyor. Benim canlandırdığım karakterde, sıradan bir gençken İstanbul’u korumak zorunda olduğunu öğrenen bir gencin hikayesini izliyorsunuz ve dönüşümünü görüyorsunuz. Hakan karakterinin yanı sıra Fatih Sultan Mehmet’in neferlerinden biri olan muhafızını da canlandırıyorum, karakterin derinliği ise dizide flashbacklerle ifade ediliyor,” dedi.

Dizinin merkezinde İstanbul var

Konuşmasında dizinin merkezinde İstanbul’un olduğunu belirten Ulusoy, “İnsanın kendi büyüdüğü yerin kültürünün böyle bir platformda yansıtılıyor olması, İstanbul gibi mistik bir şehrin böyle fantastik bir hikayede olması harika,” da dedi.

Dizide Hakan’ın eğitiminden sorumlu ve sadık destekçisi olan tarihçi Zeynep karakterini canlandıran Hazar Ergüçlü dövüş sahnelerine nasıl hazırlandığına ve çekim süreciyle ilgili izlenimlerine yönelik soruyu, “Uzun bir prova sürecimiz oldu. Çekimlerde daha çok eski İstanbul civarındaydık, İstanbul’un hiç bilmediğim bir yüzünü gördüm. Mimar Sinan’a bir kez daha aşık oldum,” şeklinde yanıtladı.

Dizinin kötü adamı Mazhar’ı canlandıran Mehmet Kurtuluş ise canlandırdığı karaktere ilişkin “Mazhar, senaryoyu okuduğumda bana çok derin bir karakter olarak geldi, karakterdeki incelikler beni çok cezbetti, bu karaktere ne renk katabilirim onun çabasındaydım,” dedi.

Muhafız ve eğitmeni.

Dünya standartlarında bir yerli dizi ve insani çalışma koşulları

Dizinin ilk üç bölümünün yönetmenliğini üstlenen Can Evrenol, “Fantastik türde bir işin TV’de ana akımla buluşabilmesi benim için çok değerli. Ekibimizin her üyesinin işi bu kadar ciddiye alması benim için çok heyecan verici. Birinci sınıf bir ortamda, saat gibi işleyen bir sette çalıştığımız için çok memnunum,” açıklamasında bulundu.  Dizide üç yönetmenin imzası olmasına ilişkin ise yönetmen Umut Aral; “ilk oluşturma aşamasından beri kimin hangi bölümleri çekeceği belliydi, birbirimizin setlerinde bulunduk,” diyerek çok merak edilen bu konuya açıklama getirdi.

The Protector’ın (Hakan:Muhafız) başarılı iş adamı Faysal rolünü canlandıran Okan Yalabık ise çalışma koşullarından bahsetti; “Çalışma saatlerinden tutun, tüm koşullara kadar, her şey çok insaniydi,” dedi.

İkinci sezonun resmi müjdesi

Netflix Uluslararası Yapımlar Başkan Yardımcısı Kelly Luegenbiehl ise dizinin ikinci sezonunun onaylandığını ve  Engin Öztürk ve Boran Kuzum’un da kadroya katılacaklarını açıkladı.

1 2
Defne Akman
06/12/2018 13:35
YORUMLAR
DİĞER HABERLER