Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
HABER
!f'te bugün Suriyeli sinemacılar buluşuyor, yarın Yes Men !f'e geliyor!

!f İSTANBUL’DA BUGÜN – 19 ŞUBAT 2015

!f 2015 YARATICI YAPIM ATÖLYESİ !f istanbul ve YAPIMLAB bu yıl, kısacılara yönelik, dünyada hızlı bir biçimde değişen film üretim stratejilerini genç sinemacılarla paylaşan bir yaratıcı yapım atölyesi başlattı. 10.00-18.00 saatleri arasında SALT Galata’da gerçekleşecek olan atölye izleyici katılımına açık ve ücretsizdir.

KABUSA DÖNÜŞEN BİR NOEL Karavanıyla sokaklarda noel ağacı satmak için New York’a gelen bir adamın yaşadıklarını anlatan Christmas, Again/Yine Noel, klasik Noel filmlerinin klişelerin düşmeyen etkileyici ve samimi bir film. Saat 12.00’de Cinemaximum Fitaş Salon 1’de yapılacak olan gösterime filmin oyuncularından Kentucker Audley katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplandıracak.

BURADAKİ KOKU SERT OLABİLİR !f seyircisinin “Ken Park” ve “Marfa Girl” filmleriyle yakından tanıdığı, kuir sinemanın üstatlarından Larry Clark, bu kez Paris sokaklarına çeviriyor kamerasını ve bir grup kaykaycı gencin cinsel uyanışlarının hikâyesini anlatıyor. The Smell of Us/Bizdeki Koku saat 14.30’da Cinemaximum Kanyon’da.

IRAK’IN OSCAR ADAYI Ödüllü kısalarıyla tanınan, en son 2010’da Berlin’de Broken Soldier/Rüzgara Sor” adlı kısasıyla da Kristal Ayı Ödülü kazanan Batin Ghobadi’nin ilk uzunu Mardan, Irak Kürdistanı’nın yaban doğasında ve dağlarında kayıp bir genç adamı arayan bir polis memurunun, yolculuğu boyunca travmatik çocukluğuyla yüzleşmesini anlatıyor. Saat 14.30’da Cinemaximum Fitaş Salon 1’de yapılacak gösterime filmin yönetmeni Batin Ghobadi konuk olacak ve seyircilerin sorularını cevaplandıracak.

TARLABAŞI’NA ERKEN VEDA Ülkesinden, şehrinden, semtinden, ailesinden, düzenden firar edenlerin saklanmak, sığınmak için geldiği, hayatta yırtmaya çalışanların evi Tarlabaşı. Mustafa’nın hayat mücadelesi eşliğinde bizleri Tarlabaşı’nın renkli ve bir o kadar da tüyler ürperten dünyasına götüren Tarlabaşı and Me/Tarlabaşı ve Ben, saat 15.30’da Cinemaximum Fitaş Salon 4’de gösterilecek. Gösterime filmin yönetmenleri Marianna Francese ve Jaad Gaillet katılacak ve seyircilerin soruları cevaplandıracak.

SAVAŞ VE DİRENİŞ ZAMANINDA SİNEMA YAPMAK !f İstanbul bu yıl Suriye’den nefes kesen filmler gösteriyor ve Gümüş Suyu: Suriye Otoportresi, Bizim Dehşet Dolu Ülkemiz ve Ruh İşgali filmlerinin yönetmenlerini bir araya getiriyor. Yönetmenler kendi hikayelerinden söz ederken, aslında savaş, direniş ve sanat hakkında sade bir bilgiye işaret ediyor olacaklar. SALT Beyoğlu’nda 17.00-19.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek bu sohbete sizleri de davet ediyoruz.

İNTERNET FLÖRTÜ ULUSLARARASI BİR ENTRİKAYA DÖNÜŞÜRSE! Montreal’den Sandra ve Şam’dan Suriye asıllı Amerikalı Amina’nın aylar süren romantizmi, Arap Baharı ayaklanmalarında Amina’nın ortadan kaybolması ile gizemli bir hikayeye dönüşür. LGBTİ haklarına, internet etiğine, medyanın rolüne ve Orta Doğu meselelerine eğilen The Amina Profile/Amina Profili, saat 17.00’de Cinemaximum Fitaş Salon 1’de. Gösterime filmin yapımcısı Isabella Couture katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplandıracak.

 

LEZZETLİ VE ÖZGÜN BİR PIÑEIRO FİLMİ Matías Piñeiro’nun, babasının ölümü haberiyle birlikte Meksika’dan Buenos Aires’e dönen Victor adlı genç bir adamın buradaki sevgilileri, arkadaşları ve Shakespeare tiyatrosu arasında kalışını konu alan son filmi The Princess of France/Fransa’nın Prensi, saat 17.30’da Cinemaximum Fitaş Salon 4’te. Gösterime filmin yönetmeni Matías Piñeiro katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplandıracak.

 

DİRENİŞİN VE İNSANLIĞIN SIFIR NOKTASI Gazeteci ve belgeselci Attasi ile Suriye Devrimi ile birlikte ülkesinin en önemli fotoğrafçılarından biri haline gelen Ziad’ın, Suriye’nin önde gelen entelektüelden olan Yassin’in belgeseli olarak başlayıp, IŞID’le de yüz yüze gelinen tehlikeli bir yolculuğa dönüştüğü ve Türkiye’de sonlandığı Our Terrible Country/Bizim Dehşet Dolu Ülkemiz saat 19.00’da Cinemaximum Fitaş Salon 1’de.Gösterime filmin yönetmenleri Mohamed Ali Atassi ve Ziad Homsi ve filmin katılımcısı Yassin Al-Haj Saleh katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplandıracaklar.

CİNSELLİK VE İNANÇ ARASINDA Eşcinsel hakları savunucusu, hayatını o ana kadar kuir kimliğiyle sürdürmüş Michael Glatze’in 2007 yılında arkadaşlarını ve yakınlarını şoke eden bir kararla “eşcinsellikten vazgeçtiğini” açıklayıp rahip olmasını konu alan ve başrollerini James Franco, Zachary Quinto ve Emma Roberts’ın paylaştığı, Gus Van Sant’in de yapımcı olarak yer aldığı I am Michael/Ben, Michael, saat 19.30’da Cinemaximum Fitaş Salon 4’te. Gösterime filmin yönetmeni Justin Kelly katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplandıracak.

YILIN EN ÖZGÜN KOMEDİSİ! En son 2009’da “Boy” filmiyle pek çok ödül toplayan Taika Waititi, bu kez yanına Flight of the Conchords’tan Jemaine Clement’ı alıyor ve Yeni Zelandalı üç yaşlı vampirin yaşadıkları olayları anlattıkları bu çılgın korku komedi mockumentary’de başrolü paylaşıyorlar. Toronto ve Varşova’dan Seyirci Ödülü’yle dönen What We Do in the Shadows/Aylak Vampirler, saat 22.00’de Cinemaximum Budak’ta.

!f İSTANBUL’DA YARIN – 20 ŞUBAT 2015

KOLOMBİYA’DAN BİR SEÇİM HİKAYESİ Kolombiya’da uyuşturucu kartellerine karşı halkın umudu olmayı başarmış Yeşil Hareket’in öncüsü Antanas Mockus’un seçim süreci ve sonrasında yaşadıklarını anlatan Life is Sacred/Yaşam Kutsaldır, saat 12.00’de Cinemaximum Fitaş Salon 1’de. Gösterime filmin yönetmeni Andreas Dalsgaard katılacak ve seyircilerin sorularını yanıtlayacak.

RUHUN TOZU, TOZUN RUHU İstanbul’da gündelikçi olarak çalışan ve arabesk müzik dinleyerek ve şarkılar besteleyerek kendi halinde, mutlu dünyasında yaşayan 30’larının sonundaki bir adamın yaşadıklarını anlatan Toz Ruhu, Adana ve Malatya film festivallerinde “En İyi Film” seçilmişti. Saat 13.00’de Cinemaximum Fitaş Salon 4’teki gösterime filmin yönetmeni Nesimi Yetik katılacak ve soruları cevaplandıracak.

60’LARIN ERMENİ ÇOCUKLARINA KULAK VERİN 1960’lı yıllarda İstanbul'da kimsesiz Ermeni çocuklar için kurulmuş, sonra Türk otoritelerce el konulmuş bir kampın hikayesini 30 yıl sonra tanıklarının ağzından dinliyoruz. Our Atlantis/Bizim Atlantisimiz saat 14.30’da Cinemaximum Fitaş Salon 1’de gösterilecek; gösterime filmin yönetmeni Arthur Sukiasyan katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplandıracak.

İNSANLIK TARİHİNİ BÖYLE GÖREBİLSEYDİK, DÜNYA FARKLI BİR YER OLURDU 1941 Haziran’ında Baltık ülkelerinde evlerinden zorla çıkarılarak Sibirya’ya trenlere bindirilen, on yıllarca açlığa, soğuğa, zor çalışma koşullarına ve ölüme göğüs germek durumunda bırakılan yüz binlerce insanın yaşadıklarını anlatan In the Crosswind/Rüzgârların Arasında saat 15.30’da Cinemaximum Fitaş Salon 4’te. Gösterime filmin yönetmeni Martti Helde katılacak ve seyircilerin sorularını yanıtlayacak.

SLAV MİTOLOJİSİNİN MİTİK ORMANLARINA DOĞRU Ormanda bir kulübede yaşayan korkunç bir cadıyı konu alan bir Slav masalından yola çıkan belgesel sinemacı Jessica Oreck’in kurmaca ve belgeseli karıştıran spirütel ve şiirsel büyüleyicilikteki yeni filmi The Vanquishing Witch of Baba Yaga/Büyücü Baba Yaga'nın Yok Oluşu saat 17.00’de Cinemaximum Fitaş Salon 1’de. Gösterime filmin yönetmeni Jessica Oreck katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplandıracak.

AKTİVİST BİR HAYATI SÜRDÜRMEK NE KADAR MÜMKÜN? 2003’te izlediğimiz The Yes Men’den beri aktivizme yepyeni bir soluk getiren, yaptıkları çılgın eylemleriyle bugün bile tartışılan Yes Men grubunun son beş yılına tanıklık eden The Yes Men Are Revolting/Yes Men İsyanda saat 21.30’da Cinemaximum Fitaş Salon 1’de. Gösterime filmin yönetmenleri Laura Nix, Andy Bichlbaum ve Mark Bonanno katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplandıracak.

BU SÜRPRİZ FİLM TAM !f’LİK Digiturk Galaları’nın en merak uyandıran filmi ise, adı ve konusu açıklanmayan Sürpriz Film! Şoke edici ve ürkütücü olacağı garantili filmin yurt dışındaki gösterimlerinde salonlar boşalmış, insanlar bayılmamak için yarısında kaçmıştı. Kurbanın kim olduğu sürekli değişen Sürpriz Film, saat 22.00’de Cinemaximum Kanyon’da.

İLK İRAN VAMPİR WESTERNİ Kısalarıyla pek çok ödül kazanmış İranlı kadın yönetmen Ana Lily Amirpour’un İran’daki Bad City adlı bir hayalet kasabaya yeni gelmiş gizemli bir kadının hikâyesini anlattığı, vampir sinemasına yeni bir soluk getiren A Girl Walks Home Alone at Night/Geceyarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız saat 22.00’de Cinemaximum Budak’ta.

 

ETİKETLER : ekranella , if istanbul , if2015 , haber
YORUMLAR
DİĞER HABERLER