Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZEL
Cersei’nin ödülleriyiz!

Acısıyla tatlısıyla bir Emmy sezonunun daha sonuna geldik sevgili okumayı izlemekten daha eğlenceli bulan Ekranella okurları. Her şeyden bir rahatsızlığım olduğu için, tabii ki bu yılın Emmy ödüllerinden de şikayetlerim var.

Açıkça söylemek gerekirse ben Amerikalıların pozitif ayrımcılık tavrından yana büyük dertliyim. Ve bu senenin Emmy’leri de pozitif ayrımın zirveye çıktığı bir tören oldu kanımca. Mesela farkındaysanız son bir kaç yıldır, Oscar ödüllerinde siyah kökenli vatandaşlara mutlaka bir ödül veriliyor. Diğer adaylardan iyi mi kötü mü ayrımına pek bakıldığını sanmıyorum ben. Ten rengi çorap gibi siyah ten rengi de epey popüler bir yaklaşım yeni dönemde. Aynı şekilde bir eşcinsel mutlaka ödüllendiriliyor. Oyuncu olmazsa senarist mutlaka akademinin gay sevenleri tarafından yüceltiliyor. Güzel tabii, yapılsın bir itirazım yok buna.

Bu yılın Emmy’sindeki pozitif ayrımcılık ise Lannister kardeşler arasında yapıldı bence. Game of Thrones beş sezonluk tarihinin en kötü sezonuyla 24 dalda aday oldu bunların da 12 tanesinden de ödülle ayrıldı. Bu ödüllerden biri de Peter Dinklage’ın aldığı drama dalında en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülüydü.

İşte benim itirazım da tam bu noktada başlıyor. Ben bu ödülün cüce Lannister’a sırf cüce olduğu için verildiğini düşünüyorum. Yani Emmy kurulu burada cüceye cüce diyemediği için, en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü layık gördüler. Üstelik ikinci kere. Bir de yanlış hatırlamıyorsam eğer ikinci sezonda aynı ödülü almışlığı var Peter Dinklage’ın.

Ey siz evlerinde oturup Game of Thrones’u sezon sezon hatmedip yutan, Jon Snow’u diriltmek için elinden gelen her şeyi yapacak olan izleyenler. Elinizi vicdanınıza koyup söyler misiniz lütfen dizinin bu sezonunda Tyrion Lannister aka cücenin, bu kadar abartılacak ne gibi bir performansı oldu? Hangi sahne, hangi rol? Beşinci sezon boyunca aklımda kalan tek sahnesi stadyumda Khaleesi’ye saldırı olduğundaki performansıydı. Orada iyiydi. Ama onun dışında ben açıkçası pek bir numarasını göremedim. Yine hep sarhoş, ironik, nüktedan ve ezik kardeş rolünü sürdürmeye devam etti. Belki bu dalda aday olan diğer erkeklerin zayıflığından buraya çıkmıştır diye düşünüyorum. Çünkü onu belki sadece artık kendi kendinin tekrarı olan The Good Wife’taki Alan Cumming ve House of Cards’taki Michael Kelly zorlayabilirdi. Ama bunların da arasından kolayca sıyrıldı.

1 2 3
Yiğit Karaahmet
28/09/2015 15:43
YORUMLAR
DİĞER HABERLER