Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZEL
Bütün canavarlar sevilmek ister

Şimdilerde 1947 tarihli az bilinen Hollywood thrillerlarından Nightmare Alleynin yeniden çevirimi üzerinde çalışıyormuş. Filmde insanların kafalarına giren bir mentalist (güya zihin okuyan kimse, bizim new age ıvırzıvırlarının o zamanki ismi) bir çeteyle anlaşıp kurbanlarını yoluyor. Guillermo del Toro, özetten anladığım kadarıyla yeni filmde mentalisti psikiyatrist yapmış. Teşbihte hata olmaz.

The Shape of Water/ Suyun Sesi yönetmeni Meksika doğumlu Guillermo Del Toro, bir çeşit mitik Amerika sever. Amerikan filmlerinden öğrendiği yirminci yüzyıl ortası bir Yeni Dünyadır bu, bir pastiche(Bu haliyle bana Örümcek Kadının Öpücüğü yazarı Arjantinli Manuel Puigi de hatırlatır.) O Amerika yeni icatlar, tuhaf makineler, garip araştırmalar, Hollywood filmleriyle, çekici bir enerjiyle doludur, ama del Toro bu geride kalmış dünyada hep sistemin dışında kalan yaratıklarla ilgilenir. Hellboy dizilerindeki gibi dünyaya yanlışlıkla düşmüş şeytan yavruları, öfkelenince ateş saçan kızlar, sudan dünyasında zarif ve çaresiz süzülen amfibik yaratıklarOnlar bu bilimselve rasyoneldünyanın toplumdışıları, asıl şevkat görmesi gerekenlerdir. Dikta dönemi Arjantininde geçen ünlü filmi Pan’ın Labirentinde, hayali öte dünyalı arkadaşlarıyla birlikte, hayalsiz, umutsuz, şevkatsiz bir dünyaya direnen babasız küçük kız gibi.

Suyun Sesinde Hellboydaki yaratıklardan biri, zarif su yaratığı Abe Sapienin bir akrabası başrolde; gene Abe Sapieni canlandıran aktörün, Doug Jones’un canlandırdığı Amfibik AdamDel Toro, herhalde ünlü B filmlerinden Creature from the Black Lagoon/ Kara Gölün Canavarını görmüş, sevmiş. O filmdeki kalpsizliğin, açıktan açığa teşvik edilen vurun canavara!mesajının ötesini sezmiş, canavarın karşılaştığı sevgisizliğin kendini alttan alta nasıl dayattığını hissetmiş olmalı. Del Toroyu filmlerdeki canavarları seyrederken gözleri dolan sinema tiryakisi küçük bir oğlan çocuğu olarak gözümün önüne getirmek istiyorum.

Del Toronun hikayelerinde dünya ötesi canavarın evrende huzur bulması için, dünyalı yaratıklardan birinin sevgisi gerekir. Bu ikinciler de dünyayla anlaşıyor değillerdir. Ama canavarın kükrediği yerde onlar susarlar. Bu birşey anlamadıkları, dünyanın korkunçluğunu farketmediklerinden değildir. Tam tersine. Amfibik Adam’ın hapsedildiği laboratuardaki akil adamlar, canavarı incelemek, parçalamak için uğraşadursunlar, onun kükremesindeki acıyı tek duyan kişi, bilim merkezinin sağır dilsiz temizlikçisi Elisa olur.

Suyun Sesinde güzel olan, gerçek bir zaman kesitinin bir hayal, bir rüya, o rüyanın sisi ve dekoru ardından görülen, dileklerin gerçek olduğu bir yer olarak sunulması; dışarıda ekseriyetle yağmur yağmasını, sinemanın üzerindeki bir evde oturmayı, ev arkadaşınız orta yaşlı illüstratörün eşcinsel bir sanatçı olmasını, ara sıra onunla dans edebilmeyi, yavuklunuzun ortamı su ise bütün banyoyu (banyoyu!) suyla doldurup sevişmenin yapılabilir bir şey olduğunu hayal edebilir misiniz başka bir filmde? Bir de Elisanın boynundaki tanıdık bir şeyi andıran üst üste üç çizik var; neydi o, hay Allah bildiğimiz bir şeye benziyor ama, neydi onlar? Filmin sonunu bekleyelim…      

Suyun Sesinde seyirciye hitap edeceğini düşündüğüm başka bir tatlılık var asıl. Canavarla Elisanın arasında duranlar, dünyayı değiştirmeye onlar kadar gücü yetmeyenler, ama gene de bu ihtimalden yana olanlar, yandan destek atanlar…  Kamyon sürmeye ikna edilen bir arkadaş, mitik Amerika’nın meşhur kötü adamlarından bir Sovyet bilim adamı, Elisa işe gecikince onun için kart basmayı kendine iş edinen candan arkadaş, başkaları… Dünyayı değiştiremeyen çoğunluğun, dünyayı değiştirme umudunu akıllarının gerisinde hep tutmalarını sağlayacak hayali figürler, asıl ve belki de en önemlisi onlar…  

A, bir de filmde bir kedi, bildiğimiz ev kedisi, canavara posta atma hatasına kalkışıyor. Sonuç üzücü. Ne yapalım, canavarla canavar arasında geçen her şeyi de insanlaştırmaya kalkışacak değiliz a.       


FATİH ÖZGÜVEN

 

 

Künye:

The Shape of Water / Suyun Sesi (2017)

 

Yazar ve yönetmen:

Guillermo del Toro

Oyuncular: 

Sally Hawkins, Octavia Spencer, Michael Shannon, Doug Jones
 

 

YORUMLAR
DİĞER HABERLER