Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
YERLİ DİZİLER
Muhteşem Yüzyıl: Kösem
Star TV, Perşembe, 20:00 / Devam Ediyor/ Sezon Sayısı: 1 OYUNCULAR: Ekin Koç (1. Ahmet),Kadir Doğulu (Mehmet Giray Han),Erkan Kolçak Köstendil (Şahin Giray Han),Mete Horozoğlu (Zülfikar),Sahra Şaş (Dilber),Aslıhan Gürbüz (Halime),Tolga Tuncer (Nasuh),Levent Yılmaz (Şeyhülislam Mustafa),Nurunisa Yıldırım (Dudu Hatun),Zeljko Erkiç (Enzo),Esra Dermancıoğlu (Cennet),Mehmet Kurtuluş (Derviş Mustafa),Tülin Özen,Gülcan Arslan,Nadir Sarıbacak (Bülbül Ağa),Hülya Avşar (Safiye Sultan),Berk Cankat(Alex/İskender) YAZAR: Yılmaz Şahin YÖNETMEN: Umur Turagay (teasers),Mert Baykal,Yağız Alp Akaydın YAPIMCI: Tims Productions,Timur Savcı

28. bölüm Özeti:

26 Mayıs Perşembe / Star TV 20.00

 

Sultan Osman, kardeşi Mehmed’in ölüm emrini veriyor! Şehzade Mehmed idam ediliyor. Kösem evladının yasını tutarken, İstanbul’da eşi benzeri görülmemiş bir kış yaşanıyor. Kösem ile yüzleşen Osman’ın kalbi tuzla buz oluyor. Anne - oğul arasındaki bağ kopuyor. Sultan Osman teamülleri hiçe sayıp Türk bir kadınla evleniyor. Bu kararıyla herkesin tepkisini üzerine çekiyor. Sultan Osman Hotin seferine çıkıyor. İskender’in yaşadığından emin olan Kösem, kayıp şehzadeyi bulmak için tehlikeli bir plan yapıyor. Ancak hiç ummadığı birinin ihanetine uğruyor. Kösem’in İskender’in peşinde olduğunu anlayan Hümaşah, kardeşini korumak için payitahttan gönderiyor. Kösem düşmanına son bir darbe vururken, Safiye için hayat duruyor! Sultan Osman seferde yeniçeri ile karşı karşıya geliyor.Askere gözdağı vermek için ağır bir karar alan Osman, isyan ateşinin ortasında kalıyor. 

Osman’ın Mehmed için fetva aldığını öğrenen Kösem yıkılır.Oğlunu kurtarmak için saraya gider ancak acı bir manzarayla karşılaşır. Şehzade Mehmed abisinin emriyle idam edilmiştir.    

Kösem acıların en büyüğü ile sınanırken, İstanbul’da eşi benzeri görülmemiş bir kış yaşanır. Herkes Osman’ın kardeş katlini yeniden getirdiği için lanetlendiğine inanır. Kardeşinin ölümüyle derinden sarsılan Osman ise vicdanıyla yüzleşmeye çalışır.

Ulemayla arasını düzeltmek isteyen Osman, herkesi şaşkına çeviren bir karar alarak Şeyhülislam Esad Efendi’nin kızı Akile Sultan ile evlenir. Ancak usullere aykırı olan bu evlilik herkesin tepkisini çekmesine neden olacaktır. 

Sultan Osman Hotin seferine çıkar. Osman’ın sefere çıkmasını fırsat bilen Safiye Sultan, yeniçeriyi Osman’a düşman etmek ister. Böylece İskender’in taht yolunu açmış olacaktır. Sultan Osman, seferde yeniçeriyle karşı karşıya gelir.

Kösem ise İskender’in yerini bulmak için Safiye’ye büyük bir tuzak kurar. Safiye oğlunu kurtardığını sanırken aldığı haberle dünyası başına yıkılır. Artık hiçbir şeyin manası kalmamıştır.

ÖZEL
ÖZETLİYORUM
HABERLER
FRAGMANLAR
YORUMLAR