Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZEL
Last Christmas: Bazı Rüyalar Tehlikelidir!

image

Nihayet beklenen gün geldi çattı. Modern seriyle birlikte bir klasiğe dönüşen Christmas bölümleri Doctor Who’nun bence en keyifli yanları. Elbette işin ticari boyutu da var ama o biz Whovian’ları pek ilgilendirmiyor.

Last Christmas bölümünü 8. Sezondan bağımsız düşünmek mümkün değil. Sezon finalinde Doctor ve Clara’nın birbirlerine vedalarını izlemiştik. Ortamlarda da Jenna Coleman’ın ayrılacağı konuşuluyordu ama net bir şey yoktu. Açıkçası ben de gideceğini düşünenlerdendim. Yolumuza böyle devam edeceğiz.

Şimdi gelelim bölüme. Ben fazlasıyla tatmin oldum. Zaten bölümde Nick Frost’un olması herkesi fazlasıyla meraka sürüklemişti. Hem de Noel Baba olarak görecek olmak ilginç olacaktı. Gayet oldu da! Ama şöyle bir sıkıntı vardı. Doctor, geçmiş dönemlerde söylediklerini hatırladığımızda Noel Baba’nın gerçekten var olmadığını söylüyordu. Eee! Nasıl olacaktı bu bölümde bir Noel Baba?

“Neler olduğunu biliyorum Santa!”

Yılın herkes için en özel günlerinden birisidir. 25 Aralık yani Noel gelmiştir. Clara, gürültüyle yatağından kalkar. Zamanda yolculuğun sırrını çözmüş bu insan evladı kapıyı açar ve karşısında Noel Baba’yı görür. Pek şaşırmış değildir. Gerçekten var olduğuna inanmakta zorluk çektiği sırada Doctor çıkagelir. Bu kısımları Sneek Peak’te görmüştük zaten.

Clara ve Doctor, Tardis’e binerler. Doctor’un aklında deli sorular olduğu bellidir. Biraz sonra başka bir yerde buluruz kendimizi. Burada dört kişi vardır ve ne yaptıklarını aslına bakarsanız kendilerinin bile bilmedikleri bir işleri vardır. Elbette orada biraz sonra Doctor ve Clara’da belirir fakat bazı yaratıkların saldırısı altında kalırlar. Onları kim mi kurtaracak? Elbette sevgili Noel Baba…

Yaratıkların saldırısından kurtulan insanlar ve Doctor neler olduğunu sorgularlar. Bu yaratıklar telepatik yollarla hareket eden, siz onları düşündükçe size doğru saldırıya geçen ve bir nevi böyle hayatta kalan varlıklardır. Zihninizi ele geçirdikten sonra orada konaklayabilmek için, size gerçek dünyadaymış hissiyatı yaratan, oraya ne zaman ve nasıl geldiğiniz sorgulamanın aklınıza bile gelmeyeceği bir rüya haline götürürler. 

Ve Danny bir kez daha Clara’yı kurtarır…

Clara bu yaratıklara yakalanır. Aslına bakılırsa onlardan kurtulmak neredeyse imkânsızdır. Fakat Doctor, Clara’yı kurtarmak için bu yaratıkların zihnine girmesine izin verir. Eh! Onun için gerçekten bir rüya halinde olmasını beklememiz anormal olurdu. Clara’yı, Danny ile olan rüyasından uyandırmaya çalışır ve başarılı olur.

Hikâyenin bundan sonrası rüya içerisinde rüya temasıyla ilerliyor. Birkaç defa uyandıklarını sanıyorlar fakat aslında uyur haldeler. Burada devreye Noel Baba giriyor. Aslında bölüm boyunca karşımıza çıkan Noel Baba onları gerçek dünyada olmadıklarına ikna eden bir figürü temsil ediyor. Niye? Çünkü gerçekten Noel Baba diye biri yoktur ve zihnimiz, bilinç atlımız onu varmış gibi oraya koyarak bize mesaj veriyor. Yani onlara! Noel Baba’nın bütün hal ve hareketlerinin içerisinde gizli olan şeyse aslında onun Doctor’u temsil ettiği. Bunu izlerken anlamak zor olmuyor aslında ama gerçek olmadığını – dizi için söylüyorum- öğrendiğimizde o zaman daha da belirginleşiyor.

Bir de bakmışsın ki 80’i devirmişsin…

Kahramanlarımız birkaç defa rüyadan uyandıktan sonra Doctor, Clara’nın yanıan gidip onu kurtarmaya çalışır. Fakat aradan tamı tamına 62 yıl geçmiştir. Artık bütün Whovian’lar için final anı geldi diye düşünürken Moffat abimiz bize şakasını yaptı. Zira Clara’nın gideceği mevzusu söz konusuydu. Elbette son haberlerle gitmeyeceğini biliyorduk ama bu finaldeki şaşırtmacayı değiştirmedi diye düşünüyorum. Zira 80 küsur yaşındaki Clara aslında Doctor’un hala gördüğü bir rüyanın ürünüdür. Bunu da yine Noel Baba’nın gelişiyle anlarız. Doctor bir kez daha uyanır ve Clara’nın yanına gider. Genç ve biraz önce bıraktığı Clara’nın yanına.

Offf göndermeye gel ya!

Güzel bölümdü. Senenin en güzel Doctor Who bölümü denebilir. Inception temalı olması bile bunu değiştirmiyor. Önemli olan fikri doğru kullanabilmek benim için. Özellikle bölümün sonundaki yaşlı Clara ve Doctor’un Noel kutusunu kırma sahnesi beni duygulandırdı. Geçen yıl Matt Smith’in gidişini hatırlayanlar bu sahnenin o bölüme bir gönderme olduğunu anlayacaklardır. Artık yeni sezonu merakla bekleyeceğiz. Çıkacak haberleri takip edeceğiz. Heyecan duyacağız. Yeni bölümün adı da belli oldu. “The Magician’s Apprentice” olarak kayıtlara geçsin lütfen. Zaten Last Christmas bölümünde de birkaç defa Doctor’dan ‘Magician–Sihirbaz’ olarak bahsedildi. Büyük ihtimalle bu da onu temsil ediyor.

Neyse yeni sezonda yeni yazılarla görüşmek dileğiyle, herkese iyi ve güzel bir yıl dilerim…

YORUMLAR
BUNLAR DA VAR