Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Vicdanı kör eden aşk
Sezon: 1 Bölüm: 7

Ati’nin hastalıklı aşkı ekran başında bizi ürkütmeyi başardı.

Geçen hafta tam da bıraktığımız yerden hatta biraz geriden yeni bölüme başladık. Yunus, Emre’yi intihar etmiş halde buldu. Ambulans çağırıldı. Bir mahalleye ambulans gelmesi bütün mahallenin olaydan haberdar olacağına işarettir. Nitekim öyle de oldu. Mahalledeki herkes birden ayaklandı.

Müge ve arkadaşları hariç herkes hastanede toplanmıştı. Keriman ne olduğunu sorduğunda Yunus’un cevabı ile Esma irkildi. Sevgi ise oğlunun intiharına suçlu bulmakta hiç gecikmemişti. Elinde bulduğu fotoğrafa dayanarak Müge ile kavga ettiklerini düşündü, Esma’ya çıkıştı. Yunus işin aslını bildiği için ortacı bir tavır takındı. Sevgi ise üzüntüyle bu defa Yunus’u suçladı. Saatlerce odasına girmemiş olmasını Yunus’un onu bekletmesine bağladı.

Yunus dağılmıştı, imdadına Keriman yetişti. Yunus yalnızdı, Keriman’ı özlemişti. Tabii ki tam da o anda Elif aradı, aramasa olmazdı (!).

Esma yine dertlenmişti. Sevgi’nin söyledikleri yüreğine dokunmuştu. Yunus’un ablası adına özür dileyişine yine Esma’dan bomba bir cevap geldi:

-Canı yanan eşek, atı geçermiş.

Kahvehanede ise artık rutine bağlayan Nafi Baba, Yılmaz itişmesi devam ediyordu. Nafi Baba’nın derdi her zamanki gibi Yılmaz’ın işe yaramazlığıydı. O sırada Emre’nin haberi oraya da ulaştı. Tabii onlar da hastaneye gittiler. Ziya ne kadar soğukkanlı ise Sevgi o kadar bedbahttı. İclal’in müjdeli haberi vermesiyle yüreklere su serpildi.

Tam o sırada araba içinde Yunus’un sekreteri Dilek’i gördük. Güven’in teknesinin önünde, yanında ilk defa gördüğümüz birisiyle gözcülük yapıyordu. Elif geldi. Arabadaki adam “Yazık o da bu işe karışacak”, gibi bir şeyler geveledi. Güven’in teknesinde bir kadın vardı. Elif, Yunus’un yeğeninin intihar haberini verdi. Güven’le kadın hazırlanırken, Dilek’le arabadaki adam harekete geçecekti ki Güven, Elif ve teknedeki kadın tekneden ayrıldılar. Dilek ve yanındaki adam eldivenleri giydiler, ellerinde çantalar tekneye girdiler. Önce teknedeki her yeri arayıp iki adam daha çağırdılar. Her yere kamera yerleştirildi. Güven’le olan kadının tekneye geri dönmesiyle onun da Dilek ve ekibiyle birlikte olduğu anlaşıldı.

İlk bölümlerde izlediğimiz Keriman-Yunus karşılaşması sahnesinin bir benzerini yine izledik. Bu defa sarılmalı hatta nedeyse öpüşmeli olacak sahnede yine Elif belirdi. Bu klişelerden gerçekten çok sıkıldım artık. Neden her sahneye sürekli bir iğne sokulmak istendiğine anlam veremiyorum. Zaten öpüşmeleri Keriman’ın geri çekilmesiyle engellendi, neden Elif yine orada belirdi? Anladık Elif’i bunalımlara sokmanın ilişkiyi sorgulamasının peşindesiniz ama bu kadar aynı sahnelerle de olmaz ki.

Müge, umulmadık derecede soğukkanlı tavrını koruyordu. Esma, Müge’nin yanına gitti, söylendi söylendi, çıktı. Müge’nin bu tavizsiz duruşuna anlam verememişti. Akşam olduğunda Keriman eve dönmüştü. Müge her şeyin duyulması halinde olacaklardan korkuyordu. Keriman için ise bu yaşananlar ona sanki hiç yabancı değildi…


Muhsin’den Zafer’e: Hayat her şeye rağmen güzel.

Bütün bunlar olurken Muhsin’le Zafer’i herkes unutmuş gibiydi. Onlar da hapiste zaman geçirmenin derdine muhabbet ediyordu. Muhsin’in hikayesinin sonu, üzülme en azından yaşıyorsun, her şeye rağmen hayat güzele bağlandı. Muhsin’in Esma ve Müge ile görüşmeleri de aynı duygusallıktaydı.

Yunus ile Sevgi’nin Emre’nin yattığı odadaki konuşması oldukça gergindi. Sevgi olanlardan habersiz oğluna siper olmuştu. Yunus da Emre’nin ne haltlar çevirdiğini bildiği için resti çekip hışımla çıktı odadan. Eve vardığında ise koştur koştur Keriman’a Elif ile bitmiş olabileceğinin haberini verdi. Evet, bitti demedi, bitmiş olabilir dedi yine. Keriman ise “bana güvenme” havasındaydı.

Emre sonunda uyandı. Pişmanlığı gözlerinden okunuyordu. Yunus, Emre’ye güven verdi. Bu işi birlikte çözeceklerini söyledi

Güven’in teknesini araştıran ve izleme aygıtları yerleştiren ekibimiz Güven’i izlemeye başladı. Adının Arzu olduğunu öğrendiğimiz Güven’in teknesindeki kadının da Rahmi’nin sekreterliğini yaptığını gördük.

Yunus, Rahmi ile konuştu. Hiçbir şeyin onun anlattığı gibi olmadığını söyledi. Müge’nin Muhsin’in kızı olduğunu öğrenen Rahmi kafasında planlar kurmaya başlamıştı. Rahmi bütün pişkinliği ile Yunus’u tehdit etmekten de geri durmadı. Oğluma ilişme mesajı gayet netti. Bu işi halledeceğini söyledi. Yunus da bunu yedi… Sonrasında Keriman’la buluşup ona olanları anlattı. Bir kayıt daha olduğunu söyledi, Emre’nin başına gelenleri anlattı. Keriman’a bunları öğrenmek hiç ama hiç iyi gelmemişti. Artık dayanamıyordu. Yunus’un nasıl dimdik durabildiğine anlam veremiyordu.

Ati, okul çıkışı Müge’yi bekliyordu. Ati artık tamamen kendi kendine gelin güvey olmuştu. Müge el mecbur, Ati ne derse tamam diyecek durumdaydı. Ati, arabada aşkını anlatırken Müge’yi ne kadar kafasına taktığını belli ediyordu. Tam anlamıyla mide bulandırıcıydı.

İbo, Emre’yi ziyarete geldi. Emre, İbo’dan Müge’yi aramasını rica etti. Sadece iyi olduğunu bilmek ona yetecekti. Ati’nin İbo’ya Müge ile nispet yapmak istemesi nereye gittiklerini de öğrenmelerini sağladı. İbo, Emre’ye Müge’nin Ati’nin evine gittiğini söyledi. Bundan sonrası için artık Emre’yi zapt etmek mümkün değildi. İş yine Yunus’un başına düşmüştü.

Ati ile Müge eve ulaştılar. Müge gitmek istiyorum dese de Ati’nin elindeki görüntü ile yaptıramayacağı şey neredeyse yoktu. Ati’nin tiksindirici hevesi, hastalıklı ve heyecanları halleri ekran karşısında bizi bile ürkütmeyi ve midemizi bulandırmayı başardı. Müge’nin, Ati’nin hastalıklı aşkı karşısında nutku tutulmuştu.

Yunus ile Keriman Ati’nin evine geldi, odalara dağıldılar. Ne Ati’den ne de Müge’den eser yoktu. Ati ile Müge evden ayrılmıştı. Müge’yi eve bırakırken Müge, Ati’ye görüntüleri neden babasına verdiğini sordu. Ati, Müge’ya karşı yelkenleri suya indirmiş gibiydi, öyle ki onu haftada bir iki kere görmek için görüntüleri silme sözü bile verdi. Keriman ile Yunus, Müge’nin aramasıyla karakolun kapısından döndüler. Rahmi ise çok sinirliydi. Ati’nin Müge ile macerasının bedeli kemerle dövülmek olmuştu. Belli ki Ati’nin bu hale gelmesinin sebebi garip ailesi ve baba şiddetiydi.

Yunus, Keriman’a evini gezdirirken gözlerinin içi gülüyordu.

Yunus, Keriman’ı evine davet etti. İki arada bir derede Keriman Samsun’daki arkadaşlarının geleceğinden bahsetti. Onlar evi gezip kahvelerini yudumlayadursun işe yaramaz Yılmaz ve ortağı rakı masasındaydı. Mevzuları Faruk’un İclal’e olan aşkıydı.

Vicdan, sürekli dert yandığım kendini tekrar eden nişanlının iki aşığı mütemadiyen basması sahnesi ile sona erdi ama itiraf etmeliyim ki bu defa ki yakalanma güzel kotarılmıştı ve özgündü. Keriman’ın sifonu çekmesiyle Yunus’un yüzünde oluşan ifade görülmeye değerdi. Dizi, tamamen mi sona erdi yoksa başka bir kanalda mı ekranlarımıza konuk olacak henüz belirsiz lakin ben de -Ranini’nin deyimiyle- bu Vicdan treninden izninizle iniyorum. Eğer yeni bir kanalda yoluna devam ederse yolu açık olsun, reytingi bol olsun temennimi de dile getirmek istiyorum. Başından beri Vicdan ÖzetliYorum’larımı takip ettiğiniz için teşekkürler.
 
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR