Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Üç Bacaklı Sarmal
Sezon: 4 Bölüm: 2

Sen ağlama dayanamam!

Bölüm genel olarak bize çok fazla konu zenginliği sağlamasa da öğrettikleri açısından güzel bir bölümdü. Geçen hafta Derek’i genç formunda bırakmıştık. Biliyorum, çoğumuzun aklında “neden her şey Derek’in başına geliyor?” sorusu vardı. Kate’in neden Derek’i gençleştirdiğini ya da Derek’ten ne istediğini bu bölüm öğrendik. Benim ise aklımda bölümün adının 117 olmasının arkasındaki gizem saklıydı. Onu da bölümün sonunda öğrendim öğrenmesine ama çok anlamsız geldi. 117’nin anlamı “117 milyon dolar”mıymış yani? Böyle adını bile bilmediğim türden doğaüstü güçleri olan insanların amacı para mı? Bunu anlayan varsa beni de aydınlatsın lürfen!

Bölüm Derek’in geçmiş anıları ile açıldı. Henüz Dolunay’da dönüşümünü kontrol edemeyen toy Derek’imiz “Üç Bacaklı Sarmal” sayesinde gücünü kontrol altına almaya çalışıyordu. Bu sarmalı Derek’in sırtındaki dövmeden hatırlayabiliriz. Ben mi hatırlamıyorum yoksa daha önce hiç değinilmedi mi bilmiyorum ama meğer bu sarmal, Hale ailesinin mirasıymış ve çok gizli bir kasada saklıyorlarmış. Zaten bölüm başında başımıza ne geldiyse bu kasa ve 117 sayısından gelmedi mi?

Bu el tutuşundan etkilenen bir ben mi varım? Derek ve Lydia??

Günümüze geldiğimizde ise Derek’i Veteriner Kliniği’ne getiren ekip, Deaton’ın bu durum karşısında ne yapacağını bildiğini umuyorlardı. Sonuç umdukları gibi çıkmadı ve Deaton bile durumu çözemedi. Bu sırada ise, Derek’in gereğinden fazla hızlı bir şekilde iyileştiğini ve bedeni gibi zihninin de gençleştiğini öğrendik. Çünkü uyandığında Lydia da dahil olmak üzere kimseyi tanımıyordu. Durum böyle olunca, kimseye güvenmemesi ve kaçması ise kaçınılmazdı.

Derek mi Hale?

Genç bir bireyin kimseye güvenmediği ve etrafında olanlara anlam veremediğinde gideceği yer neresidir diye soracak olursak eğer “evi” diye cevap vermeyen çok fazla kişi yoktur sanırım değil mi? İşte Derek de soluğu hala yerinde olduğunu düşündüğü evinde aldı ama pek aradığını bulamadı. Tam da bu psikolojinin içindeyken polislerin gelmesi de üstünde bir baskı daha yarattı ve ben dönüşüp her yeri yıkıp, kıracak derken gayet uslu bir şekilde karakola gitti. Karakola gittiklerinde bir sorun vardı, “tanımadıkları” bu çocuğun parmak izleri “tanıdıkları” Derek Hale’in izi ile bire bir uyuyordu. Tabii, durumlara az çok aşina olan Şerif Stilinski Scott ve Stiles’ın yardımı ile kafayı yemekten ucuz kurtuldu.

Derek’e ailesinin ölmediğini söyleyip Scott’ın evine götürdükleri sırada Scott ise Peter’e gidip durumu anlatmanın peşindeydi. Bu sırada bölümün başında izlediğimiz Kate’in bir benzin istasyonunda dönüşüp birisini öldürdüğünün farkına varan Kira ve Lydia panikle ne yapacaklarından bihaber Scott’a haber verme derdindeydiler. Bu arada geçen hafta söylemiştim zaten ama yine söylemekte fayda var. Ben bu dizideki arkadaşlıkları çok seviyorum. Bu bölümde de güzel bir Kira ve Lydia arkadaşlığı gördük. Umarım en yakın zamanda Lydia ve Malia arkadaşlığını da görürüz.

Ölüm nerede ben orada!

Scott Peter’ın evine gittiği sırada, onu orada bekleyen bir sürpriz vardı. Tabii ki bu Malia’dan başkası değildi. Hani şu herkesin yabani ve kendinden başka kimseyi düşünmüyor dediği Malia. Scott’ı yalnız bırakmak istemememiş ve bir sorun çıkarsa diye “arkadaşının” yanına gelmiş. Artık bu bölüm herhalde Malia tam olarak “sürü”ye katıldı diyebilir miyiz? Bence kesinlikle deriz!

Malia Scott’ı Peter’a karşı korumak için gelmişti ama bilmediği şey Peter’ın onun babası olduğuydu. Hatırlarsanız bölüm başında Stiles Malia’ya karşı bu konuda yalan söyledikleri için rahatsız olduğunu söylemişti. Bu da güzel bir şey ama başlarına biraz sorun açabilir gibi. Malia eğer yalan söylediklerini düşünür ve sinirlenirse işler kötü. Umarım bu arkadaşlıklar bozulmaz. Neyse, Peter biraz imalı bir şekilde Malia’ya gözlerini “babasından” mı aldığını sorsa da bu konunun üstüne şimdilik gitmediler. Ancak söylemeden olmaz, Tumblr’da ve Twitter’da konuşulanlara göre Malia’nın annesi Kate olabilir deseler de bu bölümde gördük ki Kate Derek ile bir gönül ilişkisi içerisindeymiş. Zaten bunu bilmiyor muyduk? Bana daha önce bahsedildi gibi geldi ama yine yeni bir habere göre dizinin senaristleri, yapımcıları bu sezonun sonuna kadar Malia’nın annesi ile de tanışacağımızın sözünü vermişler. Umarım sözlerini tutarlar.

Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için!

Scott, Malia ve Peter, Kate’in Derek’i neden genç formuna dönüştürdüğünün tartışmasını yaparken, Kate de boş durmamış ve Derek’in aklını çelmek için Scott’ların evine gelmişti. Türlü oyunlarla Derek’in aklını çelen Kate “üç bacaklı sarmalı” bulmak için Derek’i pencereden kaçırdı. Tam Scott’ların Kate’in amacını yani Derek’in Kate’i ailesinin katili olarak tanımadığı ve sevdiği haline dönüştürdüğünü anladıkları sırada artık her şey için çok geç olmuştu ve Derek ile Kate aile kasasının olduğu yere doğru yola çıkmışlardı.

Bu sırada durumu anlayan herkes kasanın olduğu yere doğru yola çıktı ve izlerken zevk aldığım sahneler de burada başladı. Kate gelirken her ihtimale karşı yanında Berserkerleri getirmiş ve Scott, Malia ve Peter’ın üstüne salmış. Onlar Berserkerler ile mücadele ederlerken Kate Derek’ten üç bacaklı sarmalı almanın derdindeydi. Tam sarmala kavuştum derken, Peter’ın gelip onun gerçek olmadığını söylemesi Kate’in planlarını bozsa da işin içinde başka “işler” varmış meğer!

Peter’ın gerçekleri açıklaması ile planları suya düşen Kate büyük bir hayal kırıklığı yaşasa da, Peter’ın Derek’in nasıl gücünü kontrol ettiğini açıklaması ile Peter ile bir kavgaya tutuştu. Meğer Derek gücünü içindeki öfke ile kontrol ediyormuş. Eh zaten hep öyle olmaz mı? Onlar orada kavga ederken birisinin gelip içeriye “gaz bombası” vari bir şeyler atması ile Kate’in oradan tüymesi uzun sürmedi. Daha sonra kim olduğunu anlamadığımız birisinin gelip kasadan büyük bir çantayı alıp gitmesi ise çantada ne olduğuna dair büyük bir merak uyandırdı. Bunu da bölümün sonunda öğrendik zaten ama önce Derek’in Kate ve Peter kavgasından kaçıp nereye gittiğini söylemeden olmz.

Berserker ne ola ki diye soranlara, buyrun!

Derek’i korkup kaçtı zannederken meğer Berserkerler ile mücadele eden, daha doğrusu edemeyen ekibin geri kalan üyelerine yardım etmeye gitmiş. Bu Scott’ın güçsüzlüğü ne olacak hala merak konusu! Bir Alfa bu kadar mı güçsüz olur kardeşim, ben anlamadım. Önüne kim gelse alt ediyor. Neyse, Derek’in de yardımları ile ve Kate’in Berserkerleri geri çağırması ile bu sorundan da kurtulan ekibi bekleyen sürpriz ise Derek’in yeniden eski haline dönmesiydi. Biliyorum, çoğunuz Derek’i yeniden görememekten korktunuz ama endişelenmeyin Derek’i daha çok göreceğiz. Artık şu Scott’a da dövüşmeyi öğretir umarım. Bu nasıl Alfa olmak!

Gelelim son sahneye. 117’nin sırrını merak ediyorduk ya işte bunu bize açıklayan Peter oldu. Başından beri Kate’in amacı kasaya gelip üç bacaklı sarmalı almak değil de kasadaki 117 milyon dolar değerindeki hamiline yazılı tahvilleri almakmış. Hamiline yazılı tahvil ne demek derseniz eğer bu kağıtları bankaya götüren kişinin paranın sahibi olduğunu gösterir. Yani parayı alanlar 117 milyonun üstüne oturdular oturmasına da bu paranın hala bu dizideki önemini anlamadım. Kimin paraya ihtiyacı vardıysa artık böyle bir dünyada!
 
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR