Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Şeytana ruhunu satmak
Sezon: 1 Bölüm: 3

Bölümün başrolü olan meşhur lanetli kayıt.

“Şu ana kadarki en iyi Constantine bölümü” diyerek çarpıcı bir giriş yapmaya çalışmıyorum. Hakkını vermek lazım, iyi bölümdü. Senaryo ve hikâye her ne kadar yorucu ve aşırı olsa da üç bölüm içerisinde sıkıcı kamp ateşi masallarından birini izlemediğime seviniyorum. İlk iki bölümü izlemiş olun ya da olmayın bu bölümden başlasanız aslında en iyisi olacak.

Geçtiğimiz hafta Pensilvanya’dayken bu hafta yaklaşık 750 km uzaklıktaki Şikago’da başladık bölüme. Leşlerle dolu bir odada karanlıkta bir duvar arasından çıkan bir incilin içinden çıkan bir plak bölüm boyunca soğuk bir hava estirdi. Hikaye burda 1930’larda başarılı olmak için şeytanla anlaşan bir müzisyene bağlanıyor. Bu müzisyenin kayıtta olduğu sırada şeytan ortalığı kan gölüne çeviriyor ve lanetli bir kayıt ortaya çıkıyor. Günümüze döndüğümüzde bu kaydın yapımcısı ölüm döşeğinde bir adam. Kaydın lanetli olduğunu anlayınca imha etmeye çalışmış, ancak başarılı olamayınca bir yerlere saklamış. Jasmine Fell adlı kadın bu kaydın nerede gizlendiğini bu adamdan öğreniyor ve kaydı buluyor. Bu kadın da eşi kanser olduğu için bir ruh broker’uyla anlaşarak ruhunu şeytana satmış. Süreli bir anlaşma olduğu için kadının fazla zamanı kalmamış.

Kayıt, çıplak elleriyle dokunanları kontrolü altına alıyor ve dinleyenlere yapmak istemeyeceği şeyler yaptırma özelliğine sahip. Birisine kendini öldürtürken başkalarına daha çok insan öldürttürüyor. Nedir bu kayıt diyenler için özet: Kaydın başında bir adam şarkı söylüyor, ancak sonradan satanik sesler geliyor ve ortalık karışıyor.

Ölüleri konuşturan Zafer Eli.

Jasmine, kaydı aldıktan sonra arkadaşı müzik yapımcısı Bernie’ye götürüyor. Bernie böyle eski ve değerli bir kaydı görünce dayanamıyor ve dinliyor. Sonrasında kendini öldürüyor ve John da bu noktada devreye giriyor. John, böyle bir yola girmeden önce “Mucous Membrane” adlı müzik grubundaymış ve Bernie’yi de o zamanlardan tanıyor. John ve Zed (Roket Takımı gibiler maşallah) Bernie’yi kısa süreliğine hayata döndürüp Jasmine’e ulaşmayı başardı. Burada kaydın peşinde olan başka biri olduğu ortaya çıktı: Papa Midnite.

Papa Midnite, cool bir abimiz.

Varlıklı bir voodoo rahibi olan Papa, diziye oldukça etkileyici bir giriş yaptı. Ayrıca sıradışı yöntemler uygulayan biri olduğunu hemen belli etti. Meğerse o da şeytana karşı elinde bir koz olsun diye bu kaydı ele geçirmeye çalışıyormuş. John’u yakalayıp kaydı ele geçirse de kaydı merak edip dokunan adamları önce bir gece kulubünde insanları öldürdü. Daha sonra bir kolej radyosundan yayın yapmak üzereyken Papa Midnite’ı tekrar gördük. Elinde Eski Batılı bir mistikten aldığı Winchester tüfeğiyle müziği keserek kaydı yok etmeye gelen John’a istemeden yardımcı oldu. Sonrası John’un kaydı cehennemin dibine gönderdi ve adamlar  havaya uçtular (evet, resmen paramparça oldular). Sonuçta Papa Midnite’a da John’un voodoo bebeğini yapmak kaldı. Bana kalırsa bu karakterle tanışmak için daha farklı bir bölüm olabilirdi, ancak böyle önemli bir karakteri diziye katarak biraz hareket istediler sanırım.

Bu sahneyi koymasam Winchester marka tüfeğe yazık olurdu.

Açık konuşmak gerekirse dizinin yapım konusunda sıkıntılar yaşadığı ortada. NBC, mevcut şartlarda 13 bölümden sonrasına onay vermez gibi duruyor. Reytinglerde geçtiğimiz haftaya göre bir yükseliş var, ama bu diziyi ayakta tutar mı yakında göreceğiz.

Yazı dışı detaylar

Korkutucu (hiç olmadı tırstıran) sahneler: Açılıştaki depo, müzik stüdyosundaki adamın kendini öldürmesi.

John’un çantasındaki ilginç objelerden bazıları: Kutsal su, polis tarayıcısı, mezarlık çamuru, koli bandı, Padua’lı St. Anthony’nin tabutundan çiviler ve Zafer Eli (Bir adamın sol elini yedi yıl turşusunu kurup sihirli sözleri söyleyince ölüyü mumlar sönene kadar canlandırıyormuş).

John’un Zed konusunda kesin kararını vermemiş olması.

Zed’in bölümü sürükleyen ismi olması. Resmen bölüm kahramanı oldu kız.

Zed’in yeteneğinin ne olduğunun belli olmaması. s

Chas, pek işe yaramıyor. Bölümde boyunca Zed’in GBT’sini araştırdı ve bir de sonlara doğru John’a iPod ile kulaklık getirdi. Bu karakterden daha umutluydum açıkçası.

Manny’in kendini göstermesi. Geçtiğimiz bölümde gözükmeyince bir şey oldu diye korkmuştuk da. Ayrıca ölüm döşeğindeki adamın sahnesinde görünmesi.

YORUMLAR
BUNLAR DA VAR