Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Özgecilik
Sezon: 5 Bölüm: 7

Bir de verilip geri alınan hediyeler var tabii. Hem Bronn hem Jaime Fuckin’ Lannister dizinin en iyi kurulmuş, one-liner’larıyla meşhur karakterlerindendi. Ta ki bir araya getirilip Dorne’a yollanılana kadar. Ne Jaime’nin Jaime’liğinden ne de Bronn’un Bronn’luğundan eser kaldı. Dorne’daki her sahne gereksiz, her diyalog zorlama, her minör oyuncu başarısız. Bir de zaten oldukları halleriyle yeterince karikatürize Kum Yılanları sexploitation’ın suyunu çıkaran sahneyle iyice gereksiz olmaya başladı. Tamam ablacım en güzel sensin, memiktolar da tombiktoymuş.

Kral Şehri’nde işler yolunda, en azından bizim açımızdan. Olenna’yı aksiyondaki görmek her zaman rahatlatıcı, Cersei’yle oluşturduğu kontrast da çok bariz. High Sparrow’la konuşurken dünyevi isteklerden arınmış görünen adamın kabuğunu delmeye ve onu gücüyle ezmeye çalışıyor, ancak Yüksek Serçe’nin istediği şey daha da fazla güç, bunu çözmesi ve âlemin bir numaralı güç dağıtıcısı Littlefinger’a gitmesi de bu yüzden. Littlefinger tepeye tırmanırken doğru müttefikleri bulan, ancak onlarla işi bittiği anda aşağı yuvarlayıveren bir kaos üstadı. Hep en sağlam yere basıyor, hep en doğru noktadan güç alıyor ve yoldaşlarını da kusursuz seçiyor.

Tywin Lannister’ın etkisi hala hissediliyor birer birer çöken Lannister hanedanında. Tommen kral olurken Tywin’in verdiği ilk öğüt “Kral olduğunu dile getirmek zorunda kalan biri gerçek bir kral değildir” olmuştu. Tatlı psikopat abisi Joffrey’den sonra Tommen da annesine “Ben Kral’ım,” diye bağırırken aslında hiç de öyle olmadığını anlatıyordu. Ufacık bir çocuğun elinden, seviştiği güzel kadını alırsanız güç çekişmeleri ve çıkar çatışmalarından yani krallık meselelerinden çok cinsel gerginliği hükmeder haliyle. Kral’a hükmedebilmek için yediği hurmaların tırmalamaya başladığı bir Cersei izliyoruz. Çöküşü en başından belliydi, Littlefinger’ın tam tersine attığı her adım yanlıştı çünkü. Sonunda Littlefinger’ın manipülasyonu sonucu kendi kazdığı kuyuya düşerken arkada Karma Police çalıyordu. Littlefinger’ın tüm hediyeleri kendini yükseltmek için bir araçken, Cersei’nin armağanları bir yılan gibi dönüp kendini yedi. Aynı yetiştirdiği oğlu gibi en çaresiz zamanında “Ben Kralçe’yim,” diye bağırması ne kadar çöktüğünün göstergesi. Bir yerlerde, Tywin Lannister ağlıyor.

1 2 3 4 5
Aras Bayram
27/05/2015 19:30
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR