Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Newsroom’a Veda Mektubu
Sezon: 3 Bölüm: 6

Yaklaşık bir yıl önce duymuştum The Newsroom'un üçüncü sezonuyla final yapacağını. O zamandan beri araya ne girerse girsin son sezonun tadını çıkartmam gerektiğini unutmadım. Bölümler hakkında yazmak da tadını çıkartmanın bir parçasıydı şimdiye kadar. Ama Newsroom öyle tatlı bir final bölümü yaptı ki doğru düzgün yazmayı beceremiyorum bile. O sebepten dolayı şimdiye kadar televizyonda izlediğim en özel işe, bu yazıda veda etmeyi tercih ediyorum.

Hoşçakalın Gary, Tess, Kendra, Tamara ve Martin. Şimdiye dek sizden hiç bahsetme fırsatım olmadı ama o haber ekibinde o kadar kıymetliydiniz ki. Will’i satıp Elliot’un programına gitmediniz ve fark yaratmak için bir şansınız oldu. Şimdi her şeyi değiştiren “Neden Amerika dünyanın en iyi ülkesidir?” sorusunu soran Jenna’yı yetiştirmek sizin göreviniz. Hoşçakalın Joey ve Herb. Benim ikidir geçemediğim kurgu dersinde öğrendiğim şeyleri tak tak yapabilen adamlar. Hoşçakal ACN’in geleceği olan olan Elliot Hirsch. Maggie seni sezonun ilk bölümünde Boston’da öldürdü diye biliyorum ama yaşadığına dair duyumlar alıyorum. Hoşçakal bütün ekip. Siz olmadan Haber Gecesi ekibi olmazdı.

Hoşçakalın Leona ve Reese Lansing. Siz bu büyük kavganın kötü adamlarıydınız ama doğruyu biliyordunuz. Charlie’ye gidip “Will sesini kısmazsa onu kovarım,” demekten “Kavgaya devam edin,” demeye geçmeniz bu yüzdendi. Rebecca Halliday gibi tüm zamanların en iyi avukatını haber ekibinin arkasını toplaması için görevlendirmeniz de. Leona, Charlie’yi öldüren kişi olmayabilir ama bir gün birini öldürdüğünde üçünüz bundan yırtmak için mücadele ediyor olacaksınız.

Hoşçakal Charlie Skinner. Bütün ACN’e deli olmayı ve kavga etmeyi sen öğrettin. Kimse seni o kadar iyi tanımazken sen herkesi tanıyordun. Reyting anchorman’i Will’i kimin düzelteceğini biliyordun. Bowling salonundan MacKenzie’yi çıkartman ve ona Don Kişot olmayı teklif etmen haberciliğinle gurur duyabilmeni sağlamıştır umarım. Will’in dediği gibi “Sen harika, büyük bir adamdın.”

Hoşçakal Neal Sampat. Haberciliğe bakış açın hepimize örnek olmalıydı. Kral Arthur zamanında yaşamıyordun, yeni medyanın farkındaydın, haberciliğin geleceğinin orada olduğunu da biliyordun ama bunu zarar vermek için değil bilgilendirmek için kullandın. Bütün alaylara göğüs gererek ACN Digital’i faydalı ve saygı duyulan bir hale getirdin. Sonunda gerçek haberci oldun hem de kendi yolundan şaşmadan. Sırada Koca Ayak’ın gerçek olduğunu kanıtlamak var.

Hoşçakal Margaret “Maggie” Jordan. Senin haberciliği öğrenmeni izlemek çok keyifliydi. Çenesini tutabilen bir insan olmayı öğrenme sürecini takip etmen de öyle. İlk bölümde MacKenzie’ye, Will’in menajerinin ofisinde olduğunu ağzından kaçıran kızdan; Afrika’da haber yapan bir kıza dönüştün. Şimdi de başkentte saha yapımcısı olarak çalışacaksın. Sevdiğin adam New York’tayken üstelik. Ama sen yapabilirsin. Yeni MacKenzie olma yolunda olduğunu söylemiştim ama sen Yeni Maggie olacaksın.

Hoşçakal Jim Harper. Sen o sarı renkteki haber uyarısına tıklamasan bütün bunlar yaşanmayacaktı. Bir uzun mesafe ilişkisinden yeni çıkmış, sadece gitarınla boş bir evde takılırken MacKenzie teklif ettiği için geri kalan her teklifi reddedip ACN’e geldiğine o kadar mutluyuz ki. Sonunda istediğin her şey seninle birlikte. ACN’in bir numaralı programında yapım yönetmenisin. Gerçek aşkı buldun ve bu sayede bir uzun mesafe ilişkisini kaldırabilecek durumdasın. Zor olacak biliyorum ama sen de Maggie’yle olan ilişkinin küçük bir şey olmadığını biliyorsun. Will’le uğraşırken iyi şanslar.

Hoşçakal Sloan Sabbith. Büyüleyici güzelliğine ve ultra ekonomi bilgine rağmen haberci olmayı tercih ettiğin için teşekkürler. MacKenzie senin bacaklarını ekonomiye ilgi çekmek istediği için çok memnunum. Sen ondan önce de Will’in reyting sunuculuğunu eleştirebilen ve bunu gidip yapım yönetmenine şikayet edebilen güçlü bir kadındın zaten. Sevgilisi olan bir adama aşık olup onu bekleyecek kadar sadık olman da cabası. Daha nice Japonca haberlere.

Hoşçakal Don Keefer. Benim için The Newsroom'un kahramanı sendin. Her zaman söylenecek en doğru şeyi söyledin. Will'le olan bütün kavgana rağmen habercilik için Reese Lansing'in karşısında onun yanında durduğun için teşekkürler. Bana Newsroom hakkındaki ilk yazımda resimlerin altına yerleştirilebilecek onca replik verdiğin için de ayrıca teşekkürler. Sen iyi bir adamsın ve lanet olası muhteşem bir habercisin. Tekrar Haber Gecesi'nin yapım yönetmeni olma fırsatını itip Elliot'la yaptığın programı daha iyi yerlere getirmeye karar verecek kadar da idealistsin. Sorkin televizyonculuğa devam edecek olsa yeni dizisi senin üzerine olurdu.

Hoşçakal MacKenzie McHale. Hoşçakal Don Kişot. Will’i düzeltebilecek tek kişi olarak ACN’e adım attığın günden beri çok şey oldu. Will’i düzelttin, onun seni kovmasını sağladın, onunla evlendin ve artık hamile bir kadınsın. Bir de ACN’in yeni başkanısın. Tüm bunları hak eden daha önemli birini tanımıyorum. Artık Will’le haber stüdyosunda değil de evde kavga edeceksin. Bir de Pruit var. Charlie Skinner doğru habercilik için Leona ve Reese’le nasıl kavga ediyorsa sen de Pruit’le dalaşacaksın ki doğruyu bulabilesin. Ama doğruyu bulmak konusunda pek de zorlanacağını sanmıyorum. Sonuçta işin başından beri seninle olan Jim’den önce Haber Gecesi'nin yapım yönetmenliğini Don'a teklif etmen, bunu gösteriyor. Annelik habercilikten daha zor olsa gerek. Kolay gelsin.

Hoşçakal Will McAvoy. Jeff Daniels’a bir Emmy kazandırmış olabilirsin ama ben çok daha fazlasını kazandım. Sadece habercilikten bahsetmiyorum. Bir adamın istediğinde ne kadar değişebileceğini gösterdin. Maggie’ye köpek gibi davranan, Neal’dan tuhaf istekleri olan, bir saat boyunca hava durumu anlatan, Don Keefer’ı yanından kaçırabilecek kadar kötü bir insandan bugüne gelmeyi başardın. Amen’i kurtarmak için cebinden çeyrek milyon fidye ödeyen adam oldun. Neal’ı kurtarmak için iki ay hapiste kalmayı göze aldın. Charlie’nin geride bıraktığı torunlarının yanında duracak kadar iyi bir adam oldun. Bütün bunları iyi bir haberci olarak yaptın. İyi ki ek iş olarak haber sunculuğunu tercih etmişsin.

Hoşçakal Newsroom. Bir zamanlar gazetecilik yapmak isteyen küçük bir çocuktum. Daha sonra gazeteciliğin yapılamayacağını fark ettim ve hedeflerim değişti. Küçük bir çocuğun gazetecilik yapmak istediği ütopyayı anlattığın için teşekkürler Aaron Sorkin. İzlediğim en özel işi yaptığın için mutluyum, bu işi 25 bölümde bitirdiğin için üzgünüm. Ama izlemekten, insanlara izlemesini tavsiye etmekten ve hakkında yazmaktan gurur duyduğum bir iş varsa o da The Newsroom oldu. Bunun için çok teşekkürler.

YORUMLAR
BUNLAR DA VAR