Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Nesilden nesile
Sezon: 4 Bölüm: 8

Scott öldü, tamam!

Öncelikle bölüm yorumuna geçmeden önce, final sahnesinde yaşadığım şoktan bahsetmek istiyorum. Yedinci bölümün vasatlığından sonra sekizinci bölümün hareketli oluşu beni bir hayli gaza getirdi. Hatta bu yazıları yazarken dokuzuncu bölümü izlemek için can atıyorum.


Hani sadece yastığın olmadan uyuyamıyordun Stiles?

Gelelim bölümün açılış sahnesine yani Stiles’ın rüyasına. Kim demiş Stiles Malia ile kaşık pozisyonunda uyumayı sevmiyor diye? Kim demiş Stiles Malia’ya AŞIK değil diye? Yalan dostum yalan! Bunlar bal gibi de aşık. Hadi hayırlı olsun. Gerçekten sahne çok şirindi. Yüzümde saçma bir gülücükle izledim ama ayrı olduklarını bilmenin burukluğu da vardı.

Bu bölüm bir sürü şeye gebeydi sanırım. Ben Scott’ın babasının karakterini normalde hiç sevmem ama bu bölüm Scott ile yaptıkları konuşma ve Scott’ın arkadaşını -Stiles- kurtarmak için görevini tehlikeye atması hoşuma gitmedi desem yalan olur. Ancak gitmeden önce, döndüğünde Stiles ve arkadaşlarının neler çevirdiğini öğrenmek istemesi gelecek sezon için başımıza büyük işler açacak gibi duruyor.


Scott burada da fakir, onun yok mu bilgisayarı?

Bölümün büyük planına gelecek olursak eğer; ekibimiz listedeki birini öldürüp ya da en azından öldü gösterip hayırseveri yanlarına çekmek istiyorlardı. Bu adam/kadına da neden hayırsever dediklerini anlayan beri gelsin. Neyse, birinin ölmesi gerekiyor dedik ya işte bu işe Scott gönüllü olmuş. Hayret ben bu olay da Derek’in başına gelir diye düşünmüştüm ama olmadı. Tabii, Scott hiç ölür mü diyeceksiniz ama ölüyormuş efendim. Kira ve annesi yine yapmış yapacağını ve Kira’nın elektrik verme gücü ile Scott’ı ölümle yaşam arasına sıkıştırmışlar. Yalnız çok uzun zamanları yok!

Bilek güreşine var mısın?

Scott öledursun Derek ne yapıyor derseniz. Yalnız kurdumuz bu hafta romantiklikler peşindeydi. Breaden’ın gece usul usul Derek’in yara izini dikizleme çabaları ve Derek’i yakalaması sahnesini yadırgamadım desem yalan olur. Derek’i en son ne zaman böyle görmüştük? Önce yadırgasam da bu çifti sevdim ben. Breaden, Derek’in güçlerinin yok olduğunu anlaması ile ona silahlarla savaşmayı öğretme teklif etti. Tabii bir takım hilelerle. Sonunda kendine arkadaş bulan Derek için pek mutlu oldum ben.

Sen ölemezsin yiğidim!

Bu kızı sinirlendirmeyin, ne olacağı belli olmaz.

Kira ve annesi sayesinde, tabii Scott’ın annesi ve arkadaşlarının da haberi olarak ölen Scott’ın ölüm haberini Hayırsever’e vermek de Chris ve Stiles ikilisine düştü. Hayırsever’e haberi veren Chris’ten tabii ki görsel doğrulama istendi. Doğrulamayı yapmayan Chris Hayırsever’i tehdit etti ve hastanede olan biteni izlemeleri için hastanenin kameralarını bilgisayarlarına bağladı. Benim anlamadığım Scott’ın ölü bedenini neden çekip yollamadılar; ya da doktorların raporlarını? Hayır bir işe de yaramadı zaten ki. Çocuk boşuna öldü. Bu arada bu sezonda iki kişinin öleceği haberini hatırladınız mı? Birisi de başrolmüş. Scott’ın bu ölüşü bir hakkımızı pas geçmemize neden olmuş olabilir mi? Umarım olmuştur çünkü Malia’nın ölmesinden deli gibi korkar oldum.

Bir baba kızını görünce böyle mi yapar? Yapmaz!

Malia demişken bu hafta arkadaşlarına dargın olan Malia, Hale ailesinin kasalarının olduğu sığınağa gitmiş ve kasayı açmaya uğraşıyordu. Tam evlatlık verilme belgelerini bulmuştu ki Peter yani babası arkadan belirdi. Aralarındaki bu anlamsız gerilimi pek anlamasam da Peter kızını korumaya çalışırken Malia da babasının kötü birisi olmasını kendine yedirememiş herhalde. Neyse gelelim bu konuşmadaki en can alıcı noktaya. Malia’nın annesi! Malia’nın annesini bu sezonun sonunda tanıyacağımızın haberini Jeff Davis bir panelde vermişti. Talia’nın unuttuğu anılarını biraz kurcalayan Peter sonunda bir zamanlar çocuk yaptığı kadının takma adını buluvermiş. “Çöl Kurdu” yani “ ÇAKAL”. Ben de Malia’nın çakallığı nereden geliyor diye merak ediyordum. Meğer annesi de çakalmış. Şöyle dişli bir karakter gelse de beşinci sezonumuzu renklendirse keşke.

Liam’a sahip çıkalım!

Bu arada Scott ölüm uykusuna yatmışken iyi ya da kötü rüyalar göreceğini Kira’nın annesi söylemişti. İzlediğimiz kadarı ile pek güzel rüyalar görmeyen Scott, tekrar tekrar aynı şeyleri gördü durdu. Bu rüyalar neden hep Liam’lı anlamadım ama ben halimden memnunum. Liam’ı çok sevdim. Rüyasında sürekli Mute adamın Liam’ı öldürdüğünü gören Scott en son rüyasında da Liam’ı kendi elleriyle öldürdü. Bu rüyadan bir anlam çıkartmamız gerekiyor mu bilmiyorum ama ben bir şey anlamadım.

Berserkerler’in de iyi ekmeğini yediler. Ölsünler artık.

Scott’ı kurtarmak için 45 dakikaları olan ekibimiz ise Berserkerler’in gelmesi ile acil alarm durumuna geçtiler. İşe bakın ki Scott’ı kurtarabilecek tek kişi Kira’yı da Berserkerler’le savaşmak için yollamışlar. Böyle saçmalığı da bir daha zor bulursunuz. Tabii ki Scott’ı son dakikaya kadar kurtaramadılar. Bu arada ise Liam Berserkerler’le savaşırken bayağı bir güçlendi Kira’nın annesi de yaralandı. Bence Malia’ya acil durum deseydiniz o gelirdi. Neyse!

Berserkerler olur da Kate olmaz mı? Chris’i oradan oraya fırlatarak morga giren Kate Scott’ı almak istiyordu. Hepimiz biliyoruz Kate Peter ile anlaşma yaptı. Peter’in paralarını toplamaya çalıştıklarını düşünüyorum. Bu yüzden de Kate ölen bedenleri Hayırsever’e göstermek istemiş olabilir. Yalnız Scott’ın ölmediğini anladığında neden Peter’in sevindiğini de anlamadım ama hadi neyse!

Chris Kate’i bir planları olduğuna ikna ederek Berserkerler’i de alıp gitmesini söyledi. Kate’in neden abisinin sözünü dinlediğini tam anlamasam da ailesini yeniden bir araya toplamak istediğini düşünen Peter’in tahminleri doğru gibi. Ancak bir sorun var. Hangi aile? Chris ve Kate’ten başka kimse mi kaldı ki?

Babaannem bir Hayırsever!

Bu sırada yazının başında söylediğim kısma gelecektim. Lydia ve büyük annesinden bahsediyorum elbette. Göl evinde bir şeyler arayan Lydia’nın yanına annesi geldi ve büyük annesinin küllerinin hala burada olduğunu söyledi. Külleri ise Lydia 18 yaşına geldiğinde göle atmasını söylemiş. Annesinin 18’ine haftalar kalmış olan Lydia’nın külleri şimdi atabileceğini söylemesi ile Lydia’nın da ölüm meleği geçmişinin nereden geldiği anlaşıldı. Açıkcası ben bu gelişmeden çok memnunum. Lydia da Scott gibi çok güzel bir yeteneği olup bunu bize gösteremeyenlerden. Bundan sonra bu özelliğini daha çok anlayacağımızı ve göreceğimizi düşünmekteyim. Meğer Lydia’nın babaannesi gaipten sesler duyduğu için Eichen evine yatırılmış. Külleri göle atmak için alan Lydia onların babannesinin külleri değil de üvez ağacı külü olduğunu anladı. Tabii tüm evin de üvez ağacından yapıldığını da. Tabii burada aklımıza gelen bir soru ise acaba babannesi hala yaşıyor mu?


İşte bu da kanıtı.

Scott’ın uyanır uyanmaz planlarının görünürde işe yaramasa da Hayırsever hakkında bize bilgi verdiğini söylemesi üzerine Lydia’nın da babaannesinin yaşama ihtmalini göze alırsak eğer, Lydia’nın babaannesinin Hayırsever olma ihtimalini %99.9 olarak görüyorum. Malum Scott bize Hayırsever’in gelmeyişinin nedeninin ölümleri tahmin etmesinden dolayı Scott’ın ölmediğini anlaması olduğunu söylemişti. Tabii bir de babaannesinin Lydia için bıraktığı mektubun Hayırsever gibi şifrelemiş olması da var! Umarım beşinci sezonda Ölüm Meleği türüne karşı daha çok bilgi sahibi olabiliriz.

Beni de ağlatacaksınız şapşikler.

Hiçbir Stiles ve Malia sahnesini yazmadan geçmeyeceğim için bu bölümün sahnesini de yazmadan geçemem. Stiles’a Peter ile buluştuğunu söylemeye gelen Malia evlatlık verildiği aileyi öldürmesiyle ilgili söylemediği gerçekleri Stiles’a söyledi. Meğer Malia ailesinin ölümüne yol açan araba kazasında arabaya binmeden önce annesi ile kavga etmiş ve “Keşke hepiniz ölseniz,” demiş. Ben Malia’nın Stiles’ın yanına gelmesinden Malia’nın konuşmaya ihtiyacı olduğunu ve Stiles’a tam olarak söylemese de ondan ailesinin içindeki canavar/kötülüğün ona da geçmediğini kanıtlamasını istediğini düşünüyorum. Kısacası ondan yardım istedi.
 
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR