Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Kurtuluş Savaşı talep ediyorum
Sezon: 5 Bölüm: 17

Geç bulduk ve çabuk kaybettik, çok da tatlı birisiydi. RIP Tom Avery.

The Vampire Diaries’i 16. bölümünün sonunda, yani Katherine’in temelli gidişinin ardında çok da kasıntı olmayan bir noktada bırakmıştık: Augustine+ sorununu aşmaya yardım etmek karşılığında Stefan’dan zorunlu yardım talep eden Gezginler yeniden ortaya çıkmışlardı; sonra anladık ki Stefan’ın da bir ikizi varmış ve Gezginler dünyada sadece bir görsel ikiz kalmasını istiyorlarmış. Caroline ve Enzo bunun üstüne Suikast Timi olup diğer ikizin peşine düşmüşlerdi. Bölümün değerlendirmesine de buradan gireyim diyorum:

Bizim ikili Suikast Timi Atlanta’ya kadar gidip ikizin peşine düşmeye düştüler de ‘tabii ki’ bu dizideki çoğu şey kolay olmadığı gibi bu da olmadı ve anladık ki adam dört aydır ortalıkta bile yokmuş. Bu nedenle de beyin kızartma seansı ikiye başvurmak zorunda kaldılar. En nihayetinde dere tepe düz gidip bir cadının evinde buluverdiler işte bizim Tom Avery’yi. Bölümün asıl güzelliği de bundan sonraki kısımdı bence: Caroline yapamadı.

Zaten bölümün en sevdiğim diyaloglarından birisi de “Onu öldüremedim Stefan, seni kurtarmak için bile olsa,” oldu. Sonuç: Caroline Stefan’dan hoşlanıyor. Bu zaten bilindikti artık. Sonuç iki: Bence ‘artık’ Stefan da yola gelmiş durumda. Öyle yani…

Tüm bu güzellikler içinde tek ‘yazık’ durum da Tom karakterinin harcanmasıydı. Paul Wesley mi çok tatlı bir görsel ikiz çıkardı, yoksa bu kendiliğinden öyle olduğu için mi beğendim ben bilmiyorum; ama bu görsel ikizi de beğendirdiler. Bir bakıma da şu bir yerlerden sürekli çıkan görsel ikizler meselesini kapatmış olduk, ki buna da sevinmiş durumdayım. Caroline ve Stefan üç vakte kadar –sezon da bitmeden önce- sevgili olsunlar diyerek gelelim görsel ikizlerden Gezginler ve Markos konusuna…


Olacak, olacak, az kaldı Vol. 2.

Gezginler durduk yere Stefan’ın yardımını, görsellerin tek kalmasını istemiyorlardı tabii ki. Liderleri Markos’u diriltmenin geçtiği yol bu olduğu için peşindeydiler. Geçen bölümde Bonnie’nin peşinde olan Liv ve Luke da bunu engellemek için diğerlerinin hayatına girmişler. Ama planlarını gerekirse tek görsel ikiz bile bırakmamak olayına kadar vardırınca haliyle Damon’ın da engellemeleriyle başarılı olamadılar. Sonunda da Markos dirildi zaten.

Ben bu Markos olayının kalan beş bölümü oyalayacağını düşünüyorum. En sonunda da bir halt yiyip bırakıverirler herhalde. Umarım küfür yiyecekleri şekilde olmaz, gerisi sorun değil…

Neyse, Liv’e girmişken buradan da planı gereği bir noktada Jeremy’yi kullanmaya kalkmasına ve haliyle Damon-Elena olayına gelelim. The Vampire Diaries’de beş sezon içinde karakterleri görmediğimiz bir halleri varsa o da derse girerkenki halleri. Alaric demeyin, o sayılmaz; çünkü ana karakterdi ve belli amaçları vardı. Dolayısıyla nadiren derslerle haşır neşir oldular. Okul binası genellikle başlarına bir şey geldiğinde yarıyor ya da parti yaptıklarında, misal 20’ler partisi bile yaptılar.

Hadi hepsini geç, bunca şey içinde nasıl ders çalışsınlar ki zaten? Son dakika golüyle mezun olan Matt de malumunuz, dolayısıyla bu bölümdeki Jeremy bazlı olaylarda bence şaşırılacak bir şey yok. Çocuğu Elena-Damon cephesine malzeme etmişler. Bunların cephe de Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşı Cepheleri gibi zaten. Arada kazanımlar ya da başarılı savunmalar olsa da sonuç belli: Yenilgi.

Bir Atatürk bulacaklarını sanmıyorum ama cebren ve hile aziz vatanın, pardon Mystic Falls’un kaleleri zapt edilmeden önce birisi çıkıp Kurtuluş Savaşı başlatsın şunlara.

Sizin ikinizden bir halt anladıysam ne olayım.

Bir de söylemesi ayıp ortada mantıklı bir neden yok bana kalırsa. Ben mi çok detay arıyorum ya da ne bileyim, basmakalıp düşünüyorum bilmiyorum. Birisi aldattı desen yok, geri dönülemeyecek hata desen o hiç yok. Yeminle Katherine Elena’nın yerindeyken ve Damon’dan ayrılırken ortada daha ayakları yere basan durumlar vardı. Bu arada okuldaki atışmalardan, Elena’nın anlık rüyalarından hoşlandığımı saklayamayacağım. Ben artık sevgili mi oluyorlar, ayrı mı devam ediyorlar bir karar versinler istiyorum sadece. Stefan-Elena konusuna bak, arada laf aynı yere gelse bile sonuç hiç değişmiyor. Ne güzel işte.

Böyle yani durum ve bölüm, sonları hayrolsun. Kapatmadan önce bakalım bir şey unuttum mu?

Caroline ve Stefan tamam, Elena ve Damon tamam. Gelecek bölümler Markos ve Gezginler üzerinden. Tyler hala bir halta yaramıyor, bunu yolda gelen Caroline-Stefan olayına tepki için tutuyorlar herhalde. Matt diyeceğim, o ‘tabii ki’ bildiğimiz gibi. Yalnız şu çocuğa da sevecek birini bulalım lütfen. Teşekkürler. Bonnie ve Jeremy diyeceğim – diyesim de yok ama- Bonnie’ye bir şey olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Bir anda çok fazla kişi içine girdiği için bayıldığını düşünüyorum ve sonrasında eski haline devam edecektir. Tabii artık acı verme olayını saklayabileceğine inanmıyorum. O Markos’un sonu da Jeremy’den olur en sonunda, bu çocuk da o işe yarar işte…

Ne diyeyim, sonraki bölümde görüşmek üzere artık. Ama unutmadan:

Haberiniz olsun: Dizi yine araya girdi canlarım, ama bu son! 17 Nisan Perşembe günkü bölüme kadar TVD ortalıklarda olmayacak ve sonrasında aralıksız olarak sezonun kalan beş bölümünü izleyebileceğiz. 15 Mayıs’ta da sezon finali var.
 
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR