Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Kural 1: Kulaklarınıza sahip çıkın
Sezon: 5 Bölüm: 2

Jeneriğini izlemek ayrı bir keyif veriyor insana.

Birinci bölümün aksine daha durağan geçen ikinci bölümü izledik hep beraber. Bu tarz bölümler gelecek bölümlerin altyapısı gibidir ve geleceğe ışık tutar aslında. Ve şunu söylememde de fayda var; ışığın gittiği yerde umut var. Son altı bölümün tadı şimdiden damağımızda kalacak gibi. Aslına bakarsanız her bölümün tadı damağımda kalıyor benim.

Nehirlerden para akıyor

Al Capone, seni geçen bölümde görmemiştik ama aradan geçen yedi yılda yükseldiğini biliyorduk. Al Capone Krallığı’nı kurmuşsun, gördük. Çok da mutlu olmadık mı aslında? Şu mizahtan uzak esprilerini yapmasan hiç de fena olmaz. Ama kahkahana lafımız yok elbette. Sen kötü adamların en sevilenisin, en azından ben ve arkadaşlarım çok seviyoruz. O da sana yeter ama sen yetinemezsin bence.

Anladık krallığını kurdun ama o kadar para nereden geliyor acaba? Bir de bıraksan da muhasebeci işini yapsa olmaz mı? Yazık adama ya da boş ver, paraya tırnak atmasın böyle devam et. Ama dikkat et seni bitirmeye çalışanlar olacak yine. Duyduğuma göre Eliot Ness adında bir hazine müsteşarı seni bitirmeye, seninle savaşmaya, inine girmeye ant içmiş. “Capone mafyasından Chicago’yu temizleyeceğiz!” diye basın açıklaması yapıyor. Kimden alıyor acaba bu gücü? Kim sana kafa tutabilir? Hep cesaretlendiriyorsun bu adamları benden söylemesi. Sen Al’sın, büyük düşün, fazla öldür.


Al Capone daha bir karizmatik olmuş yüzündeki yaralarla.

Kimi soyduğuna dikkat et

Hiçbir zaman büyük adam olamadın Eli, anladık olamayacaksın da. Kaç kere saf değiştirdin, kaç kere Nucky’nin arkasından iş çevirdin. Aynı mahallede büyüsek ve mahalle maçı yapacak olsak seni kaleye bile geçirmezdim haberin olsun. Bahtsızsın Nelson Van Alden. İlk sezon sana ne çok bel bağlamıştık. Ama gördün, adil dövüşenlerin kazanacağı bir arenada değilsin. Aile olmayı da beceremiyorsun anlaşılan.

Baskından sonra ne yapsaydı Al? Madalya vermeyecekti herhalde yakalattığınız 20.000 doların ardından. Ne demiştik, adil savaşarak kazanamazsın. Tabii ki başkasından alacaksınız (çalacaksınız) parayı. Ama dikkat edin o çaldığınız da Al Capone’un parası.

Kaybedenler kulübü (Van Alden ve Elias Thompson).

Babamı bile tanımam

William Thompson, büyümüş koca adam olmuşsun. Seni küçük Nucky diye tanımladığımız zamanlar bile oldu. Hey gidi günler hey. Şimdi savcı olacakmışsın öyle duyduk. Çok azimlisin ve başaracaksın ama unutma Nucky amcan olmasa çoktan aptallığına kurban gitmiştin. Sen herkesin hayallerindeki amcaya sahipsin, çok kıskanıyoruz seni. Babana değil amcana benze. Sen de öyle istemiyor muydun zaten? Babana benzeyecek gibi duruyorsun, benzeme.


Babanı da sevmezdim William Thompson.


Köpekler değişse de kemik hep aynı

Colosimo öldü, A.R öldü, Masseria öldü. Dengeler değişmedi. “Köpekler değişse de kemik hep aynı,” derken ne kadar da haklısın. Masseria’nın boşluğunu Maranzano dolduracak diyorlar? A.R’ın işlerini zaten Lansky ve Lucky devralmış gibi zaten. Torrio emekli olunca Al Capone da O’nun işlerini devralmıştı. Ticarette halen sıkıntı yok. Pazarlıklar devam ediyor. Bir de emeklilik falan dedi Torrio, sen O’na pek aldırış etme biz seni savaşırken seviyoruz. Bu arada tahıl üreticileri de seni destekleyecek gibi alkol yasasının kalkışından sonra, azcık zaman tanımak gerek. Hem çatlamalar şimdiden başladı zaten, baktın olmuyor çıkıntılık yapan birkaç adamın kulağını kestiririz.

Yine bir pazarlık.

Ya öldür ya terk et

Ben de biliyordum seni öldürmek isteyenin Maranzano olmadığını Nucky. Kıllanmadı değildim ama bu Lansky ve Lucky ayrılığından. Zaten bu Lansky’ye hiç içim ısınmıyordu baştan beri. Hem ne demişler “Poposu yere yakın olandan korkacaksın,” Nucky.

Tonino zaten korkağın teki, bu işlere nasıl bulaştı bilmiyorum. Kendi ekibi de bir an önce saf dışı bırakacak zaten O’nu. Zayıf halkaları seversin sen. Bir de senden deli gibi korkuyorsa tamam. Bu arada Billie Kent’in intikamını almazsan yüzümüze bakamazdın zaten.

Billie Kent, üçüncü sezonda trajik bir şekilde bizlere veda etmişti.

Kaçacak yer arasan iyi olur

Eh be küçük adam, bu sefer şansın tutmayacak gibi. Bir de neden sürekli İtalyanlarla iş yapma derdindesin be Meyer? Sevmiyorlar seni ama sen pek de sevilmeyi önemsiyor değil gibisin. Havana’da Nucky’yi öldürmeye çalışanın sen olduğunu biliyorduk, Maranzano’nun bilgisi dışında hareket etmişsiniz. Hem zaten Maranzano bilse izin vermezmiş. Hep arkadan iş çeviriyorsunuz Lucky ile beraber. Tonino’yu da almışsınız aranıza. E ama öldüremedin Nucky’yi şimdi ne olacak? Kaçacak yer arasan iyi olur, bak Tonino’nun bir kulağı da eksilmiş. Kartpostal yollamış sana Havana’dan Nucky.

Son kulağı kesiklerden Tonino.

Uslu bir çocuktum. Tek istediğim biraz güç ya da daha fazlası

Küçük kız kardeşini kaybetmekten daha acı ne olabilir ki? Hem de henüz Atlantik City’nin en büyük adamı değil de en küçük insanlarından biriyken buna dayanmak o kadar da kolay değil. “Bir Nucky Thompson kolay olunmuyor,” demiştim ilk bölümde. Aslında sen bize bunu göstermiştin, halen de gösteriyorsun. Amiral, ailene bir kazık atmış anlaşılan, baban da bunu kendine yediremiyor haliyle. Her şeye rağmen gözüne girdin artık Amiral’in. Durma, daha güçlü ve daha azimli ol yoluna devam ederken. Kararlı adımlar atmayı küçük yaşta öğrenmişsin, büyüyünce de değişmediğini görüyoruz zaten.- William, amcası Nucky’ye ihanet edecek mi?
- Al Capone mafyası ne kadar daha krallık sürecek?
- Nucky alkol yasası kalkınca bütün işi üstlenebilecek mi?
- Lansky bu sefer de Nucky’nin kurşunlarını kafasında hissetmeyecek mi?
- Maranzano müttefikleri tarafından öldürülecek mi?
- Chalky ve Narcisse ikilisi ne zaman karşı karşıya gelecek?

Ve daha onlarca soru. Hepsinin önümüzdeki altı bölümde cevap bulması dileğiyle izlemeye devam edeceğiz.
 
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR