Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Kimse yalnız başına ölmeyi haketmez
Sezon: 5 Bölüm: 6

Üçüncü sezonun unutulmazlarından Gyp Rossetti.

 
GANGSTERLERE VEDA VAKTİ

Hüzünlü bir şarkının, eşlik edilen harika nakaratı gibi bir final sezonu izliyoruz. Sona sadece iki bölüm kaldı. Ve tahminimce, iki eşsiz ve tadı damağımızda kalacak, seyir keyfi yüksek bölüm. Silah seslerinin giderek yükseldiği, mermi kovanlarının yerleri kapladığı bölümleri izlerken, gangsterlerin yükseliş ve dibe vuruşuna şahitlik ediyoruz. En azından iki saat daha tanıklık edip her bir gangstere veda edeceğiz. Gangsterlerin dünyasına yolculuğumuzun sonu geldik maalesef.

Peki finali bizi tatmin edecek mi? Altıncı bölümü izledikten sonra bu soruya cevabı zaten kendiniz vereceksiniz.

ATLANTİK CİTY / HESAPLAŞMA VAKTİ

İhtiyar Torrio da Lansky ve Luciano ile ortaklık kurup Nucky’yi öldürme planları yapmıştı geçtiğimiz bölüm. Emekliliğin yaramadığı Torrio, anlaşılan büyük bir yükün altına girdi. Eğer Nucky’yi tek seferde öldüremezsen, Plüton’a kaçman gerek.

Barda tanıştığı iki kadın tarafından pataklandı ama neden pataklandı anlamadım. Para olabilir mi? Neden olmasın. Gangster de olsan iki kadına karşı hiç şansın yok anlaşılan.

Micky Doyle hesaplaşmaya hazır, Nucky’nin askerleri diyeceğimiz küçük bir ordu da Ritz’de bağlılık yemini ediyor. Nucky hesaplaşmaya, savaşmaya ve belki de son savaşını vermeye hazır. Yani anlayacağınız, Plüton’a kaçacak vaktiniz var mı? Hayır, önce hesaplaşmamız lazım.


Nucky’nin ordusu.

CHICAGO / ÇANLAR AL CAPONE İÇİN ÇALIYOR

Yükselen yıldız, aranan gangster, Hollywood’un peşine düştüğü adam, en sempatik suçlu, bir oda dolusu kahkaha, bir villa dolusu para, bir şato dolusu ceset, çizgili takım elbiseler, ağızdan düşmeyen puro, en sevilen gangster… Al Capone.

Al Capone, Hollywood’tan gelen yapımcılara hikayelerini anlatıyor.

Mike D’Angelo bir mali ajan çıkmıştı. Kaybedenler kulübünün hep kaybedenleri Eli ve Van Alden ise ajanın eline düştü.

Amaç; işbirliği yapıp Al Capone’u bitirmek, e tabi bizimkilerin zaten eli mahkum.

Görev; Al Capone’un kayıt defterini alıp ajana vermek.

Sonuç; BAM ! Van Alden çıldırıp öldü, Eli yine dört ayağının üstüne düştü.

Başarı; bazen başarılar beklenmedik şekilde gelir

Nelson Van Alden’in acıklı hayatının sonu.

BİR ZAMANLAR ATLANTİK CITY’DE / HIRSIZ VAR

Nucky şerif yardımcısı oldu, yükselişe her daim devam ediyor. Mabel ise hamile ama biliyoruz o bebek doğmayacak. Atlantik City’de çok daha farklı işler döndüğünü anlamaya başlıyor Nucky. Önemli olan çok emek vermek değil, üst mevkilerden biri ile kan bağlantılı olmak. Dünya düzenini düzensizliğini anladıkça daha da hırslanmıyor mu zaten insan? Sadece çabalamak yetmiyor. Bu arada Amiral’in küçük kız çocuklarına olan ilgisini Gillian’dan dinlemiştik. Bu adamı yaşlıyken de sevmiyordum, gençliğinden nefret ettim.

E şerif yardımcısı olmak kolay değil. Atlantik City esnafını canından bezdirmiş bir çocuk hırsız var. Asayişi sağlamak Nucky’nin işi. Kardeşi Eli ile bir tuzak kurup hırsızı kıskıvrak yakalıyor. Hırsızın adı “Gillian”. Evet, Gillian bir erkek ismi değil.

Marc Pickering’in Nucky’nin gençliğine cidden benzemesi ile daha çok saygıyı hak ettirmiştir diziye.

HARLEM / ELVEDA CHALKY

Narcisse’i öldürmek için gidip Maitland ve kızı ile karşılaşan Chalky’nin titreyen sesi, anlamsız duyguları ve sevgi ile bakan gözleriyle bitmişti son bölüm.

Narcisse yine şovunu yapıp silahsız dalıyor odaya, kapının dışında bekleyen silahlı 10 adamı saymazsak tabi. Maitland’ın tek istediği şey özgür olmak ve sesiyle bir yerlere gelmek. Chalky’nin ise aşkı, nefretini yenerek Narcisse ile iş birliği yapmak zorunda kalıyor. Ama unutmamamız gereken bir şey var, Narcisse’e güvenilmez. Ve unutmamamız gereken bir şey daha var, Chalky sevdiklerini yarı yolda bırakmaz.

Şans, her insanın sahip olması gereken bir şey hayatta. Mesela Maitland daha önce veya daha sonra gelse Narcisse ölecek. Ama şans Narcisse’in yanında ve Chalky çok seviyor. Bir de şöyle bakarsak, Eğer Maitland o zaman orada olmasa Narcisse ölecek, ama Chalky’de diğer adamlar tarafından öldürülecek. Ve ölmeden önce sevdiği kadını görme şansı olmayacak. Bu durumda herkesin şanslı olduğu tek kombinasyon seçilmiş. Maitland özgürlüğüne kavuşuyor, Narcisse yaşıyor ve Chalky sevdiği kadını son kez görüp kurşun yağmuruna diziliyor.

Sahi, Chalky ölüyor.

Narcisse kara kuvvetleri.

Elveda Chalky.
 
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR