Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Kim stalker, kim suçlu?
Sezon: 1 Bölüm: 2

Neyse ki dizinin açılışı iyi.

Dizinin adı Stalker, ancak şimdiye kadar hep stalker'lıktan öte dizi ve filmlerden alıştığımız türde artık ezberlediğimiz türde suçluları izledik. Buradaki önemli ayrıntı şiddet ögelerini fazlasıyla ön plana çıkarması ve rahatsız etmesi. Ama Stalker, bir şekilde kendini izletiyor ve izlerken konular çok bilindik olduğunu fark etseniz de devam ediyorsunuz.


Çocuk kaçırmaya gelmek de stalkerlık olmuş, haberimiz yok.

İlk bölümde arabasının içinde yakılan kadından sonra bu bölüm de korkutmacalı bir ev sahnesiyle başladı. Dedektiflerimiz evin genç kızının hedef olduğunu düşünerek yakın zamanda hapisten çıkmış olan bir pedofili sorgulasalar da tek elde ettikleri adamın evinin çevresindekileri izlediği ve kaydettiği oldu. Evde ipucu peşine düştüler ve ekibin diğer elemanlarının gözlemi olan güzel ve çekici olan kızın erkek arkadaşı olmaması sorunsalının üzerine giden Beth ipucunu buldu. İpucunu bulan Beth, çocuğun annesini arasa da zamanlaması süper olan suçlu (stalkerlıkla alakası yok) çocuğu kaçırmış oldu.

Kızın sevgilisi olduğu ortaya çıkınca bu sefer sabıkalı olan dövmeci çocuk sorgulandı. Onun da evi gözetleyen birileri olduğunu farketmesi çocuğu kaçıranın kimliğini ortaya çıkarmış oldu: Kardeşinin kimliğini çalarak onun adıyla dolaşan komşu kadın. Çocuğunu kaçıran sorunlu anne, komşularının çocuğunu alarak bu acısını dindirmeye çalışan biri çıktı. Beth, kendine has yöntemiyle çocuğu ve günü kurtardı ve mutlu bölüm sonu.

Asıl stalkerımız Jack bu bölümde ofiste eski sevgilisiyle karşılaştı, bu karşılaşmanın ikinci raundunda Amanda Jack’i iki hafta içinde başka bir şehre tayin olmadığı takdirde bir stalker olduğu gerçeğini ifşa etmekle tehdit etti. Jack’in oğlunu göremediği için üzüldüğü sahnelerde ne desem bilemedim. Stalkerlıktan mı bu durumlara geldi, yoksa bu çift arasında neler oldu da anne, oğlunun babasını en ufak şekilde tanımasına ve onunla iletişim kurmasına izin vermiyor. Bu konularda ne olacak, sonraki bölümlerde göreceğiz.


Kendisine Stalker Jr. desek daha güzel olur.

Eski stalker mağduru ve gündüz stalkerların peşinden koşup geceleri korkusuyla yaşamaya alışmış olan Beth, geçen bölümde tartakladığı gence psikolog önererek çocuğu başından savuşturdu. Bu çocuk kendini kontrol etmeyi pek öğrenemeyecek, o belli oldu. Bölümün sonunda Beth yerine kendine başka bir hedef bulmuş şekilde izledik. Arada stalkerlık nasıl başlıyor, kafasından neler geçiyor muhabbetlerini yine dinledik tabii, bu sefer farklı cümlelerle.

Stalker’ı izlemeye ve yazmaya devam edeceğim. Üçüncü bölümde görüşmek üzere.

 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR